Нова зброя для фронту

У списку – AMX-10 RC, Bradley, Marder. Аналізуємо важливість нещодавніх рішень Франції, США та Німеччини про надання Україні західної бронетехніки

Рік для України розпочався з хороших новин від наших західних союзників. США, Франція та Німеччина майже одночасно оголосили про нову військово-технічну допомогу Україні. Водночас вкрай важливо, що в оголошених чи анонсованих пакетах допомоги від цих країн передбачається надання Україні бронетехніки західних зразків.
Французький президент Еммануель Макрон пообіцяв нашій державі легкі колісні танки. Тепер західні та українські ЗМІ зазначають, що настає «переломний момент», й надалі Україна може очікувати вже на ті західні танки, щодо яких місяцями робила запити, але поки не отримувала відповідей.
Також треба звернути увагу на те, як американський президент Джо Байден «підштовхнув» німецького канцлера Олафа Шольца до рішення передати Україні нову бронетехніку. Поки ще не йдеться про німецькі танки Leopard 2, але такий сценарій стає дедалі ближчим. А тим часом Німеччина вже погодилася передати Україні додаткову батарею ЗРК Patriot.
Зрозуміло, що поки вся оголошена чи обіцяна зброя надійде до наших військових, то ще мине деякий час. Нинішні рішення західних лідерів деякі військові експерти пов’язують з можливістю повторного масованого наступу рашистів наприкінці зими – початку весни. Нашу армію потрібно швидше посилювати, щоб зруйнувати плани росіян, і щоб ініціативою на полі бою володіли ЗСУ.
Шкода, що деякі наші союзники повільно це усвідомлюють, але процес постачання зброї Україні постійно розвивається. І також вже відомо, що 20 січна відбудеться восьме за ліком засідання у форматі «Рамштайн». Тож позитивних для нас новин до і після цього засідання може бути ще більше.
Докладніше розглянемо, яке нове озброєння Україна очікує найближчим часом і що ще може бути згодом.

Без табу на західні танки?

Українці дуже довго критикували президента Франції за його позицію щодо нинішньої повномасштабної російсько-української війни. Франція підтримувала Україну, але Макрон одразу після повномасштабного російського вторгнення у лютому минулого року постійно телефонував путіну, намагаючись схилити його до якогось перемир’я. Зрозуміло, що словами російського диктатора і його армію вбивць не зупинити. Та в останні місяці Україна отримувала все більше зброї від Франції, й тепер саме рішення Еммануеля Макрона може стати новим «проривом» для усіх наших союзників у процесі військово-технічної допомоги Україні.
Після телефонної розмови між Макроном та українським президентом Зеленським стало відомо про обіцянку передати Україні легкі колісні танки AMX-10RC. 
AMX-10RC є броньованою розвідувальною машиною, але 105-мм гармата дозволяє класифікувати її саме як колісний танк. Не було оголошено, яку кількість AMX-10RC отримає Україна.
«Попри калібр у 105-мм, гармата F2, яка встановлена на AMX-10RC, не уніфікована з іншими 105-мм снарядами НАТО і використовує свої боєприпаси. Це пов'язано з обмеженнями розміру машини та зменшенням відкату. Тому навіть підкаліберний снаряд AMX-10RC має доволі обмежені можливості – 150 мм під кутом нахилу 60 градусів на відстані 1,2 км. Звісно, цього не достатньо для боротьби саме з танками у лобовій проєкції, але вистачить для знищення будь-якої БМП чи БТРа рф. Водночас в арсеналі AMX-10RC є і 105-мм осколково-фугасний боєприпас, що дозволяє здійснювати доволі ефективну безпосередню підтримку на полі бою. Але треба враховувати, що броня AMX-10RC – протикульна, він не захищений від адекватних загроз поля бою й уражається на всіх реальних дистанціях з 30-мм гармати. Звісно, нікуди не поділись й питання щодо реальної прохідності машини – з додатковим захистом її вага наближається до 22 тонн, і все це на шасі 6х6. Однак зараз перед Україною не так і багато варіантів посилення ЗСУ бронетехнікою. І у випадку пропозицій від Франції з адекватною кількістю AMX-10RC, яких у строю станом на 2021 рік було 245 одиниць, нехтувати цією можливістю не варто», – так український військовий портал Defense Express писав про AMX-10RC.
Тобто це не зовсім такий танк, як хтось собі уявляє, не зовсім те, що просила Україна у союзників. Але водночас це перший танк західного зразка, який Україна отримає від союзників. І цей прецедент може зламати неформальне табу на постачання нам західних танків.
«Рішення президента Макрона надати Україні легкі танки справді революційне. Здається, ви у Франції любите ці слова, чи не так? Тож ми дуже вдячні за це рішення», – заявив український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у коментарі французькому каналу TF1. 
І так рішення французького президента оцінюють не лише представники української влади. Як заявив старший радник з питань Європи Міжнародного інституту стратегічних досліджень Франсуа Хейсбур, рішення Франції стало першим щодо постачання в Україну танка західної розробки. Він тоді зазначив, що це символічно та важливо. це тиснуло на інші країни й ті вимушені були наслідували приклад Франції. 
Президент України Володимир Зеленський подякував Франції за AMX-10RC і закликав інших союзників надати танки та інше важке озброєння. «Немає жодної раціональної причини, чому Україні досі не поставили західні танки», – сказав глава держави. 
Через кілька годин після заклику Німеччина та США оголосили про подібні кроки. Німеччина надасть свою бойову машину піхоти Marder, а США надішлють Україні бойову машину Bradley. Жодна з них не є тією сучасною бойовою машиною, яку Україна справді хоче, як, наприклад, найсучасніший французький Leclerc, німецький Leopard чи M1 Abrams армії США, які мобільніші, точніші та мають більший радіус дії, порівнюючи зі старими. Однак такі кроки сигналізують про те, що постачання танків Україні більше не заборонені», – пише «Дзеркало тижня» з посиланням на матеріал американського видання Politico.
Окрім AMX-10RC, Франція також передасть Україні бронетранспортери Bastion. Ще восени французькі ЗМІ повідомляли, що Україна має отримати 20 таких бронетранспортерів. 
«Франція поставляла його в Африку, Близький Схід і Північну Америку. Цей БТР побудований на шасі бронеавтомобіля VLRA. Вперше машина була представлена у Великій Британії на виставці озброєнь DSEI у 2010 році. Bastion створювався насамперед для французьких спецпризначенців, що діють в Африці, й тому адаптований до відповідних кліматичних умов. У 2015 році міністерство оборони США закупило 62 БТР Bastion для передачі їх різним місіям, які діють в африканських країнах. Цей БТР має на озброєнні кулемет і димові гранатомети. Він важить близько 12 тонн, перевозить 8-10 бійців і рухається зі швидкістю до 110 км/годину. Bastion оснащений бронею Stanag 459, яка захищає екіпаж від боєприпасів калібром 7,62 мм та уламків мін», – інформує BBC-Україна.

США та Німеччина: синхронізація допомоги Україні

Сполучені Штати Америки оголосили про надання Україні рекордного пакета військової допомоги на три мільярди доларів. До нього увійшли 50 бойових машин піхоти Bradley з 500 протитанковими ракетами TOW та 250 000 снарядів калібру 25 мм; 100 бронетранспортерів M113; 55 машин із протимінним захистом (MRAP); 138 високомобільних багатоцільових колісних машин (HMMWV); 18 155-мм самохідних гаубиць та 18 машин підтримки боєприпасів; 70 000 155-мм артилерійських снарядів; 500 високоточних 155-мм артилерійських снарядів; 1200 155-мм пострілів для дистанційних систем мінування (RAAM); 36 105-мм буксированих гаубиць та 95 000 105-мм артилерійських снарядів; 10 000 пострілів для 120-мм міномета; додаткові боєприпаси для реактивних систем залпового вогню HIMARS; ракети RIM-7 для ППО; 4000 авіаційних ракет Zuni; близько 2000 протитанкових ракет; снайперські гвинтівки, кулемети та патрони до гранатометів та стрілецької зброї; протипіхотні боєприпаси Claymore; прилади нічного бачення та оптика; запасні частини та інше польове обладнання.
«У перший тиждень 2023 року Сполучені Штати продовжують рішуче підтримувати Україну та наших європейських союзників і партнерів, оголосивши про надання їм додаткової військової допомоги на суму понад 3,75 мільярда доларів. Ця допомога включає виділення ресурсів із запасів Міністерства оборони США розміром 2,85 мільярда доларів, які будуть негайно надані Україні, та асигнування 225 мільйонів доларів у межах Програми фінансування іноземних збройних сил для створення довгострокового потенціалу та підтримки модернізації Збройних сил України. Допомога також включає 682 мільйони доларів у межах Програми фінансування іноземних збройних сил на потреби європейських партнерів і союзників для стимулювання надання військової техніки Україні», – заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.
Як бачимо, в цьому пакеті допомоги і бронетехніка, і боєприпаси, що так необхідні ЗСУ. А також заохочення для європейських країн більше передавати зброї Україні. 
Окремо зупинимося на БМП Bradley. Нам передадуть не найновішу версію цієї БМП – M2A2. Як пояснює портал Defense Express, якщо порівнювати її з новішою M2A3, то на M2A2 у командира немає панорами, оновленої системи управління вогнем, яка є у Abrams, а також автоматизованої системи управління військами, але останню, найімовірніше, все одно б демонтували, якби було ухвалене рішення передавати сучаснішу M2A3.
Bradley – легендарна БПМ, що уже давно зарекомендувала себе під час військових кампаній в Перській затоці, Сирії та в Іраку. «Екіпаж цієї бойової машини піхоти становить три особи: командир, навідник та механік-водій. Також БМП здатна перевозити до семи осіб десанту. У башті бойової машини встановлено комплекс озброєння, що налічує автоматичну гармату, кулемет та пускову установку ПТРК Toy. 25-мм гармата М242 «Бушмайстер» розробки фірми «Г’юз Гелікоптер» і «МакДоннел Дуглас» (проєкт Chain Gun) має зовнішній ланцюговий привід автоматики та двострічкове живлення, що допускає швидкий перехід з одного типу пострілів на інший. Електродвигун потужністю 1,5 л приводить у рух роликовий ланцюг, пов’язаний з рамою затвора, зі затвором і механізмом живлення. Можливі три режими вогню – одиночними пострілами та чергами з темпом стрільби 100 або 200 вистрілів/хв, максимальна скорострільність – 500 пострілів/хв. Боєкомплект становлять 900 унітарних пострілів, з яких 300 (зазвичай 225 з осколково-фугасними та 75 з бронебійними снарядами) споряджені та складовані в башті, а 600 перебувають у боєзакладці в корпусі машини», – зазначає інформаційне агентство Міноборони України «АрміяInform».
Також у цьому пакеті американської військової допомоги треба звернути увагу на 18 одиниць 155-мм САУ. Прессекретар міноборони США, бригадний генерал Пат Райдер інформував, що йдеться про M109A6 Paladin. Ще минулого року ЗСУ отримали попередні версії цієї самохідної гаубиці, а у M109A6 Paladin є посилення бронювання, модернізація двигуна та ходової частини, удосконалення гаубиці, збільшення боєзапасу до 39 пострілів, інтеграція цифрової навігаційної системи та системи управління вогнем з об'єднанням у єдину мережу керування. 
Як зазначає портал Defense Express, все це дозволяє M109A6 Paladin відкрити точний вогонь через 30 секунд після зупинки, коли цифрова система бере на себе все необхідні розрахунки з прив'язки та рішення стрільби.
Тепер перейдемо до нової військово-технічної допомоги від Німеччини. Тамтешній уряд повідомив, що вже надіслав до України черговий пакет допомоги, до якого увійшли 20 ракетних систем калібру 70 мм на пікапах; 2 броньовані евакуаційні машини; тягач-транспортер для танків М1070 Oshkosh; 7 гусеничних дистанційно керованих машин піхоти для виконання завдань підтримки; 63 пікапи; 21 генератор; 17 вантажівок 8х8; 32 мобільні системи опалення; 8 розвідувальних безпілотників; машина швидкої допомоги; 7 машин для охорони кордону; 12 великотоннажних причепів; 27 систем для боротьби з дронами; 30 систем виявлення дронів.
Дуже важливо, що 5 січня, після телефонної розмови американського президента Джо Байдена з німецьким канцлером Олафом Шольцом, Німеччина також оголосила, що передасть Україні батарею ЗРК Patriot (за прикладом США) та 40 БМП Marder.
Про характеристики ЗРК Patriot «Львівська Пошта» уже неодноразово писала. Це дуже важливе посилення нашої системи протиповітряної оборони. 
Щодо БМП Marder, то це також дуже важливо в контексті ймовірних майбутніх українських контрнаступальних операцій. Особливо якщо говорити про майбутню роботу німецьких Marder разом із американськими Bradley. І знову ж таки, це цілком може стати прологом для майбутнього постачання танків Leopard Україні. (Треба також зауважити, що західні ЗМІ повідомляють про те, що Велика Британія зараз начебто розглядає можливість постачання Україні певної кількості основних бойових танків британської армії Challenger 2).
Marder вкритий бронею товщиною до 45 мм, бойова маса машини – близько 35 т. Вона здатна рухатись зі швидкістю до 70 км/год. БМП здатна перевозити 10 осіб, зокрема три члени екіпажу, двоє з яких (командир та навідник) перебувають у башті, а механік-водій – попереду корпусу ліворуч. Ця БМП озброєна 20-мм гарматою Rh202 та кулеметом, протитанковим комплексом «Мілан» та оптичним прицілом», – пише BBC-Україна.
І Bradley, і Marder створювалися для протистояння радянській техніці, що зараз складає основу армії російських окупантів. Німецький уряд пообіцяв передачу Україні до 40 БМП Marder до кінця березня. І перспективою подальшої передачі нам ще більшої кількості цих БМП. Однак зараз складається трохи дивна ситуація, бо німецькі ЗМІ повідомляють, що зараз тамтешній уряд шукає 40 готових до експлуатації Marder, обіцяних Україні. Начебто, до розмови Шольца з Байденом німецький уряд не дуже й готувався до такого кроку. 
Розмови про ймовірність передачі Marder Україні тривали місяцями. Ще у вересні німецькі ЗМІ повідомляли, що компанія-виробник Rheinmetall власним коштом відремонтувала 16 цих БМП зі старих запасів Бундесверу для передачі Україні, але тамтешній уряд блокував видання відповідного дозволу. Сподіваємось, що зараз німецький уряд вже не шукатиме «відмазки», якщо вже зробив офіційну заяву. У німецьких ЗМІ зараз також з’явилася інформація про те, що Греція (яка в межах «кільцевого обміну» передавала Україні БМП-1, а отримувала німецькі Marder) зараз начебто готова почекати й відмовитися від своєї черги отримати Marder на користь їх постачання в Україну.
А повертаючись до вже надісланої в Україну німецької зброї в межах чергового пакету допомоги, окремо звернемо увагу на 20 ракетних систем калібру 70 мм на пікапах. Йдеться про APKWS. Ці ракети спершу призначались для авіації, але можуть бути встановлені на легкий колісний транспорт, як і у випадку для ЗСУ, – на звичайні пікапи, на яких також розташована прицільна станція, пояснює Defense Express. Система створена шляхом додавання до 70-мм НКРСа Hydra 70 спеціального блоку з напівактивним лазерним наведенням. APKWS може знищувати наземні цілі – бронетехніку та ДОТи, а перед відправленням в Україну також відбулися успішні випробування зі знищення БПЛА. Постачання цих ракетних систем від Німеччини – це результат укладеного ще влітку контракту, але німецький уряд не став розкривати виконавця цього контракту. 
Також відомо, що Україна має отримати від США 14 систем Vampire з ракетами APKWS для ефективного знищення дронів. Раніше передбачалося, що виготовлення цих систем для України завершиться до середини цього року, але тепер в компанії-виробнику зазначають, що до цього часу Україні вдасться передати лише чотири Vampire, а ще десять – до кінця цього року.
«Львівська Пошта» уже писала про те, що Україна впродовж цього року отримуватиме зброю не лише зі запасів союзників, але і спеціально виготовлену зброю для нас, контракти на яку з компаніями-виробниками укладали уряди союзників. Тож чекаємо ще більше хороших новин.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4723 / 1.71MB / SQL:{query_count}