Тема правильного харчування нині цікавить, здавалося б, кожного. Усі ми маємо бодай поверхневі знання про те, що їсти корисно, а яких продуктів слід уникати. Знаємо, що солодощі, копченості, фаст-фуд – це справжнє зло. І не споживати ці продукти – найкраще, що ми можемо зробити для свого організму.
Однак світ швидко розвивається, інформації щодня більшає. І якщо ще 100 років тому люди й не здогадувались, що молоко, кава, хліб можуть зашкодити, то сьогодні навколо цих продуктів виникає безліч дискусій. Люди почали боятись лактози, яка є в молоці, глютену, який є у хлібі та кави, яка начебто спричиняє хвороби серця.
“Львівська Пошта” уже спростовувала міфи про молоко та каву у матеріалі
“Їжа лікує, їжа вбиває” (№9 (2124) за 01.02.2019 р.), а також писала про шкоду солодощів, копченостей та про харчові “пастки”, які розставляє вегетаріанство і веганство у матеріалі
“Ми – те, що ми їмо!” (№10 (2125) за 06.02.2019 р.).
А що ж стосується глютену? Чи потрібно його боятись, чи справді на безглютеновій дієті можна схуднути? На ці запитання відповіла Дар’я Озерна, біолог, популяризаторка науки та здорового способу життя на лекції “Харчова іпохондрія: міфи і фобії щодо їжі”, яка нещодавно відбулася в Центрі Довженка.
Не поспішайте відмовлятись від глютену
Мабуть, кожен з нас чув, що глютен викликає злипання ворсинок кишківника і тому хліб – це зло, розповідає Дар’я Озерна.
“Світ наче сказився на глютені, усі його шалено бояться. Люди почали їсти менше хліба, макаронів, купують виключно безглютенові продукти. Однак більшість з нас навіть не знають, що таке глютен і кому слід його боятись. Насправді глютен – це запасний білок пшениці. Є люди, у яких під час стресу, певних переживань, проблем розвивається нетолерантність до глютену. Тобто в кишківнику відбувається певна реакція, яка настільки псує людині життя, що подекуди вона може навіть перестати розмовляти”, – каже Дар’я Озерна.
З її слів, прояви нетолерантності до глютену дуже різні – близько 200 різних симптомів, які вказують на можливі проблеми. Так, наприклад, у дітей, які мають непереносимість глютену, гірше засвоюються поживні речовини, вітаміни в організмі.
“Глютен справді створює великі проблеми, я не спростовую цієї думки. Наприклад, за кордоном діти, які мають проблеми з глютеном, харчуються у дитсадках на окремій кухні. Проте наголошу, що дуже малий відсоток людей у світі має непереносимість глютену. Однак у США ринок безглютенових продуктів стрімко розвивається. Попит на такі продукти зростає, бо їх купує все більше людей, які насправді можуть споживати продукти з глютеном. До слова, ці продукти запаковані у спеціальні герметичні упаковки, і їхня вартість набагато вища. А ця мода на безглютен дуже дорога і, що важливіше, зовсім неефективна для людей, які можуть споживати глютен”, – наголошує Дар’я Озерна.
З її слів, повністю відмовлятись від глютену потрібно лише після висновків лікаря.
“Є люди, які мають алергію на глютен, яка проявляється у тому, що організм миттєво реагує на споживання глютену. Наприклад, у людини може почервоніти і набрякнути ротова порожнина. Тому варто розрізняти людей, які мають непереносимість глютену і тих, у кого просто алергія на нього. Щоб з’ясувати, чи варто вам переходити на безглютенову дієту, спершу простежте симптоми, які виникають при споживанні продуктів, що містять глютен. Далі потрібно піти до лікаря, який, власне, поставить діагноз. Тільки після висновку лікаря можна починати заморочуватись над складанням безглютенового раціону”, – каже Дар’я Озерна.
Пастки безглютенової дієти
У Києві сьогодні модно переходити на безглютенову дієту. Люди тішаться, що їм вдається худнути, але насправді їхнім успіхам сприяє зовсім не відмова від глютену, розповідає Дар’я Озерна.
“Людина, яка мріє схуднути, перестає вживати продукти, які містять глютен, а це каші, хліб, макарони. Окрім цього, людина, звісно, перестає вживати печиво, вафлі, пампухи. Безумовно, на такому харчуванні реально схуднути і бути щасливим. Однак успіх полягає зовсім не у відмові від глютену. На безглютеновій дієті худнуть, бо не споживають складні вуглеводи, а не глютен”, – наголошує біолог.
Зі слів Дар’ї Озерної, варто вживати ті крупи, які містять менше глютену – гречка, кукурудза, ячмінь, пшоно. Саме вони мають складати основу нашого раціону. Ці каші містять залізо, селен, різні вітаміни тощо.
Марафони схуднення: більше шкоди, ніж користі
Також нині пішла мода на марафони схуднення. Тобто люди платять гроші за те, щоб самостійно схуднути за 10-15 днів, і річ навіть не у грошах, каже Дар’я Озерна.
“Дослідження показали, що у людей, які роблять коливання ваги (то худнуть, то гладшають, потім знову худнуть і так далі), є більше шансів на передчасну смерть. Насправді, коли людина повністю відмовляється від печива, вафель, пампухів – це добре. Тіло за це тільки подякує. Однак біда в тому, що люди на цих марафонах схуднення споживають лише фрукти, овочі”, – розповідає Дар’я Озерна.
З її слів, через кілька днів голодування у людському організмі починають утворюватись кетонові тіла (група органічних речовин, що утворюються в організмі при деяких хворобливих станах, посилене утворення цих тіл спричиняє інтоксикацію організму – “Львівська Пошта”).
“У перші дні обмеженого раціону у людини ейфорія, їй здається, що у неї багато енергії. Насправді такий стан спричиняє речовина, яка утворюється в тілі через кілька днів голодування. Вона діє на організм приблизно так, як діє наркотик. Тому у людини може паморочитись в голові, вона може бути у стані ейфорії або ж їй раптом стає цілковито байдуже до всього, що відбувається навколо”, – каже Дар’я Озерна.
З її слів, зрештою, після кількох днів голодування у нас з’являється вовчий апетит, ми починаємо їсти усе підряд і набираємо ще більшу вагу.
Худнемо з розумом
Для того, щоб схуднути, людині насамперед потрібно скласти здоровий раціон харчування, якого вона справді змогла б дотримуватись. Якщо вам важко одразу виключити зі свого раціону усю шкідливу їжу, то робіть це поступово, наголошує Дар’я Озерна.
“У раціоні мусять бути і жири, і білки, і вуглеводи. Загалом різноманітне збалансоване харчування – це джерело усіх необхідних макро- та мікроелементів. Ясна річ, аби схуднути, потрібно відмовитись від вафель, печива, пампухів, ковбасок, сардельок тощо. Також важливо займатись спортом, більше спати і загалом дбати про себе. До слова, брак сну сприяє тривожності та запускає процес відкладання жирів. Ще потрібно раз на тиждень влаштовувати проміжне голодування. Тобто не їсти принаймні 12 годин. Загалом голодувати можна 12-18 годин на тиждень”, – розповідає Дар’я Озерна.
З її слів, також важливо гарно пережовувати їжу. Тоді не матимемо здуття. Загалом людина худне, коли робить дефіцит калорій для організму і займається спортом. Ось, власне, увесь секрет схуднення.