“Арена Львів”: ожила через три роки

2014-ий для стадіону став найбільш прибутковим із часу його відкриття – передусім “Арену Львів” рятує донецький “Шахтар”. “Пошта” довідалася про успіхи, перспективи та проблеми спортивної споруди

“Не буває зла, яке б на добре не вийшло”, – кажуть містяни, розмовляючи про стадіон “Арена Львів”. 
Ще торік над нам нависали хмари фінансових проблем, забобонів та обурення містян, мовляв, навіщо було таку захмарно дорогу споруду зводити, якщо вона нікому не потрібна, а її утримання коштує приблизно 20 тисяч гривень у день. 
А коли торік після матчу з Сан-Марино УЄФА дискваліфікувало “Арену Львів” на весь відбірковий цикл 2016 року, у місті почалися розмови про те, що найдоречніше було б розібрати стадіон: і продати нікому, і львівські “Карпати” його цураються, мовляв, не щастить їм там. А як пустує стадіон, то й інфраструктуру довкола будівлі добудовувати невигідно. Так і “відстояла” “Арена” самотою (на сайті стадіону можна побачити, наскільки “активно” споруду використовували).
“Арену Львів” урочисто відкрили 29 жовтня 2011 року. На той час готовим стадіон був на 75 відсотків, однак феєричне відкриття минуло успішно. Це була єдина подія того року. У 2012 році на “Арені Львів” провели 11 різних спортивних подій (від дитячих матчів до Євро - 2012), а також три фестивалі, два форуми, міжнародний конгрес і навіть відбірковий тур “Х-фактору”.
Торік же на “Арені Львів” було зовсім спокійно – провели лише два матчі, два концерти й виставку. Натомість цього року кількість подій на стадіоні збільшилася в рази: за десять місяців цього року на “Арені” вже відбулося близько десяти матчів, два концерти, фестиваль, масштабна вечірка, конференція, а сьогодні, 4 жовтня, буде бокс! 
Екс-чемпіон світу за версією WBA Андрій Котельник проведе свій останній бій на професійному ринзі. Олександр Усик битиметься з південноафриканцем Деніелем Брюером за вакантний титул інтерконтинентального чемпіона WBO у першій важкій вазі.
Стадіон оживає; подейкують, через події на сході країни. Уболівальники, які вже скучили за футболом, за кілька днів змогли побачити чи не всіх лідерів – “Шахтар”, “Динамо”, “Металіст”.

Футбол і не тільки: “Арена Львів” ожила

Ще кілька місяців тому здавалося, що стадіон таки розберуть, як, до прикладу, у Португалії, Австрії чи ПАР… 
Будівництво стадіонів до континентальних або світових форумів за бюджетні гроші виявляється не завжди доцільним і вигідним для громад. До прикладу, у Австрії частину стадіонів, збудованих до Євро, розібрали через неефективність використання. Ці арени, до слова, були в кілька разів дешевшими, ніж в Україні.

Торік експерти заявляли: аби “Арена Львів” вижила, влада має або виконати всі необхідні кроки, аби передати її футбольному клубу “Карпати”, або розібрати її на будматеріали. Перед тим, як перейти на “Арену Львів”, керівництво клубу “Карпати” вимагатиме оцінити реальний стан стадіону щодо його безпеки та видати державний акт про здачу в експлуатацію спортивного об’єкта. Також міська влада Львова повинна виконати обіцянку 2008 року – передати майновий комплекс стадіону “Україна” та прилеглі земельні ділянки ФК “Карпати”, інформувало торік Гал-іnfo.
Основна проблема стадіону – незапуск у експлуатацію електростанції, яка дає можливість мати два паралельні введення електроживлення і забезпечує впевненість у тому, що маємо постійне живлення
Та, видається, зараз “Арену Львів” не поспішають віддати “Карпатам”, та й на будматеріали її навряд чи розбиратимуть – вона зажила по-новому. У травні цього року стало відомо, що через політичну ситуацію на сході України міжнародні футбольні матчі під егідою УЄФА дозволено приймати лише двом стадіонам України – НСК “Олімпійський”, що в Києві, та “Арені Львів”. 
У липні УЄФА дозволило проводити єврокубкові матчі також у Дніпропетровську та Одесі, але пізніше через відмову футбольного клубу “Копенгаген” їхати до Дніпропетровська заборонило проводити ігри в цьому місті і запропонувало провести поєдинок третього кваліфікаційного раунду Ліги чемпіонів “Дніпро” – “Копенгаген” у Львові або Києві. 
“Дніпро” обрав Київ, відтак “Арена Львів” стала місцем проведення матчів чемпіонату України та єврокубків для донецького “Шахтаря” та харківського “Металіста”. Поєдинки під егідою УЄФА не потрапляють під санкції ФІФА.

“Шахтар” – рятівник! 

“Шахтар” для львівської “Арени” став ледь не золотою жилою. Так, зі стартом нового сезону “гірники” проводять на нашому стадіоні майже всі домашні матчі чемпіонату, а також прийматимуть тут поєдинки Ліги чемпіонів. 

Керівництво клубу вже повідомило, що, найімовірніше, залишиться на “Арені Львів” до кінця першого кола сезону, а це означає, що “Шахтар” орендуватиме поле до початку грудня. Як розповів “Львівській Пошті” новий директор стадіону Денис Ринський, співпраця арени з ФК “Шахтар” є дуже плідною.
“Футбольний клуб вкладає дуже багато зусиль у відновлення інфраструктури стадіону. Спільними зусиллями приводимо до пуття різноманітні системи, обслуговуємо безпосередньо футбольне поле. Досить плідно співпрацюємо, – поділився Денис Ринський. – Цей футбольний клуб має високий рівень менеджменту. Ми можемо вчитися в нього! Також це сприяє вирішенню наших проблем в умовах відсутності фінансування, бо рахунок наш заблокований”.
Донецький “Шахтар” взяв на себе витрати за догляд футбольного поля, аби воно відповідало всім вимогам УЄФА
Отож із такої співпраці “Арена Львів” більше бере ніж віддає. “Окрім того, що у футбольного клубу якісний менеджмент, він взяв на себе витрати за догляд футбольного поля, аби воно відповідало всім вимогам УЄФА. Це немалі кошти. Ще одним плюсом є відновлення систем відеоспостереження, інтернет-технологій, охорони та безпеки контрольно-пропускної системи”, – зазначив співрозмовник. 
“Арена Львів” із “Шахтарем” працює на основі так званої довготривалої рамкової угоди, яку уклали до кінця 2014 року. Окрім того, “Шахтар” винаймає приміщення на “Арені Львів”, у якому відкрив патріотичний фан-шоп.  

Давні біди “Арени”

Незабаром виповниться три роки з часу помпезного відкриття “Арени”, яке відбулося 29 жовтня 2011-ого. У той вечір на стадіоні презентували грандіозну шоу-програму з понад двома тисячами артистів, виступом американської співачки Анастейші, величезним феєрверверком… 
Свято зібрало 35 тисяч людей. Але тоді споруда була недобудована. Такою вона залишається і сьогодні. Цікаво, чи знає Кріштіану Роналду разом з партнерами по збірній Португалії й нинішні чемпіони світу, збірна Німеччини, що грали у Львові у 2012 році на недобудованому стадіоні?
Зі слів Дениса Ринського, зараз інтенсивно відбувається здача другої черги будівництва стадіону. За попередніми даними, вартість робіт становить 330 мільйонів гривень. Та нове керівництво вважає, що, ймовірно, цих грошей буде забагато, мовляв, у суму входить і вартість робіт доріг навколо стадіону. На думку нового директора, питаннями інфраструктури повинне займатися місто або область.

2,6 мільярда гривень витратили на будівництво стадіону “Арена Львів”;
20 тисяч гривень коштує утримання стадіону в день;
34 915 – загальна кількість місць; 
104 місця передбачено для людей із особливими потребами;
192 VIP-місця;
408 бізнес-місць;
4,5 тисячі місць для стоянки автомобілів;
100 паркомісць для людей із особливими потребами;
14 скайбоксів (коропоративних VIP-лож);
8 конференц-залів;
288 одиниць прожекторів у чаші стадіону;
136 одиниць акустичних систем.
Вартість квитків на спортивні події коливається від 20 гривень до 3 тисяч гривень, на концерти – від 50 гривень до 1,5 тисячі гривень. Найдорожчі квитки – у VIP-ложах (скайбокси). Під час матчу Ліги чемпіонів “Шахтар” –“Порту” їх вартість становила 60 тисяч гривень на 12 персон.
“Я сумніваюся, що нам для завершення цих робіт потрібно 330 мільйонів гривень. Це забагато. У цю суму входить також облаштування інфраструктури довкола: дороги, розв’язки навколо, кільця, які, по суті, стадіон як підприємство будувати не мав би. Це робота міста або області, – зазначає Денис Ринський. – Були в нас проблеми з прибиранням і освітленням. На щастя, вони вже вирішені”.
Що стосується недофінансування по будівництву, то досі не запущені в експлуатацію деякі технічні елементи. “Зокрема, у системі безпеки є деякі проблеми з турнікетом, системою вентиляції. Основна проблема – незапуск у експлуатацію електростанції, яка дає можливість мати два паралельні введення електроживлення і забезпечує упевненість у тому, що маємо постійне живлення. Нині працюємо на будівельному кабелі, а також маємо про запас систему резервного живлення двох дуелей генераторів. Це небезпечна ситуація, тому намагаємося нарешті вирішити цю проблему”, – розповів директор стадіону.
Підприємству також заблокували рахунки, тому є труднощі з виплатою заробітної плати. Довелося навіть скоротити штат працівників! “У нас складна ситуація із заборгованістю по зар­платі. Поточний рахунок підприємства заблокований, і ми не можемо працівникам виплачувати регулярно зарплату. Впродовж двох місяців удруге погасили заборгованість, і найближчим часом нам обіцяли розблокувати рахунки. Тоді зможемо своєчасно виплачувати працівникам зарплату”, – зазначив Денис Ринський. 
Така ситуація склалася ще навесні внаслідок обмеження програмою фінансування державними коштами. Станом на кінець літа заборгованість по фактичному рахунку, який, власне, і був заблокований, складала 3,7 мільйона гривень. Йдеться про борги із заробітної плати (1,6 мільйона), за податками (1 мільйон гривень) і кредит державної компанії, у якої попереднє керівництво брало кошти на покриття заробітної плати. 
Утримання стадіону коштує приблизно 20 тисяч гривень у день
“Усі борги ми погасили. З ким не встигли укладаємо нові угоди по розтермінуванню”, – зазначив директор “Арени Львів”. 
Наразі на “Арені Львів” працює 36 людей, а мало би працювати 100. “Нині намагаємося відновити потенціал “Арени”, зокрема, плануємо збільшити відповідно до вимог наших заходів кількість персоналу до 80 – 90 осіб. До слова, на початку відкриття стадіону планували, що там працюватиме 100 людей. Саме така оптимальна кількість персоналу необхідна для обслуговування такого великого об’єкта. Йдеться про постійний набір працівників. А для проведення різного масштабу заходів потрібно майже 700 осіб тимчасового персоналу, який залучають до виконання різної роботи: інформаційні технології, прибирання, охорона…” – додав співрозмовник.
Він наголосив, що наразі необхідно добрати електриків, сантехніків, слюсарів, операторів ліфтів, відеодиспетчерів, працівників служби охорони й інших профільних спеціалістів, які мають обслуговувати об’єкт. А тих працівників, які є зараз, катастрофічно не вистачає.

Дорога споруда 

Така споруда, як “Арена Львів”, – задоволення дороге. Утримання в день обходиться майже у 20 тисяч гривень. Держава ж оплачує лише витрати на енергоносії – у рік це 5 мільйонів гривень. Для порівняння: фонд зарплати становить півмільйона гривень. 
Зі слів Дениса Ринського, утримання “Арени Львів” у годину коштує майже тисячу гривень. “Йдеться про обслуговування того чи іншого заходу. Коли стадіон у пасивному стані, ніхто вартості утримання за годину не рахує. Під час події в годину стадіон організаторам обходиться разом із ПДВ більше ніж у тисячу гривень. Це та сума, яка є собівартістю всіх витрат”, – зазначив директор стадіону. 
Якщо йдеться про проведення заходів у чаші “Арени” (футболу, концертів і будь-яких інших масових подій із використанням футбольного поля), то є базова ціна, яка стартує від 140 тисяч гривень (включає вартість оренди і залучення всіх штатних служб підприємства).

“Коли йдеться, до прикладу, про футбол, то все залежить від кількості глядачів і залучених служб. Найдорожчий захід коштував 350 тисяч гривень. Йдеться про масштабні концерти. Цього року проведення концерту “Океану Ельзи” коштувало 280 тисяч гривень”, – додав Денис Ринський.
До слова, для “Океану Ельзи” “Арена Львів” вже стала домівкою, адже за останні два роки гурт побував тут тричі. Вподобали собі артисти стадіон, адже він уміщує майже 35 тисяч глядачів. Хоча для таких заходів потрібна неабияка підготовка: необхідно монтувати сцену, а для того, аби не пошкодити футбольного поля, його треба накрити. 
“Під час підготовки до Євро-2012 придбали лише одне спеціальне накриття для футбольного поля для двох стадіонів – НСК “Олімпійський” і “Арени Львів”. Справа в тому, що воно дуже дороге, а такі заходи на стадіоні часто не відбуваються. Це накриття більше потрібне НСК “Олімпійський”. У столиці воно і зберігається постійно. Тим, хто організовує концерти, радимо, де можна взяти накриття, а вони самі його привозять”, — розповів Денис Ринський. 

Далека дорога до “Арени Львів”

Організатори масових заходів кажуть, що стадіон є прекрасним місцем для проведення як концертів, так і форумів. Єдина проблема – доїзд. 
“Найбільша проблема, що створює незручності, це логістика, питання комфорту. “Арена” добре пристосована до форумів, конгресів, корпоративних заходів, до того ж ціни цілком відповідають послугам. Коли востаннє ми там щось робили, то не було відчуття, що платимо багато. Цінова політика адекватна. Оскільки цей рік непростий, то нічого на стадіоні робити не плануємо. А взагалі думаємо там проводити як концерти, так і корпоративні акції”, – розповів “Львівській Пошті” директор компанії “Дік-Арт” Андрій Сидор
Керівництво “Арени” проблем із доїздом не бачить. Каже, перед кожною подією з мерією організовує шатл-баси. “Перед проведенням кожного заходу проводимо наради з відповідними службами нашого міста, зокрема з управлінням транспорту, на яких у індивідуальному порядку обговорюємо схеми логістики, добирання, додаємо необхідну кількість маршрутів від віддалених точок міста – Сихова, району Привокзальної, середмістя”, — зазначив Денис Ринський. 
Територія довкола “Арени Львів” розвиватися має природно, вважають у мерії. Буде потреба налагоджувати краще транспортне сполучення, бо зараз на стадіоні, як і в країні, “ситуація нестабільна”. 
Наразі на “Арені Львів” працює 36 людей, а мало би працювати 100
Андрій Москаленко, директор департаменту “Адміністрація міського голови” Львівської міськради, каже, що в багатьох містах Європи стадіони побудовані на окраїнах, подекуди й далі, аніж Сокільники від Львова, тому доїзд до них організовують, як у Львові, тобто на вимогу. 
Та все ж, попри поганий доїзд, стадіон нині не пустує. “Арена Львів” має потужний бізнес-сервіс для корпоративних заходів. “Сьогодні в нас завершується перша і найбільша на теренах Західної України конференція “ІТ-Арена”, у якій взяли участь понад 600 програмістів із різних кутків світу. Також на стадіоні можна проводити презентації, вечірки і навіть весілля. Щоправда, останнє – дороге задоволення. 
Попри таку різноманітність послуг, “Арена Львів” досі не окупилася. “Стадіон себе ще дуже довго не окупить. Однак це не бізнес – це державне підприємство, яке повинне бути безперечно прибутковим. Але питання окупності, наскільки я знаю, наразі не стоїть. У нас є пріоритетніші питання, наприклад роботи, функціонування стадіону, аби він був готовий до проведення заходів європейського рівня”, – зазначив директор стадіону.
Фото: stadion.lviv.ua, АР, casa.in.ua
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4714 / 1.72MB / SQL:{query_count}