Сьоме скликання ВРУ потрохи, але впевнено іде до кінця. На останнє літнє засідання депутати зібрались у четвер – необхідно було ухвалити важливі рішення. Вдалось не все.
Тепер, відповідно до календарного плану, ці обранці мають зібратись на засідання під куполом 2 вересня. Тим часом спікер Олександр Турчинов попередив депутатів, щоб ті далеко з Києва не їхали, бо можливі екстрені засідання.
А важливо і те, що нинішня Рада не ухвалила жодного рішення щодо виділення грошей на вибори. Частина депутатів не лише не хоче обиратись за удосконаленим законом і за відкритими списками (що насправді нікому з нинішніх політиків не вигідно), але взагалі намагається зірвати позачергові вибори. А гроші на вибори доведеться шукати…
Найкраще весь нинішній парламентський цирк у ВРУ в четвер ознаменував інцидент, коли позафракційний депутат Олександр Шевченко в кулуарах ударив в обличчя Олега Ляшка. Одразу ж почалось з’ясування хто був у зоні АТО, а хто ні. Загалом же цей конфлікт уже назвали битвою олігархів Коломойського проти Фірташа. Адже депутата Шевченка пов’язують із губернатором Дніпропетровщини, а Ляшка – все частіше із групою Фірташа-Льовочкіна. Ось так: комусь війна, а … Неофійно виборча кампанія розгортається.
Люструвати – не перелюструвати
Якщо ж говорити про рішення, які депутати таки ухвалили на останньому черговому літньому засіданні, то можна виділити успішне перше читання закону про очищення влади.
Спікер Турчинов у четвер зранку попередив депутатів, що ті не розійдуться, поки не розглянуть цей документ. Зрештою, за законопроект, який був ініційований громадськістю, і під яким поставили свої підписи представники недавньої коаліції, у першому читанні проголосувало 252 нардепів. Зауважимо, що “за” висловилось лише п’ять “регіоналів” та жоден депутат від групи “За мир та стабільність”.
Тепер цей закон про люстрацію парламентарі мають ухвалити в цілому вже у вересні. Його автори ще сподіваються доопрацювати документ за два тижні. Ось тільки питання: чи буде друге читання таким же результативним?.. У вересні можливі сюрпризи.
“Метою законопроекту є відновлення довіри до влади і створення умов для побудови нової системи органів влади відповідно до європейських стандартів”, – йдеться у пояснювальній записці до законопроекту.
Документ передбачає, що суб’єктами, які не пройшли перевірку, є президент, керівники центральних органів виконавчої влади, правоохоронних органів, обласні, районні прокурори, прокурори в містах, які займали посади в період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014-го
Загалом він передбачає процедуру перевірки при вирішенні питання про можливість призначення особи на посаду в органах влади. Суб’єктами перевірки є керівництво Верховної Ради України, центральних органів виконавчої влади, генеральний прокурор, глави СБУ, Національного банку, Рахункової палати, народні депутати, посадові особи ВСУ, судді Конституційного Суду, члени Вищої ради юстиції, посадові особи правоохоронних органів, члени Центральної виборчої комісії, посадові особи інших органів держвлади, а також особи, які претендують на зазначені посади.
А перевірці підлягають відомості про достовірність інформації, викладеної в деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру щодо суб’єкта перевірки та близьких йому осіб за три попередні роки заняття посад.
І що важливо: документ передбачає, що суб’єктами, які не пройшли перевірку, є президент, керівники центральних органів виконавчої влади, правоохоронних органів, обласні, районні прокурори, прокурори в містах, які займали посади в період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014-го; керівництво Адміністрації Президента, а також керівництво територіальних підрозділів МВС і СБУ, які займали посади з 1 грудня 2013 року по 22 лютого 2014-го і не були звільнені у цей період за власним бажанням, а також ті особи, які до 19 серпня 1991 року працювали на керівних посадах Комуністичної партії, ЦК ВЛКСМ, були співробітниками КДБ, служили або співпрацювали зі спецслужбами інших країн.
Санкції для Москви!
Також у четвер після двох днів доопрацювання парламент спромігся ухвалити урядовий закон
про санкції проти Росії. “За” висловились 242 нардепи. “Регіонали” знову ж таки цей документ не підтримали.
Зауважимо, що із законопроекту були виключені норми положення про введення санкцій проти ЗМІ. Ці норми назвали недемократичними, хоча про яку демократію йде мова, якщо йде війна, а в Україні транслюється позиція агресора Кремля. Зрештою, як заявив Микола Томенко, голова парламентського комітету з питань свободи слова та інформації, це питання буде врегульовано іншим спеціальним законом.
“Санкції стосуються тільки держави-агресора, тільки іноземних суб’єктів господарювання, тільки діячів іноземної агентури та іншої гидоти, яка не дає Україні жити”, – заявив у парламенті прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.
Нагадаємо, ще раніше уряд підготував санкційний список із 172 фізичних осіб, громадян Росії й інших держав, і проти 65 компаній з Росії та інших країн за підтримку терористичних дій та підрив територіальної цілісності України.
А ще 14 серпня депутати ухвалили рішення про реформування управління українською ГТС. Відповідно до нього українська газотранспортна система (ГТС) та підземні сховища газу (ПСГ) залишаються власністю держави, проте управління ними можуть здійснювати спеціально створені компанії: 51% акцій належатиме державі Україна, а 49% – можуть викупити європейські та американські компанії.
Два загадані рішення є кроками на ще більше зближення нашої країни із Заходом.