
Уряд Азарова традиційно «подбав» про маленького українця і тепер фактично змушує націю економити на власному здоров’ї, що взагалі ганебно та неприпустимо! Ще б пак, лікування зубів завше вельми коштовна стаття витрат, а тепер буде й поготів! Річ у тім, що стоматологічні послуги в Україні подорожчають щонайменше на 20% через запровадження урядом ПДВ на медичні вироби. Зі стоматологічних кіл також лунає інформація, що ціни можуть піднятися навіть на 30, а іноді й на 40%.
Найімовірніше, що нові розцінки на пломби, протезування, гігієну чи видалення зубів чекають пацієнтів радше з вересня, хоча цілком реально, що окремі стоматологи вже підняли вартість своєї роботи.
Похід до дантиста не буде розкішшю хіба що для забезпечених українців. Решті ж – доведеться ще тугіше затягнути паски сімейного бюджету. І, що найгірше, подорожчання послуг призведе до того, що, скажімо, малозабезпечені громадяни не матимуть змоги звертатися до медиків. А, якщо підуть до лікаря, то, мабуть, швидше вирвуть зуб, що болить, аніж його лікуватимуть. Мовляв, так дешевше… Але ж так і до беззубої нації рукою подати! Відповідно, беззуба нація здоровою бути не може!
Отже, з 1 серпня 2011 р. вступила в дію постанова Кабінету міністрів №785 «Про перелік виробів медичного призначення, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість». Відповідно до урядового документу, стоматологічні матеріали та обладнання вилучені з переліку і тепер обкладаються ПДВ. Таким чином урядовці, прагнучи збільшити надходження до державної скарбниці, руками стоматологів традиційно «подоять» громадян.
«Передусім із постановою, а вона була неочікуваною та раптовою, мають справу компанії-постачальники, які абсолютно не були готові до таких кроків уряду, – зазначає «Пошті» Олег Мацех, член ради Асоціації виробників та імпортерів медичних виробів, власник фірми з продажу стоматологічного обладнання. – По-перше, найбільша ж зараз проблема для компаній-дистриб’юторів – потрібно віднайти значні суми оборотних коштів для сплати ПДВ при ввезенні та розмитненні товару, а це дуже важко, бо це колосальні кошти. До слова, майже стовідсотково стоматологічні матеріали, обладнання та інструменти імпортують в Україну. По-друге, постанову ввели в дію без попередження, а тут потрібен час, щоб ввести ознаку ПДВ на кожну одиницю товару в свої програми, касові апарати». Власне від учора, за словами Олега Мацеха, вже зросла вартість стома логічного обладнання на 20%.
«Всі витрати зі запровадження ПДВ на медичні вироби в кінцевому рахунку ляжуть на пацієнтів. І це в той час, коли в Україні немає, зокрема, страхової медицини, – зазначає «Пошті» Мирон Угрин, Заслужений лікар України, віце-президент Асоціації стоматологів України, почесний президент Асоціації імплантологів, президент Асоціації приватно практикуючих стоматологів. – Безперечно, що урядова новація негативно вплине на здоров’я нації. Так, сьогодні понад 90% населення України потребує стоматологічної допомоги, але не всі можуть собі дозволити повноцінну допомогу, – відтягують візит до лікаря, йдуть на прийом, коли вже аж заболить. Тепер таких пацієнтів стане ще більше. Відповідно, поменшає людей, які проходитимуть профілактичні огляди». За його словами, криза вже й так вплинула на ринок стоматології і пацієнтів у той нелегкий час поменшало, за різними оцінками, на від 20 до 30% . Тепер є чергові шанси, що візит до стоматолога доведеться відкласти.
Тим часом, як зазначила під час прес-конференції в УНІАН Заслужений лікар України, віце-президент Асоціації приватно практикуючих стоматологів Мирослава Дрогомирецька, «постраждають не лише пацієнти приватної стоматології, але й державної, оскільки бюджет на стоматологію і так постійно урізається».
На думку віце-президента Асоціації стоматологів України, очевидно, уряд керувався рекомендаціями Світового банку щодо приведення пільг сплати ПДВ на лікарські засоби та вироби медичного призначення, а також медичні послуги. Мирон Угрин обурюється, що фактично нині лікар в позиції збирача податків, бо мусить взяти цей податок у пацієнта і передати його державі. «Ба більше, як можна планувати розвиток підприємства, кредити, коли щоразу є якісь зміни?! Мусять бути гарантії стабільності, а маємо те, що маємо», – акцентує Заслужений лікар України.
Так чи інакше стоматологи сподіються, що уряд України все-таки найближчим часом повернеться до прийнятого ним рішення щодо переліку виробів медичного призначення, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, і внесе у документ, зокрема, стоматологічні матеріали та обладнання. «Тут дуже важлива громадянська ініціатива та згуртованість місцевих асоціацій стоматологів. Важливо, щоб вони активно проводили інформування громадян, що саме уряд винен у підвищені цін та стоматологічні послуги», – підсумовує Олег Мацех.
Як врізки:
Нині в Україні з 10 тис. ліцензій, які видано на стоматологічну практику, понад 8 тис. є приватно практикуючими лікарями, з яких 1 тис. – на Львівщині
«Уряду своїм рішенням дуже легко вирішувати продовольчу програму – через подорожчання харчів людям важко забезпечити мінімальний споживчий кошик, отже, не було за що їсти, а тепер ще не буде і чим їсти», – зазначає Олег Мацех
Експерти припускають, що через непродумані кроки уряду зараз в Україні активізується стоматологічна контрабанда
До теми:
Уже в найближчі дні клініки відчують брак стоматологічних матеріалів, бо нинішні запаси вичерпаються, а нові доведеться закуповувати за вищими цінами. «Окрім цього, очікуємо падіння обсягу продажів якісного обладнання», – додає член ради Асоціації виробників та імпортерів медичних виробів.
До теми:
На жаль, постанова Кабміну № 785 не враховує негативного досвіду спроб введення ПДВ. Так, у 2003-ому у Росії задля наповнення бюджету також ввели такий податок у розмірі 10%. Відміна пільг на ПДВ не дала можливості фармацевтичним компаніям підготуватися і своєчасно перейти на міжнародний стандарт якості продукції через те, що зменшилися обсяги реалізації лікарських засобів у натуральному вираженні, значно збільшився тіньовий ринок препаратів, понесли втрати бюджети всіх рівнів. Як наслідок – у Росії вже хочуть скасувати новацію, бо вона не дала жодного ефекту.