Донецький мільярдер хоче вилікувати мільйон українців, які хворі на рак. На закупівлю унікального для України діагностичного обладнання Ринат Ахметов віддасть 40 млн. дол. Це трохи менше, ніж річний бюджет Державної програми боротьби з онкозахворюваннями в нашій державі.
Презентація нової програми фонду "Розвиток України", який очолює Ринат Ахметов, відбулася у Національному інституті раку в Києві. З цієї нагоди у конференц-залі зібрали фахівців із всієї країни. Приїжджі заздалегідь порозсідалися у кріслах, столичні борці з раком спокійно курили в коридорі, показуючи журналістам облуплені стіни та діряву стелю головного центру боротьби зі злоякісними пухлинами. Держава фінансує його потреби лише на 60-70 %. Обладнання закуповують за рахунок спонсорів. У Києві їх знайти легше - інститутом офіційно опікується дружина Президента Катерина Ющенко та її фонд "Україна-3000". Днями прозвітувався зять колишнього президента - Віктор Пінчук. Заспіваний з його партитури концерт Пола Маккартні зібрав для потреб дитячого відділення інституту раку 4 млн гривень.
- Я думаю, а чим я можу бути корисним? - питає себе Ринат Ахметов перед сотнями лікарів, які заледве його дочекалися. - Інвестуванням коштів у ранню діагностику, - рішуче відповів сам собі.
Ринат Ахметов вирішив не дозувати допомогу. 40 мільйонів доларів - гроші, яких вистачить аж на два позитронно-емісійні томографи (їх в Україні немає взагалі), на комп'ютерний томограф, лінійний прискорювач, кібер-ніж. Це не бажання втерти носа конкурентам і не вихваляння багатствами, - усім своїм виглядом показує Ринат Леонідович. Нічого особистого, як у програмі боротьби з туберкульозом (подейкують, донецький бізнесмен дав гроші на програму після того, як на туберкульоз захворів його близький родич). Просто його вразила кількість онкологічних пацієнтів в Україні та смертність. Настільки, що цитує їх з пам'яті, але точно.
- В Україні 910 тисяч 267 людей хворіють на рак. Кожного року додається ще 160 тисяч осіб. Помирає від раку 90 тисяч українців. Це жахливо...
Не здаватися, боротися і перемагати - рецепт для всієї української онкології. Ахметов розсипався в компліментах щодо вітчизняних фахівців, які змушені працювати інколи на допотопній техніці. У Європі і США хворіють на рак частіше, ніж в Україні, а помирають рідше. Через те, переконаний бізнесмен, що там на оновлення обладнання та наукові дослідження витрачають мільярди. Свої кровні він жертвує для лікарень всієї України. Рідному Донбасу - 20 мільйонів. По 10 - Києву та Західній Україні.
- Це я роблю від душі, від серця, з легкої руки. Дай Боже, аби людям це допомогло, - каже Ринат Ахметов.
Фонд "Розвиток України" контролюватиме закупівлю обладнання і простежить, щоби обслуговування техніки не лягло тягарем на лікарні. Такі дорогі апарати потребують на профілактику та постійне обслуговування кілька мільйонів гривень щорічно. Крім того, бізнесмен обіцяє оплатити стажування за кордоном українських лікарів, які працюватимуть із новинками. Все це потребує часу. Гроші вже є, але треба ще вибрати необхідне у виробників та постачальників такої техніки. Близько року піде на те, щоб обладнати спеціальні приміщення та змонтувати апаратуру.
- Я б хотів, щоб це сталося вже завтра. Щоб із завтрашнього дня люди отримували користь, - визнав Ринат Ахметов. - Я хочу, аби люди не хворіли. Коли я чув, що хтось захворів на рак, то думав, що це вже безвихідна ситуація. Але потім мені пояснили, що на першій стадії захворювання лікується на 100 %, на другій 70-80 % пацієнтів можна вилікувати, на третій - 30-35 % людей можна врятувати. Ми повинні про цю проблему не лише говорити, ми маємо про це кричати. Хлопці, давайте об'єднаємося: є проблеми, є перешкоди, і ми їх можемо вирішити. Їх не потрібно боятися. Наше завдання - інвестувати гроші в ранню діагностику. Великою мірою, ми врятуємо багатьох людей.
Онкологи шоковані - таких жестів вони не чекали. Трохи зіпсувала враження Ганна Стеців, яка, може, через щирість та натуральне захоплення вчинком фінансиста Партії регіонів, кинула мецената у фарбу. Тоді, коли увесь зал аплодував, вона прокричала те, чого піарникам Ахметова (хочеться вірити, і самому Ринату Леонідовичу) не приснилося б навіть у поганому сні. Дифирамбами галицька регіоналка відспівала можливу причину благочинності.
- Через властиву вам скромність ви не розумієте, - по-маминому зворушливо картала вона Ахметова. Захлинаючись від щастя, серйозно образила математику: - Ви щойно подарували кожному громадянину України по мільйону на охорону його здоров'я. Тут, у цій залі, народився новий великий державний діяч.
Медики не шукають подвійного дна в подарункові. Обладнання потрібне, як повітря.
Київ
Суб'єктивний погляд |
Вікторія Миколаюк, |
На Західну Україну фонд виділяє 10 млн доларів. Але нині сказати, куди саме будуть скеровані ці кошти, важко, бо із Західної України ми не отримали конкретних пропозицій, які можна було б проаналізувати й вирішити, яке конкретно обладнання треба закупити. Що стосується Національного інституту раку, то ми довго йшли до прийняття рішення і у нас нині є повністю затверджений проект радіаційного корпусу цього закладу, знаємо, яке обладнання треба для нього закупити. Така ситуація і з Донецькою областю. А от щодо Західної України, то остаточне рішення ще не прийнято. Фонд готовий розглядати пропозиції онкологічних диспансерів з різних областей західного регіону. Після відповідного аналізу, експертизи і буде прийнято рішення. Можливо, на ці гроші буде закуплено той же ПЕТ для найпотужнішого диспансеру, що є у Львові, й він стане Центром лікування раку на заході. А може, для онкодиспансерів інших областей закуплять лінійний прискорювач, комп'ютерний томограф, ангіограф чи інше необхідне обладнання, яке допоможе їм піднятися до такого рівня, якого нині вже досягли львів'яни. |
Суб'єктивний погляд |
Тетяна Бахтєєва, |
Такого обладнання в Україні досі не було. Це два апарати ПЕТ. Один позитронно-емісійний томограф розмістять в національному інституті раку у Києві. Другий - у Донбасі для мешканців південно-східного регіону. Для Донецького обласного онкодиспансеру купимо кібер-ніж, який призначений для безопераційних методів лікування. 10 мільйонів доларів підуть на Західну Україну для закупівлі магнітно-резонансного та комп'ютерного томографа і лінійного прискорювача, якого сьогодні Західна Україна не має. Якщо говорити про ПЕТ, то це - золотий стандарт лікування онкологічних захворювань. Це контроль за процесом лікування і рання діагностика хвороб. Сьогодні у США - 2000 таких апаратів. 800 ПЕТів є у Європі. Лише у Москві є 15 позитронно-емісійних томографів, в Україні - жодного немає. На закупівлю техніки для онколікарень держава цього року виділила тільки 30 мільйонів гривень. |
Суб'єктивний погляд |
Ігор Щепотін, директор Національного інституту раку |
Хочу подякувати від усього онкологічного співтовариства. Ця інвестиція, яку ви робите в онкологію, одна з найвдаліших у вашому житті. Тому що вона повернеться сторицею – здоров’ям громадян України. З цим обладнанням ми зможемо суттєво змінити онкологічну ситуацію вже за півтора року. Що відбувається в країні? Захворюваність – найвища у Європі. Смертність – найвища у Європі. Наші результати ефективності лікування у два з половиною рази гірші. Ми відстаємо не за якістю хірургічного чи медикаментозного лікування, ми програємо через слабку матеріально-технічну базу. |