Важко уявити свято на Західній Україні без ковбаски і пляцків. І якби прикро це не звучало, не споживати ці продукти – найкраще, що ми можемо зробити для свого організму. Однак м’ясо і риба таки потрібні нашому організму, щоб забезпечити його всіма необхідними амінокислотами, вітамінами та мінералами!
Чому варто відмовитися від солодощів і копченостей та чи безпечно змінювати свій раціон на вегетаріанський або веганський? На ці запитання відповіла Дар’я Озерна – біолог, популяризаторка науки та здорового способу життя – на лекції “Харчова іпохондрія: міфи і фобії щодо їжі”, яка нещодавно відбулася в Центрі Довженка.
Чому солодощі – зло?
Наш мозок швидко звикає до солодощів, і з часом це створює певні проблеми. Коли ми їмо солодке, у нашій крові підвищується рівень глюкози, інсулін робить її запаси в жирових тканинах, мозок знову відчуває голод, і ми стаємо залежними, розповідає Дар’я Озерна.
Українцям потрібно споживати близько 300 грамів скумбрії або оселедця на тиждень, щоб отримати достатню кількість Омега-3 жирних кислот
“По-перше, від солодкого шкіра робиться менш пружною, менш еластичною. Тобто, споживаючи солодке, ми самі собі робимо зморшки. По-друге, зазвичай цукор перетворюється на надлишкову вагу. Хоча буває, що людина їсть солодке і тримає вагу в нормі. Однак це означає, що вона недоспоживає здорову їжу, а відтак не отримує всіх необхідних вітамінів, макро- і мікроелементів тощо. Людина кілька років може так харчуватися, але з часом ці запаси почнуть вичерпуватися. Тоді шкіра почне старіти, волосся випадати, нігті, кістки ламатися... По-третє, всі магазинні солодощі містять трансжири, сухе молоко, емульгатори, які провокують запалення”, – пояснює вона.
З її слів, якщо вам дуже кортить солодощів, краще приготуйте їх самі.
Відмовтеся від копченостей – і буде вам щастя
Зі слів Дар’ї Озерної, копченості – це, звісно, смачно, але це й сіль, канцерогени, зайві насичені жири. Простіше кажучи, сардельки, шинки, ковбаси збільшують ризик захворювання на рак і набирання надлишкової ваги.
“Науковці радять споживати ці продукти не більш ніж чотири грами на день. Звісно, це смішно, але загалом їсти ковбасу і шинку варто раз на кілька тижнів. Раз на два тижні можете з’їсти канапку з хамоном. Він теж солоний, але хоча б не копчений. Найздоровішим джерелом білка є м’ясо птиці, риба, молочні продукти і бобові. Також корисні сочевиця, нут і квасоля. Якщо споживатимете ці продукти, ваше серце буде здоровим і ви почуватиметеся чудово!” – наголошує біолог.
“Пастки” вегетаріанства і веганства
Нині, мабуть, увесь світ цікавиться питанням відмови від м’яса, риби, молока. Популярність вегетаріанства і веганства справді зростає, але перш ніж повністю відмовитися від цих продуктів, варто здати аналізи, каже Дар’я Озерна.
“Зазвичай вегетаріанці справді виглядають на кілька років молодшими, бо від м’яса людина старіє. Загалом будь-який білок, яким ми зловживаємо, тобто їмо понад норму, призводить до старіння. Коли людина їсть забагато м’яса або споживає біологічно активні добавки для спортсменів, в організмі запускаються процеси, що сприяють старінню і набиранню ваги. Тож висновок банальний – увесь білок споживайте в нормі!” – каже Дар’я Озерна.
З її слів, вегетаріанці та вегани мають дуже відповідально ставитися до роботи свого організму, регулярно здавати необхідні аналізи, щоби дізнатися, чи їм не бракує необхідних вітамінів, амінокислот тощо. Також веганам часто не вистачає в організмі кальцію. Але не потрібно картати своїх членів сім’ї, які перейшли на вегетаріанство або веганство! Поважайте їхній вибір, проте стежте, щоб вони регулярно здавали необхідні аналізи!” – радить біолог.
Найздоровішим джерелом білка є м’ясо птиці, риба, молочні продукти, бобові, а також сочевиця, нут і квасоля
Більшість вегетаріанців і веганів за кілька років такого раціону знову починають споживати м’ясо, рибу, молоко, бо їм стає погано. Звісно, бувають і такі люди, організм яких пристосовується до такого раціону, каже вона.
“Суперечка між вегетаріанцями і світом закінчуються аргументом перших, що, наприклад, у Індії люди не їдять ні риби, ні м’яса і нормально почуваються. Тому можна їсти лише каші, фрукти та овочі і добре при цьому почуватися. Насправді у країнах Африки та в Індії м’яса ніколи не споживали. Тобто історично так сталося, що в тих місцевостях виживали лише ті, що могли жити без м’яса”, – веде далі Дар’я Озерна.
Не поспішайте відмовлятися від м’яса
Не варто повністю відмовляється від м’яса. Важливо урізноманітнювати джерела білків, розповідає біолог.
“Наприклад, можна повністю відмовитися від свинини, індичини, але їсти більше м’яса птиці, риби, сочевиці, горіхів, насіння, бобових. Таким чином організм отримуватиме всі необхідні амінокислоти. Важливо додержувати балансу, бо надлишок рослинної їжі в раціоні також небажаний. З віком варто споживати менше червоного м’яса, натомість кількість білка збільшувати!” – наголошує Дар’я Озерна.
Однак вагітним таки варто споживати червоне м’ясо і печінку, бо вони містять залізо, каже вона.
“Загалом для організму пересічної людини, яка не є вегетаріанцем і не ходить у спортзал, потрібна мінімальна кількість білка – 0,6 грама на один кілограм ваги тіла, каже вона. Вегетаріанцям знадобляться 2,5 грама білка на один кілограм ваги тіла. Тобто їм належить брати білок із різних джерел, щоб отримати всі необхідні амінокислоти”, – зазначає Дар’я Озерна.
З її слів, не лише м’ясо необхідне людському організму, а й тваринні жири, які в ньому містяться.
“Зокрема, Омега-3 жирні кислоти потрібні організму для того, щоб не було запалень, а також для розвитку плода. До слова, в тих же індусів відбулася мутація, і вони чудово обходяться без них. Тобто українцям набагато важче бути вегетаріанцями і веганами, бо в нас такої мутації не було. Так, наприклад, пересічному українцеві потрібно споживати близько 300 грамів скумбрії або оселедця на тиждень, щоб отримати достатню кількість Омега-3 жирних кислот”, – підсумовує Дар’я Озерна.
Суперфуди made in Ukraine
Суперфуд – це їжа, що містить багато кальцію і вітамінів. Але, окрім споживання суперфудів, варто пам’ятати про здорове збалансоване харчування, розповідає Дар’я Озерна.“Суперфуди створюють певні “пастки”. Люди роками неправильно харчуються, а потім роблять детокст суперфудами на тиждень і думають, що очистили організм. Однак це не працює, бо в нас є кишківник, а в ньому містяться живі бактерії. І щоб вони були живі, здорові і виробляли для нас незамінні амінокислоти, вітаміни тощо, ми повинні щодня їсти фрукти, овочі, іншу здорову їжу”, – каже Дар’я Озерна.
З її слів, є чимало українських суперфудів, яких ми не цінуємо.
“Насамперед це буряки. Споживати їх потрібно вареними, приготованими на парі або печеними. Також корисно робити з них сік. Саме буряк сприяє розширенню судин, збільшує постачання крові до м’язів тощо. Українська гречка є аналогом розкрученої кіноа, яка ще й у 20 разів дорожча. Насправді гречка “крутіша” за кіноа щодо вмісту білка, заліза! Можна купувати необсмажену гречку, замочувати її у воді та пророщувати. Від цього вона стане ще кориснішою!” – наголошує Дар’я Озерна.
Смородина також набагато дешевша і набагато корисніша за популярні ягоди годжі. У смородині є вітаміни D, E, а також вітаміни групи B.
“Ягоди чорниці, ожини, малини містять, зокрема, флавоноїди (природні речовини, які мають здатність регулювати діяльність людського організму, а тому широко застосовуються для лікування багатьох захворювань. – “Львівська Пошта”). Гарбузове, лляне, конопляне насіння – ось справжній український суперфуд! У них є величезні запаси вітамінів та мікроелементів. Оселедець містить багато Омега-3 жирних кислот. Сало можна їсти, але в невеликих кількостях. У ньому також є Омега-3 жирні кислоти”, – каже біолог.
На її думку, ще одним суперфудом вважають кропиву – джерело заліза. Кропиву можна сушити, додавати до рису, супів, а також готувати з неї гарячий напій.