У 2014-ому, чи не вперше з часу відкриття “Арени Львів”, стадіон “зажив” повноцінним футбольним життям.
Ще торік над спорудою витали хмари фінансових проблем, дискваліфікація УЄФА після матчу з Сан-Марино на увесь відбірковий цикл 2016-го, ігнорування стадіону львівськими “Карпатами”. Цей рік для стадіону, як писала “Пошта”,
став найбільш прибутковим – “Арену Львів” передусім рятує донецький “Шахтар”.
Поза тим, над спортивною спорудою нависла нова загроза – можлива дискваліфікація через провокацію з фаєрами під час
матчу Україна – Македонія 12 жовтня. Далі цитуємо, що написав уже 13 жовтня на своїй сторінці у мережі Facebook
директор “Арени Львів” Денис Ринський: “На матчі національної збірної – понад 10 шумових петард на фанатському секторі, фаєри, засліплення очей футболістів лазерними указками, вибігання на поле (слава богу, після фінального свистка) і на десерт – закидання шумової гранати на поле, котра вибухнула в 5 метрах від воротаря і призвела до зупинки матчу на 3 хвилини!
Тому звертаюсь до тих провокаторів, котрі своїми діями псують стадіон: такими проявами агресії ви руйнуєте не тільки розвиток футбольної культури та вашого стадіону – ви знищуєте футбол в цілому! І немає виправдання ані виконавцям цих порушень, ані їх кураторам! Обіцяю кожному провокатору, що ми докладемо максимальних зусиль, аби виявити кожного з вас і притягти до відповідальності! Ми покажемо вас усім тим людям, котрим ви зіпсували свято перемоги нашої команди! І повірте: кидати фаєри та петарди надалі буде дуже дорого!”
Керівництво “Арени Львів” припускає, що її активність та всебічний розвиток, ймовірно, комусь та й не до вподоби.
Мовляв, проти них ведуть сплановані дії, спрямовані на дискредитацію роботи об’єкта та зрив календаря футбольних матчів за участю національної збірної та українських футбольних клубів, котрі беруть участь у відповідальних єврокубках та регулярних чемпіонатах України.
“Це було б неприпустимою помилкою!”
Днями Федерація футболу України отримала листа від УЄФА про початок дисциплінарного розслідування подій недільного матчу між збірними України та Македонії на “Арені Львів” 12 жовтня.
“Я думаю, що санкції напевно будуть. Їх ступінь буде залежати від того, що буде написано в рапорті делегата, який за службовим обов’язком повинен детально викласти і причини виникнення цієї ситуації з підпалом фаєра, і вказати винних, наскільки це можливо, – зазначив перший віце-президент ФФУ Анатолій Попов.
Розслідування досі триває… |
Нагадаємо, після завершення матчу між збірними України та Македонії охоронці стадіону передали міліціонерам двох уболівальників, через яких арбітр зупинив поєдинок. Як інформує прес-служба міліції Львівщини, матч пройшов з численними порушеннями правил поведінки на стадіоні. Деякі фанати запалювали на трибунах фаєри, димові шашки та кидали їх у бік футбольного поля. На 90-ій хвилині матчу, після того, як з трибуни у бік воріт македонців полетів фаєр, суддя прийняв рішення зупинити матч на п’ять хвилин. Стюарди при допомозі охорони стадіону затримали двох фанатів, котрі, ймовірно, кинули запалений фаєр у бік футбольного поля. Після завершення матчу їх передали правоохоронцям. Затриманих доставили у Сихівський райвідділ міліції. Під час опитування правоохоронці встановили, що підозрювані – львів’яни, віком 19 та 20 років. За цим фактом склали адміністративні протоколи за дрібне хуліганство. Санкція статті передбачає кілька видів покарань: штраф до семи неоподаткованих мінімумів доходів громадян; громадські роботи на строк до 60 годин; виправні роботи на строк до 2 місяців з відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт на строк до 15 діб. Та відповідно до рішення суду, їх оштрафовано на 850 грн кожного.
|
– Також буде врахований рапорт арбітра матчу, який буде додаватися під час розглядів. Потім вже УЄФА прийме конкретне рішення. Що стосується самого рішення, то воно може бути дуже серйозним. Мінімальні санкції – це грошовий штраф, що стане найкращим варіантом для нас. А ось найгірший результат – це дискваліфікація. Ми все ж сподіваємося, що будуть прийняті мінімальні санкції і до дискваліфікації “Арени-Львів” справа не дійде. Ще раз повторюся, що ступінь покарання буде залежати від інформації, яку представлять офіційні особи, присутні на матчі Україна – Македонія”. Остаточне рішення Контрольно-дисциплінарний комітет УЄФА обіцяє винести 13 листопада.
Дирекція стадіону сподівається, що така організація як УЄФА зі своїм багаторічним досвідом роботи знає варіанти всіх можливих ситуацій, які відбуваються на стадіонах.
“Вони зафіксували порушення. Написали листа ФФУ, яка була замовником матчу. Федерація футболу переадресувала того листа нам. Ми ж надали свою відповідь і стосовно расистської поведінки, кидання фаєрів, і, навіть, ситуації із алкоголем – пояснили, мовляв, пиво в нас не вважають алкоголем. Також ідентифікували за допомогою системи відеоспостереження увесь сектор і всіх тих осіб, котрі, ймовірно, вчиняли правопорушення. Всі матеріали надали правоохоронцям”, – розповів “Львівській Пошті” директор “Арени Львів” Денис Ринський.
Від УЄФА керівництво стадіону, у кращому випадку, чекає штрафу, у гіршому —дискваліфікації. “Не думаю, що УЄФА покарає нас настільки масштабно, щоби забрати в України один із двох стадіонів, де можна проводити матчі єврокубків, на яких може грати національна збірна. Думаю, це було б неприпустимою помилкою”, – додає співрозмовник.
Кому вигідно “знищити” стадіон?
Керівництво стадіону запевняє, що брудний футбол не потрібен нікому: ні вболівальникам, ні спортсменам, ні представникам влади.
“Якщо ж хтось зацікавлений у занепаді стадіону та припиненні розвитку футбольної культури у Львові, нехай ці люди відкрито заявлять про це та візьмуть на себе відповідальність за усі санкції та наслідки щодо “Арени Львів”, – йдеться в офіційній заяві дирекції стадіону.
Директор “Арени Львів” навіть не може припустити, кому ж все-таки вигідна можлива дискваліфікація стадіону. “Коли прийшов працювати на “Арену”, не задумувався, що стадіон може мати ворогів. Тоді там нічого не працювало. Робота лише почалася: приїхав “Шахтар”, ми почати отримувати замовлення на заходи, необхідно було з нуля піднімати “Арену”, – розповідає Денис Ринський.
Генеральний директор “Шахтаря” Сергій Палкін вважає, що на матчі з “Порту” була спланована провокація, інформує сайт football.sport.ua. “Якщо УЄФА прийме рішення позбавити “Арену Львів” міжнародних матчів, то кому від цього буде краще? Тут треба задуматись, кому це взагалі потрібно? Хто хоче, щоб “Арену Львів” позбавили міжнародних матчів? Коли ми отримаємо відповідь на це питання, все відразу стане зрозуміло. УЄФА має чіткі регламентні норми, в яких йдеться, що під час матчу не можна вивішувати будь-які плакати із згадкою УЄФА. Стюарди знають ці норми, це їх робота. Вони підійшли і сказали: “Приберіть, бо будуть санкції проти клубу”. Але банер не прибрали. Більш того, почали стюардам погрожувати, що вони зірвуть матч, якщо хтось доторкнеться до плаката. Стюарди залишили все як є. За допомогою цих порушень хочуть зробити так, щоб УЄФА заборонило нам грати на “Арені Львів” або грати без глядачів. У цьому напрямку все робиться дуже цілеспрямовано”, – заявив гендиректор “Шахтаря” Сергій Палкін.
|
На його думку, є кілька варіантів такого розвитку подій, які призвели до конфліктної ситуації з УЄФА. “Передусім, планомірний поступовий розвиток стадіону комусь може не сподобатися. Кому? Навіть не беруся припускати… Ми рухаємося вперед, крок за кроком вирішуємо технічні питання, кадрові та фінансові. А тут, на тобі, системно, матч за матчем люди псують репутацію стадіону. Наші успіхи комусь просто не подобаються”, – додає Денис Ринський.
Від розвитку стадіону у Львові не страждає ніхто, вважає директор “Арени”. Адже масштабні міжнародні матчі одночасно сприяють розвиткові туризму, гастрономії, ІТ-сфери.
“Другою причиною можуть бути чиїсь політичні погляди. Звісно, не хотілося б думати, що хтось проти того, аби у Львові грав донецький “Шахтар”. Прекрасно розумію ту тонку грань між своїми та чужими. Та якщо забрати політику і глянути на ситуацію із чисто спортивної точки зору, то ФК “Шахтар” один із найбільш цікавих футбольних клубів в Україні. Вони гарно грають, мають високого рівня менеджмент. Це велике досягнення для нашого стадіону – мати такий клуб. Людям, передусім, потрібне видовище”, – зазначає Денис Ринський.
Зі слів співрозмовника, аби утримувати стадіон у робочому стані, необхідні величезні кошти. І в цьому “Арені Львів” допомагає “Шахтар”. “Цей футбольний клуб має неабиякий досвід утримування стадіону, так як вони робили це в Донецьку. Нам такий досвід потрібен, оскільки на “Арені Львів” не було постійної системної роботи. “Карпати” в нас грати не хотіли, не було й інших регулярних матчів”, – вважає Денис Ринський.
Каже співрозмовник, що є і третій варіант. Мовляв, комусь просто вигідно повернути ті часи, “коли стадіон поростав бур’яном і був нікому не потрібен”… От питання – кому?
Скандал б’є по іміджу Львова
Дирекція “Арени Львів” зазначає, що дискваліфікація стадіону – велика небезпека для розвитку не тільки самої споруди як невід’ємної частини міської інфраструктури – це дискредитує Львів як культурну столицю та туристичний центр нашої країни.
А це у свою чергу завдасть збитків і міській індустрії гостинності. Йдеться про готелі, що приймають футбольні клуби, про гостели, де зазвичай селяться фанати, а також про ресторани, кав’ярні, розважальні заклади.
Керівник департаменту “Адміністрація міського голови” Львівської міськради Андрій Москаленко розповів “Пошті”, що збитки від можливої дискваліфікації “Арени” передусім вплинуть на львів’ян, які задіяні у сфері ділової гостинності.
“Мова йде не про туристів чи фанатів, а про львів’ян. Під час матчів збірної чи матчу Ліги чемпіонів, який “Шахтар” разом із “Порту” провели на “Арені”, у місті всі готелі, гостели, всі кав’ярні були переповнені. Для Львова розвиток стадіону – це великий прибуток, а для львів’ян – зарплати, – каже Андрій Москаленко. – Окрім того, Львів став третім містом в Україні після Києва та Донецька, де провели матч Ліги чемпіонів”.
Співрозмовник вважає, що багатьом не подобається Україна як успішна і сильна країна, а тут ще й місто Лева розвивається – “ожила” “Арена Львів”. Він каже, аби знецінити такі здобутки та підірвати імідж Львова працює ціла система провокацій.