Віч-на-віч із чумою

Політики вважають людські життя за розмінну монету перед майбутніми виборами. Натомість громадяни змушені самотужки давати собі раду з невідомою недугою

Політики вважають людські життя за розмінну монету перед майбутніми виборами. Натомість громадяни змушені самотужки давати собі раду з невідомою недугою

Україну "раптово", як зазвичай зима, вразила епідемія "свинячого" грипу, до якого не готувався, як з'ясовується, ніхто: ні медики, ні влада, ні тим паче пересічні громадяни.

Перший смертельний випадок від пневмонії, який викликав підозри у лікарів, стався у Дрогобичі ще минулого тижня. 23 жовтня там навіть скликали комісію з питань надзвичайної ситуації щодо подолання та попередження ГРЗ. Однак інформацію про це влада банально приховала.

Лише через тиждень, в середу зранку, коли кількість смертельних випадків у сусідній Тернопільській області сягнула десятка, а у Львові зафіксували 4 смертельні випадки, з офіційною інформацією виступив Василь Князевич, міністр охорони здоров'я України. Щоправда, він наголошував, що масове збільшення хворих на гострі респіраторні захворювання і грип взято під контроль. А смертельні випадки спровоковані не вірусом, а несвоєчасним зверненням до лікарів і самолікуванням (!). Тож порадив за перших ознак захворювання негайно звертатись до лікаря, додаючи, що "є всі необхідні ресурси". Про наявність "необхідних ресурсів" через день засвідчили черги до порожніх прилавків аптек...

Однак уже протягом двох наступних днів медики і влада оголосили, що кількість померлих від пневмонії зростає, причому помирає молодь, яка не мала хронічних недуг, а також є підозри на епідемію так званого "свинячого" грипу. І лише вчора зранку влада офіційно "народила" результати вірусологічних досліджень проб людей, які померли в Тернополі, Дрогобичі і Львові. Зокрема, грип А/Н1N1Каліфорнія виявлено у семи осіб із Тернополя і чотирьох зі Львова. Тож Василь Князевич офіційно оголосив, що в Україні розпочалася епідемія високопатогенного грипу A/H1N1, або "свинячого".

Кабінет Міністрів відразу запровадив карантин у дев'яти західних областях України, де було перевищено епідеміологічний поріг або ситуація близька до перевищення. Наразі найгірший стан справ у Львівській, Тернопільській та ІваноФранківській областях.

Влада вдається
до маніпуляцій

Звісно, у людей напрошується запитання: як захищатися від "свинячого" грипу.

Читачі просто атакують редакцію. Ми вирішили зателефонувати на гарячу лінію МОЗ - 0442000780. Чоловічий голос порадив читати Пам'ятку з профілактики грипу та інших гострих респіраторних інфекцій (ГРІ), яку опубліковано на сайті МОЗ. Читаємо і просто дивуємось: для кого і хто написав цю інструкцію? Судіть самі: "Вживати загальнозміцнюючі та тонізуючоімуномодулюючі препарати та препарати цілеспрямованої імуностимулюючої дії". Ви зрозуміли, що слід уживати? Отримати роз'яснення у дільничного лікаря просто не реально. По­перше, у нього багато хворих. Лікарі ледь встигають приймати недужих, а тому можливість помилки зашкалює. Люди, які вчора вийшли з лікарняного, під час повторного обстеження з'ясовують, що у них... запалення легенів. Вагітна жінка з симптомами застуди виходить з лікарського кабінету ні з чим: там лише розводять руками...

Пандемічний, або "свинячий" грип

Клінічні ознаки: головний біль, біль у м'язах, горлі, висока температура, кашель, нежить, закладення носа, в окремих випадках - блювота і пронос.

Як можна заразитися? Вірус грипу передається повітрянокрапельним шляхом від хворої людини, повітрянопиловим шляхом (вірусні частки повітрям переносяться від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), при тісному контакті (перебування на відстані ближче 2х метрів). Інфекційний період (коли хворий небезпечний для навколишніх) при "свинячому" грипі - протягом семи днів від початку хвороби, але якщо клінічні симптоми хвороби зберігаються, то до їх зникнення.

Як запобігти зараженню? Уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції: обмежити відвідини місць великого скупчення людей, по змозі уникати громадського транспорту, провітрювати приміщення, часто мити руки з милом. Не торкатися очей, носа, рота немитими руками. На час епідемії уникати обіймів, поцілунків і рукостискань. Коли чхаєте чи кашляєте, прикривати ніс і рот одноразовою серветкою, яку зразу ж треба викинути. Якщо в людини є симптоми грипу, то від неї слід триматися на відстані не менше двох метрів.

За яких ознак захворювання у дитини треба негайно викликати лікаря? Прискорене або утруднене дихання, синюшність навколо рота, інших шкірних покровів, поява на тілі дитини крововиливів (навіть дуже маленьких), носової кровотечі, а також висока температура тіла, відмова від пиття, блювота, частий стілець. Якщо дитину важко розбудити або вона не реагує на звертання, надмірне збудження або поява судом, скарги на сильний головний біль.

Особливості цьогорічного грипу

Незвичний час виникнення захворювання.

Грип найбільше вражає працездатне населення віком від 20 до 50 років.

Ураження вагітних з трагічними наслідками - загибелі плоду, а у двох випадках і матері.

Симптоматика наростає дуже швидко і важко піддається лікуванню.

По­друге, здоровим узагалі ліпше не ходити до поліклініки, де черги недужих. Чому б не дати людям реальні практичні поради: які препарати з метою профілактики слід уживати, наскільки надійно захищає від грипу пов'язка, як часто її треба міняти тощо.

Натомість, попри критичну ситуацію, яка склалась ще в середу, головний медик Львова Володимир Зуб і головний медик Львівщини Віктор Кімакович, як повідомили в управліннях, у відпустках. І відкликали їх лише у п'ятницю. При цьому жоден ще не повернувся з­за кордону через транспортні проблеми. І голова Львівської обласної ради Мирослав Сеник, ніби передчуваючи епідемію грипу, пішов у відпустку. Ожидів пригадуєте?..

Ще одне питання: доцільність щеплень? Думки медиків і поради МОЗ розходяться. Зокрема, Міністерство охорони здоров'я звернулося до Всесвітньої організації охорони здоров'я з проханням сприяти наданню Україні вакцини проти грипу A(H1N1). При цьому у міністерстві наголошують на необхідності щеплення. Натомість Мирон Борисевич, головний лікар лікарні швидкої медичної допомоги м. Львова, застерігає всіх від щеплень проти грипу: "Для вироблення імунітету потрібно місяцьдва. Якщо щепитись зараз, то може виникнути ситуація, коли в організмі опиниться кілька вірусів грипу одночасно. Це дуже небезпечно". То до чиєї думки прислухатися пересічному громадянину?

Медик також має упере­дження щодо панацейності препарату, яким державні мужі планують рятувати хворих від "свинячого" грипу. Йдеться про "Таміфлю". За словами Мирона Борисевича, цей препарат ефективний лише на початкових стадіях грипу. Наразі, за словами Миколи Кмітя, голови Львівської облдержадміністрації, Львівщина забезпечена цим препаратом на 34 дні. "Таміфлю" безкоштовно видаватимуть у всіх центральних і районних лікарнях за призначенням лікаря. Найближчим часом цей препарат з'явиться в аптеках. Вартість 500-700 грн. Щоправда, лише за рецептом.

Що ж до карантинних заходів, то Наталія Тімко, завідувач епідеміологічного відділення обласної СЕС, зазначила, що відучора карантин запроваджено у школах, садках, ВНЗ. Також заборонили масові заходи, закрили кінотеатри, ринки. У лікувальнопрофілактичних закладах, громадському транспорті запроваджено обов'язковий масковий режим. Відвідування хворих у лікарнях обмежать. До роботи з недужими залучено всіх інтернів Львівського національного медуніверситету і випускників медколеджів.

Версії-диверсії

В епідемії, що сьогодні лютує в західних областях України, багато незрозумілого.

Перше. Чому лихо так розігралося саме на західних теренах? Близькість кордону із європейськими країнами? Але ні в Польщі, ні в Румунії, ні у Словаччині, ні в інших країнах­сусідах такої критичної ситуації нема, хоча у Європі також бушує пандемічний грип.

Друге. Чому спалаху епідемії (на щастя) не зафіксовано на сході України, хоча в наших сусідів, росіян, епідемія грипу лютує на повну силу. Не хочеться наганяти страху, але серед медиків навіть побутує думка, що це може бути диверсія. "Розбити кілька ампул в різних областях не становить особливих труднощів", - сказав "Пошті" один із медиків Львівського національного медуніверситету.

Викликає занепокоєння і те, що прем'єр­міністр України офіційно оголосила: інформувати про перебіг епідемії буде лише МОЗ, мовляв, лікарі мають виконувати свою роботу, а не коментувати. До чого призведе така інформаційна блокада, не відомо, але вже зараз ширяться чутки про черевний тиф і легеневу чуму в Тернополі та невідому речовину, якою обприскують вулиці Червонограда, Бродів, Львова, Тернополя, Рівного. Така ситуація мимоволі наштовхує на думки про Чорнобиль... Хоча Павло Василенко, речник Головного управління МНС у Львівській області, вважає чутки про те, що над містом розпилювали чи розпилюватимуть якусь речовину для подолання невідомої ГРВІ і грипу, безпідставними.

Кілька слів
про піар

Зрозуміло, цинізму вітчизняним політикам не бракує. З початком епідемії загострилася хвороба взаємних звинувачень, зазвичай, між урядом та главою держави. А опозиція, звісно, не вибирає слів, пояснюючи виборцям, що чинна влада - "сама епідемія". Бажаючи спростувати такі звинувачення, найвищі посадовці почнуть вояжі ураженими регіонами.

Тим часом почастішали заклики до Президента запровадити в осередку епідемії надзвичайний стан. Що ж, може, комусь на руку зрив або відтермінування виборів. Тільки питання: чи побільшає довіри до нинішніх владців у громадян, які, власне, залишилися віч­навіч із невідомою чумою?

"Свинячий" грип у цифрах

Світ. На 30 жовтня офіційно підтверджена кількість випадків зараження людини на грип А/H1N1 у світі перевищила 440 тисяч осіб, більше як 5,7 тисячі хворих померли. Ще тиждень тому повідомляли про 414 тисяч хворих і майже 5 тисяч летальних випадків.

За останній тиждень випадки загибелі хворих на грип А/H1N1 вперше були зареєстровані в Росії, Йорданії, Сербії, Чехії, Туреччині, Фінляндії, Молдові та Гваделупі.

Україна. На ранок 30 жовтня в Україні 33 особи померли від пневмонії, а загалом кількість тих, хто захворів, становила понад 81 тисячу осіб, серед яких 33,5 тисячі дітей. Госпіталізовано всього 2341 особу, з них 1100 дітей .

Львівщина. З 19 до 30 жовтня у Львівській області захворіли на грип та ГРЗ 48 769 осіб, з них дітей до 14 років - 25 914.

За цей час госпіталізовано 442 особи, серед яких переважають дорослі - 305 особа і 137 дітей.

Кількість померлих за цей період - 14, зокрема одна дитина.

У лікарнях розгорнуті додаткові місця для лікування хворих з ознаками ГРЗ та грипу.

У Львівській обласній клінічній лікарні (спеціально розгорнутий блок інтенсивної терапії) на лікуванні перебуває 13 вагітних та одна породілля з діагнозом негоспітальна пневмонія.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.4124 / 1.68MB / SQL:{query_count}