Львів кримінальний: крадуть колеса, зливають бензин

Крадіжок, шахрайств і “замінувань” побільшало. Тим часом у Львові на вулицях бракує патрулів, як і операторів, що приймають дзвінки на гарячу лінію 102

фото: dsnews.ua
Львів усіляко намагається втримати репутацію спокійного та безпечного міста, але нині це доволі складно. 
За останній час сталося стільки резонансних злочинів: і вбивства, і теракти, і замінувань сила-силенна, тож тепер люди ще прискіпливіше стежать за роботою міліції, мовляв, що вона робить, якщо стає дедалі страшніше.
Міліція міста й області своєю чергою переконує людей, що реформується і вже зараз виправляє старі помилки та недопрацювання. Правоохоронці постійно звітують про злочини, які вдалося розкрити, проте профілактика правопорушень і досі відверто кульгає: випадки крадіжок і шахрайств лише частішають. 
Проте і плюси є: нині додзвонитися на 102 простіше і наряд міліції здебільшого приїжджає за 10-15 хвилин. Раніше ж чекати доводилося навіть по півгодини. 

Акцент на власній безпеці 

Найпоширенішим злочином нині є крадіжки з автівок, особливо вночі.  “Якщо у 2013 році їх зареєстрували 7 772, то у 2014-ому – 8 864”, – зазначає начальник штабу ГУ МВСУ у Львівській області Юрій Гладун. 
На цю ситуацію значно впливає проблема паркування в місті: люди залишають на ніч свої авта просто на вулицях перед будинками. Але навіть якщо залишити автівку на парковці, немає гарантії, що вона в безпеці. Злодії викрадають GPS-навігатори, відеореєстратори, особисті речі, які необачні водії залишають у машинах. Правоохоронці зазначають: нині суттєво зріс рівень безробіття, тому і злодіїв побільшало.  
“Зараз маємо справу з дрібними крадіжками, яких раніше не було. Колись колеса з авт якщо і цупили, то дуже рідко, бензину вночі не зливали, не крали акумуляторів і двірників. Тому просимо водіїв бути обачними! Розбити скло й обікрасти автомобіль можуть за кілька секунд, а от замінити його на нове потім і важко, і дорого. Це вже не кажучи про збитки від крадіжки майна, залишеного в автівці. Якщо заберете зі собою гаманець, телефон або ноутбук, спокуси залізти в машину не буде”, – зазначає Юрій Гладун.
Зараз маємо справу з дрібними крадіжками, яких раніше не було. Колись колеса з авт якщо і цупили, то дуже рідко, бензину вночі не зливали, не крали акумуляторів і двірників. Тому просимо водіїв бути обачними!
Із його слів, квартирних крадіжок минулого року також було менше. Нині полегшують завдання крадіям пластикові вікна, якими люди замінюють старі дерев`яні. Так, вони краще тримають тепло в домівці, але витиснути з них скло спеціальним пристроєм – справа кількох хвилин. Зазвичай обкрадають квартири, розташовані на першому та останньому поверхах будинків. 
“Зловмисники залазять на балкон, а потім за такою ж схемою, як і вікна, відчиняють металопластикові двері. Бувають і випадки, коли в помешкання проникають, підібравши ключі до дверей. Особливо легко зловмисникам працювати з неякісними серцевинами. Найчастіше страждають дешеві китайські двері”, – зазначає Юрій Гладун. 
Зі слів правоохоронця, нині особливо модно в кримінальному світі займатися шахрайством. Найлегше обдурити довірливих людей у правильно підібраний час. 
“Шахраї здебільшого телефонують людям похилого віку (60 – 70 років) уночі на стаціонарні телефони. Їм кажуть, що хтось із родичів потрапив у ДТП або в міліцію і треба заплатити (найчастіше називають суму в кілька тисяч доларів), аби їх відпустили. Таке шахрайство розраховане на первинний шок, коли людина спросоння не може адекватно реагувати. Не вірте такому! Подзвоніть одразу до родичів, про яких вам кажуть, а потім звертайтеся в міліцію”, – повідомив Юрій Гладун.

Менше п’ють – менше чубляться

Юрій Гладун зазначає, що зараз населення звертається в таких випадках, про які раніше не розповідали міліції. 
Йдеться про дрібні крадіжки. Так, здебільшого в районних містечках і селах люди дзвонять у міліцію і кажуть, що в них вкрали дрова, гусей або курей. Міліціонери думають, що тепер їм більше довіряють, вірять у те, що вони знайдуть злодія. Позитивно, що  п’яних розбоїв також стало менше, ніж було. 
“У Львові й області зменшується кількість злочинів, скоєних у стані алкогольного сп’яніння. Йдеться про сімейні сварки, які можуть перерости в бійки, а то й гірші випадки, хуліганство на вулицях. Під дією алкоголю в людей прокидається така зухвалість, якої б ніколи не було за інших обставин. Думаю, зменшення кількості таких випадків спричинене забороною продавати в магазинах спиртне після 22.00. Хоча… Хто шукає “чвертку”, той її знайде, адже бари працюють довго, а вони мають дозвіл на нічний продаж алкогольних напоїв”, – каже співрозмовник.
Здебільшого в районних містечках і селах люди дзвонять у міліцію і кажуть, що в них вкрали дрова, гусей або курей. Міліціонери думають, що тепер їм більше довіряють, вірять у те, що вони знайдуть злодія
Новим досвідом для міліціонерів стала хвиля псевдозамінувань. Як розповідала “Пошті” Світлана Добровольська, керівник прес-служби міліції області, за 2014-ий Львів мінували 100 разів! Жоден випадок не підтвердився, але втрати були значні, бо кожне “замінування” обходиться бюджету держави в понад 37 000 гривень на один виїзд усіх потрібних служб.
“Торік багато повідомлень про замінування надійшло із зони проведення АТО. На всі виклики ми змушені реагувати. На жаль, механізму протидії хибним повідомленням про замінування в нас нема”, – зазначив Юрій Гладун.
Зі слів співрозмовника, наша міліція має систему прослуховування дзвінків, тому дізнатися, звідки телефонують, можна, але і на це йде час. Якщо дзвінки зі сходу, то наші правоохоронці безсилі в покаранні винуватців. А якщо телефонували з міських таксофонів, то є змога знайти винуватців.
“Думаю, було би добре встановити камери відеоспостереження в міських таксофонах, адже в міліцію часто телефонують саме з них”, – каже Юрій Гладун. 

Ще один шанс для 102

Ось уже півроку в місті працює ЛОЦМАН (Львівський оперативний центр миттєвого адміністрування нарядами). За такою довгою назвою стоїть усім нам звична лінія 102, яка приймає повідомлення містян про певні злочини.
Як писала “Пошта”, всі наряди міліції нині підпорядковані безпосередньо Львівському міському управлінню міліції і схема реагування виглядає так: на лінію 102 надходить звернення, оператор опрацьовує його та передає інформацію нарядам. Той із них, що перебуває найближче до місця події, виїздить на виклик. Зараз на міліцію після дзвінка доводиться чекати 10-15 хвилин, а раніше на це йшло навіть півгодини. 
“Завдяки новій системі всі звернення реєструються в електронному форматі, інформація миттєво опрацьовується, вноситься до бази, складається робоча картка заяви, тож жодне звернення не залишається без реагування. Раніше  щомісяця надходило 50-60 скарг від  жителів на лінію 102. Тепер же за місяць така скарга лише одна”, – розповів Юрій Гладун.
До слова, “Пошта” вирішила провести експеримент і дізнатися, чи легко додзвонитися на гарячу лінію міліції 102. На дзвінок оператор відповів за кілька секунд. У розмові зазначив, що не було скарг від містян, що вони не могли додзвонитися, проте розповів, що на вихідних дзвінків більше. Тож оператори, а їх є три, майже постійно зайняті.
У штаті ЛОЦМАНу загалом є 48 людей. Тих, хто приймає дзвінки, 20, але працює 12. В середньому за добу оператори приймають 600 – 800 дзвінків
Як розповів “Пошті” Юрій Гладун, працівників лінії 102 і справді бракує, тому навіть є ідея зробити цю посаду цивільною. Буде так чи ні – ще не відомо, проте пан Юрій анонсував конкурс на посаду операторів. Раніше їх зміна тривала 24 години, тепер її скоротили до 12.   
Обладнання для центру закупили коштом міста. Торік на нього витратили 320 000 гривень. Цього року планують збільшити штат, тож доведеться й обладнання додаткове купувати. Щоправда, грошей на нього ще нема.
“У штаті ЛОЦМАНу загалом є 48 людей. Тих, хто приймає дзвінки, 20, але працює 12. Це сержантська посада. Зарплата в них становить 2 000  гривень. Аби не пропускати дзвінків, треба збільшувати штат, щоби було п’ять робочих ліній, а не три. Але за таку зарплату не дуже хочуть іти працювати на 102. В середньому за добу оператори приймають 600 – 800 дзвінків”, – каже Юрій Гладун. 

Читайте також 
Чи буде в Україні ідеальна поліція? “Пошта” довідалася, як правоохоронці готуються до оновлення своїх кадрів у 2015-ому та чи зможуть після реформи міліціонерів замінити активісти
Планували, що ЛОЦМАН працюватиме в новому управлінні міліції, яке будують на вулиці Стрийській. Там мала бути велика серверна та відеоархів. Але грошей для того, щоб завершити будівництво, нема, а вони немалі – бракує близько 3 мільйонів доларів. 
Самі міліціонери розповідають, що чи не найбільшою хибою структурної системи міліції є її “вертикальна будова”. Більшість міліціонерів, радше, офісні працівники, тож вулицями в патрулях ходити нікому.  
“На свята Львів патрулювали 40 нарядів міліції. Було б оптимально, щоб така кількість була щодня. Зараз же в день є до семи піших патрулів, виїжджає одна машина патрульної служби, а вночі – дві. ДСО виділяє 12-13 машин для патрулювання, ДАІ – 12-20. У окремих випадках міліція Львова співпрацює з громадськими активістами, зокрема “Варти-1”, – каже Юрій Гладун.
Зі слів співрозмовника, у Львові на 100 000 населення припадає 370 міліціонерів, а от у області їх 120-130. Тому дуже бракує міліціонерів, особливо в селах. Аби міліція швидше могла виїжджати на місце події, у Львові в патрульних автомобілях правоохоронців планують встановити GPS-навігатори та планшети з базами даних.
“Цього року ми подали заявки: до міської ради – на мільйон гривень, у обласну – на 3 мільйони гривень, аби забезпечити GPS-навігацію та відеоспостереження. У нас зараз по місту є 24 камери. Маємо відео ще з 16-ти, встановлених на трамваях маршрутів №2 і №6”, – додав Юрій Гладун.
До слова, тепер патрульна служба і ДАІ  працюють на одному радіочастотному каналі. Нині керувати нарядами легше, тож вони швидше реагуватимуть на виклики.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4525 / 1.64MB / SQL:{query_count}