Наталя Боженко, доцент кафедри неврології Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького, про мігрені, самолікування, шкоду і користь червоного вина
Мабуть, немає людини, яка не знає, що таке головний біль. За статистикою, головні болі - одна з найчастіших причин звернення до невропатологів, терапевтів. На Заході є навіть діагноз - головний біль. Чому він так часто дошкуляє людям і чи можна його уникнути? Про це - в інтерв'ю із лікарем-невропатологом.
- Наталіє Леонідівно, які головні причини виникнення головного болю?
- Їх багато. Головний біль може провокувати понад тисяча захворювань. Він може бути наслідком травм голови, виникати при хронічних захворюваннях, гіпертонії, внутрішньочерепній гіпотензії, гіпертензії, інсультах, ураженнях трійчастого нерва, захворюваннях носоглотки. Більшість неврологічних захворювань супроводжуються головними болями. Окрім того, такі болі можуть свідчити про виникнення пухлин мозку.
Медицина виділяє кілька видів головного болю. Найчастіше люди скаржаться на так званий біль напруги. Він виникає внаслідок фізичного чи психічного перенапруження. Біль виникає в другій половині дня в ділянці скронь чи в потилиці. Іноді вночі такі болі можуть супроводжуватися скреготанням зубами. У такий спосіб організм захищається, сигналізує, що треба відпочити.
Також є кластерні або пучкові головні болі. Вони нагадують мігрень (болить половина голови, біль пульсуючий), локалізуються навколо ока, може бути сльозоточивість, виділення з носа. Напади такого болю (впродовж 20-45 хв.) можуть тривати до двох тижнів. Провокують їх споживання алкоголю чи куріння. Такий біль більше дошкуляє чоловікам.
- Ви згадали про мігрені. Що це за вид головного болю?
- Перші згадки про цей вид головного болю є ще у писаннях шумерів. Нині на мігрень страждає 10-15 % населення планети. Хоча в нас такий діагноз ставлять доволі рідко, відповідно до статистичних даних, поширення мігрені в різних регіонах України коливається від 1,4 до 5,2 випадка на 100 тис. населення. Найчастіше хворіють на мігрень жінки, особливо молодого віку. Найвища частотність проявів мігрені у жінок віком 30-35 років (80 % випадків). Мігрень - має спадковий характер. Якщо хворіла мама, то у 80 % випадків хворітиме і донька, якщо тато, то в 20 % випадків. Мігрень характеризують такі симптоми: головний біль виникає в одній половині голови, він досить інтенсивний, напад може тривати від 4 до 72 годин, може супроводжуватися нудотою, блюванням, світло- і звукобоязню (хочеться сховатися від світла та навколишніх шумів).
- Як часто можуть виникати такі напади?
- І досить рідко, і доволі часто. У жінок болі часто виникають перед менструальним циклом.
- Що може спричинити напади мігрені?
- Уживання червоного вина, чорного шоколаду, твердого сиру, молока, горіхів, цитрусових, а також стреси, зміна погоди, інтенсивна роботи за комп'ютером, а також... пересипання. Її ще називають мігренню вихідного дня. Весь тиждень людина напружено працювала, а коли настав час відпочивати, вона відчуває дискомфорт, починає боліти голова. Це своєрідна реакція на перевтому.
Перед нападом мігрені люди часто стають неспокійними, може виникати безсоння, нудота, проявляються зорові симптоми - зигзаги, зірки перед очима. У випадках складних форм мігрені людина може відчувати затерпання або слабість в руці та в нозі (як при інсульті). Ще є ретинальна мігрень - у момент нападу в одному оці зникає зір, може порушуватися окорухова функція.
- Якщо починає боліти голова, ми відразу беремося за таблетки. Це правильно?
- Перш аніж лікувати головний біль, треба знати причину його виникнення, адже кожен вид болю вимагає свого лікування. На жаль, люди досить часто, як тільки починає боліти голова, біжать в аптеку й купують те, що рекламують по телебаченні, або те, що порадила сусідка. Але таке самолікування може бути дуже небезпечним. Неконтрольований прийом анальгетиків та протимігренозних препаратів може також призвести до виникнення головних болів, які називають абузусними. У таких випадках людина відчуває тупий, ниючий біль, що періодично посилюється.
- Чи можна терпіти головний біль?
- Багато залежить від людини, адже в кожного свій рівень чутливості. Одні не зважають навіть на дуже сильні болі, інші й мінімального дискомфорту не можуть витерпіти. По-друге, тривалість болю. Якщо впродовж усього дня болить голова, то ігнорувати біль не варто. Й тим паче, не можна зволікати, якщо голова болить впродовж тривалого часу, або міняється характер болю. Коли розболілася голова, можна випити знеболювальне чи анальгетик, але не часто. Якщо людина точно знає, що в неї мігрень, можна випити відповідні ліки, призначені лікарем. Та найкраще звернутися до спеціаліста, який визначить вид болю й призначить відповідне лікування. Самолікування може призвести до дуже сумних наслідків. Бо більшість анальгетиків - це протизапальні нестероїдні препарати, вони можуть впливати на шлунково-кишковий тракт, провокувати виразки, або ж спричинити абузусні болі.
- А можна запобігти виникненню головного болю?
Напади мігрені часто бувають у сумлінних, наполегливих працівників, що схильні перенавантажувати себе роботою, іншими словами, у трудоголіків, а також у людей, котрі люблять бути в центрі уваги, які є вимогливими до себе і до інших, в осіб з чутливою нервовою системою. Серед відомих людей на мігрень хворіли: Юлій Цезар, Фредерік Шопен, Чарльз Дарвін, Зігмунд Фрейд, Едгар По. |