Український парламент прийняв у першому читанні законопроект “Про санкції”. Вони стосуватимуться компаній та осіб, “які підтримують і фінансують тероризм та мають безпосереднє відношення до вчинення злочинів на території України”, підтримували анексію Криму, а також посягають на територіальну цілісність та незалежність країни, інформує ВВС Україна.
“Це вперше в історії України, коли ми як держава застосовуємо санкції проти іноземних суб’єктів, які вчиняють злочин проти нашої країни і проти наших громадян”, – заявив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.
І хоча у законопроекті йдеться про іноземних суб’єктів, представляючи підготовлений урядом документ український прем’єр заявив, що санкції стосуватимуться переважно російських громадян та компаній.
Арсеній Яценюк повідомив, що уряд подав на розгляд РНБО список із 172 фізичних осіб, громадян Російської Федерації та громадян інших держав, а також 65 юридичних осіб, які причетні до війни на сході України. Саме проти осіб та компаній із цього списку санкції будуть застосовані у першу чергу. РНБО отримає право запроваджувати їх за поданням президента, уряду, СБУ чи Національного банку.
Написано жорстко…
Прийнятий законопроект передбачає 26 видів санкцій. Але його ще переписуватимуть і доопрацьовуватимуть. На це урядовці мають ... аж два дні.
Бо вже до кінця тижня закон має бути поданий на розгляд парламентським комітетам. Деякі із запропонованих покарань відрізняються від тих персональних та секторальних санкцій, які вже запровадили проти Росії західні країни.
Зокрема, йдеться про такі можливі кроки українського уряду: заморожування активів, заборона діяльності суб’єктів підприємницької діяльності на території України, заборона користування радіочастотним ресурсом, інтернетом та іншими засобами зв’язку, обмеження чи припинення діяльності ЗМІ, заборона на участь у приватизації об’єктів державної власності, заборона на користування ліцензіями, повна або часткова заборона транзиту всіх видів ресурсів, спеціальні економічні заходи, в тому числі процедури ліцензування і квотування, проведення спеціальних видів перевірки фінансових операцій та зупинка фінансових операцій.
Військові санкції
Додаткові санкції також стосуватимуться військової техніки та товарів подвійного призначення, хоча згідно із рішенням РНБО, ухваленим минулого місяця, військово-технічна співпраця з Росією заборонена.
Зокрема, йдеться про припинення дії торговельних угод, спільних проектів та промислових програм у сфері безпеки та оборони, а також заборону на передачу технологій та прав на інтелектуальну власність.
Якими можуть бути втрати Росії від застосування Україною цих санкцій, в українському уряді ще підрахують. А от власні втрати від них вже підрахували – це приблизно 7 млрд доларів.
Правосуддя теж не оминули
Одночасно уряд розробив іще один законопроект – про запровадження кримінально-правових санкцій. Він, на відміну від попереднього, стосуватиметься українських громадян.
“Цей закон дає можливість українським судам виносити рішення по відношенню до осіб, які знаходяться в міжнародному розшуку, а тому їх не можна привести конвоєм до суду, і в тому випадку, якщо особи, які знаходяться в міжнародному розшуку, скоїли наступні види злочинів: терористична діяльність, злочини проти основ національної безпеки і оборони, масові вбивства і військові злочини”, – пояснив Арсеній Яценюк.
Мета не тільки пошкодити Росії, але й контролювати ЄС
Крім того, на підставі вироків судів щодо таких осіб, з’явиться можливість конфіскувати їхнє майно, при чому не тільки в Україні. Прем’єр також уточнив, що ухвалення цього закону та впровадження кримінально-правових санкцій стосуватиметься, наприклад, президента Віктора Януковича, який востаннє з’являвся на людях у Росії.
“Згідно із рішенням Ради Європи, існує спеціальна процедура кримінального провадження. У зв’язку з тим, що Янукович перебуває у міжнародному розшуку і звинувачується в злочинах проти людяності та масових убивствах, він підпадає під цю процедуру” – розповів Яценюк.
Санкції на папері
Натомість європейські політики запровадження санкцій не лише Україною, але й іншими державами, оцінюють реалістично, мовляв, діяти вони не будуть.
Зокрема, депутат Європарламенту Мирослав Рансдорф в ефірі одного із українських каналів заявив, що система введення покарань відносно країн, дії яких несуть загрозу міжнародній стабільності, неефективні. “Думаю, що санкції ніколи не працюватимуть. Ми пам’ятаємо, які були санкції проти Іраку. Ті, хто потерпав від них, були нормальні люди. А так звані еліти ніколи не терплять. Я думаю, що санкції – це дурниці”, – сказав депутат.
За словами Рансдорфа, США застосовують санкції щодо Росії не тільки, щоб завдати шкоди її економіці, але і контролювати ЄС. “Я думаю, що у цієї політики американців є й інша мета. Мета не тільки пошкодити Росії, але й контролювати ЄС”,– сказав він. До слова, як писала “Пошта”, втрати країн Європейського Союзу від російської заборони на імпорт продовольства можуть скласти до 12 млрд євро.
Наступна стадія санкцій буде відчутна, коли “заморозять” деякі соціальні програми РФ. Після цього проблеми виникнуть у Пенсійному фонді, бо його фінансує держава. Але найбільше росіяни відчують вплив санкцій тоді, коли проблеми виникнуть з національною валютою.
Наші ж санкції носять більш політичний характер. Але вони теж мають бути запроваджені!
Якщо їх приймуть у тому вигляді, в якому пропонується зараз, то за своєю жорсткістю вони перевершать європейські й американські. Та для російської економіки вплив українських санкцій буде незначним, оскільки для РФ торговельні й економічні стосунки з Україною становлять не більше 5%. Хоча такими діями ми можемо зробити користь для своєї економіки.
І ще одне – діють санкції не одразу. Світові покарання побудовані на принципі нарощування –це їх принцип роботи.
Я погоджують, що законопроект далеко не ідеальний і в такому вигляді повноцінно діяти не може. Але ми рухаємось у правильному напрямку. Документ має дуже багато ризиків для вітчизняної економіки, бізнесу і підприємств.
Зверніть увагу, що західні країни спрямовують санкції локально до російської економіки і бізнесу, водночас дбаючи про свої інтереси. А в нас виходить так: частина закону спрямована на те, що деякі з санкцій будуть діяти й проти України, нашого бізнесу, організацій і ЗМІ. Тому ми підтримали його в першому читані.
До другого читання законопроект мають доопрацювати і удосконалити, щоб ми змогли проголосувати за нього в цілому.
Українські санкції – це добре, але цікаво, як їх будуть реалізовувати на практиці, бо в теперішній системі – це майже неможливо. Розглянемо таку модель. До прикладу, в Україні почала працювати потужна російська компанія, фірма. Вони вже вклали гроші в Україну. І тепер мають попасти під санкції. Що вони роблять? Терміново міняють юридичний паспорт із московського на київський. Тобто це означає, що її прикриває хтось із міністерства чи уряду.
В Україні навіть благородні закони використовують у корупційних цілях. Тому ймовірно, що закон про санкції використають для “видобування грошей” і ефекту від нього очікувати не варто.
Коли ж ми не будемо запроваджувати жодних санкцій щодо РФ, то виникає цілком логічне питання: як можемо вимагати від інших їх запровадження?
Це вже політика. Якщо розглядати обмеження суто в економічній площині, то треба розуміти, що санкції ніколи не діють миттєво. Це не бомбові удари, які моментально можуть дати ефект. Вони діють як анаконда, яка душить свою жертву поступово. Українська економіка відкрита і орієнтована на російську. Тому вона більше страждає від взаємних санкцій, ніж економіка Росії, яка є більшою за розміром і менше орієнтованою на Україну.
І якщо РФ повністю закриє для нас ринок, а ми для них, то наша країна постраждає більше. Хоча експорт до Росії з початку року суттєво скоротився. Тобто ми вводимо санкції у відповідь, а не як перший крок. Наші санкції є серйозними для Росії, але не миттєвими.
Європа запровадила санкції до конкретних людей, які мають політичну вагу в Росії – бізнесменів і олігархів, але не запроваджувала їх проти цілої федерації. Але влада РФ, яка ввела обмеження на ввіз деяких продуктів харчування, сама таким чином робить цей вплив відчутним для своїх громадян.