Не минає і тижня, аби між Україною і Росією не виникло чергове протистояння на дипломатичному, економічному, військовому, мовному чи історичному грунті. Цього тижня приводом для загострення стосунків стали плани українського уряду із відзначення 350-ї річниці Конотопської битви.
Ще 11 березня В. Ющенко своїм указом доручив Кабінету Міністрів створити організаційний комітет для підготовки і проведення святкування 350-річчя перемоги гетьмана Івана Виговського в Конотопській битві в 1659 році.
Міністерство закордонних справ Росії розмістило на своєму офіційному сайті заяву, в якій висловлює здивування і жаль у зв'язку з цією ініціативою. Дивуються у Кремлі з того, "з якою завзятістю деякі сили в Україні намагаються сьогодні вишукати в загальній, дійсно складній, місцями суперечливій російсько-українській історії події і персонажі, примітні лише тим, що вони якось були спрямовані проти Москви, проти Росії, проти росіян. В ім'я цього іноді піднімаються на щит імена і діяння, яких в інших умовах можна було б і посоромитися. Кривава битва через чергову зраду чергового гетьмана - з їх числа", - говориться в коментарі.
Йдеться про один з епізодів бурхливого періоду середини XVII століття - про битву біля Сосновської переправи під Конотопом між військом, що складалося з кримських татар, козаків і поляків і російським загоном під головуванням князя Олексія Трубецького, який змушений був, зазнавши відчутних втрат, відійти до Путивля. Російське МЗС називає Виговського зрадником, що порушив клятву вірності Москві, а вшанування цієї події вважає скерованим проти Росії.
Керівник прес-служби Міністерства закордонних справ України Василь Кирилич, коментуючи реакцію Росії, заявив, що це - внутрішня справа країни. Він наголосив, що це визначено указом Президента і є відновленням історичної правди, а також вшануванням тих, хто загинув у цій битві.
Дипломат наголосив, що ця подія жодним чином не спрямована проти якої-будь держави.
Загалом план відзначення річниці битви передбачає понад 20 заходів, зокрема, в навчальних закладах, закладах культури та військових частинах в 2008-2009 роках проведення тематичних занять і виставок, поглиблене вивчення подій 350-річної давності, трансляції радіо- і телепередач.
Крім того, Сумська обладміністрація вивчає можливість будівництва на місці битви меморіального комплексу.
22 лютого в селі Шаповалівка Конотопського району Сумської області були встановлені хрест і каплиця на місці Конотопської битви. Крім того, відкрито музейну експозицію "Історія Конотопської битви 1659 року".