Урятувати всіх

Володимир Шандра, керівник МНС, про гелікоптери, повені й нові служби допомоги

Володимир Шандра, керівник МНС, про гелікоптери, повені й нові служби допомоги

shandra.jpg2008-й був роком випробувань для українських рятувальників. Людська біда кидала їх із Прикарпаття, залитого небаченою повінню, на північ, де палали ліси. Далися взнаки і боє­припаси, які досі несила утилізувати. Тож хто-хто, а працівники МНС не сиділи, склавши руки.

Попри все, євроінтеграційні прагнення України вимагають також, здавалося б, рутинної праці - за­провадження нових параметрів для екстрених ви­кликів. Це також добрий шмат роботи, яку треба виконати оперативно.

Про всі клопоти Міністерства з надзвичайних ситуацій - розмова з його очільником Володимиром Шандрою.

- Пане міністре, 29 жовтня закінчився термін дії президентського указу, за яким шість західноукраїнських областей оголошували зоною надзвичайного економічного стану. До 15 листопада Віктор Ющенко хотів би бачити повну відбудову зруйнованих осель. Це реально?

- Указ свою функцію виконав, сер­йозні підсумки - попереду. Вже до першого листопада мала бути перша черга масової здачі нових будинків, до 15 листопада здадуть решту. Ви ж розумієте, побудувати будинок "з нуля" за три місці - це дуже складно. Але я думаю, що до 15 числа завершимо відсотків 80 - 90 будівництва. Два тижні тому я їздив на Прикарпаття, ті будови, що я бачив, мають бути зведені.

- Але вас більше цікавило запобігання стихії у майбутньому. Як із цим просувається справа?

- Зараз розроблена протипаводкова програма, яка стосується берегів річок Прут, Сирет і Дністер. Документ знаходиться на узгодженні у Кабінеті Міністрів. Якщо його приймуть, ми зможемо захистити ці території. Програма дасть змогу акумулювати колосальні об'єми води в сухих польдерах. Ми зможемо  у критичні моменти вилучати 200 - 250 мільйонів кубометрів води, які зменшать тиск дощу на рівень річок. Працюємо з наявними дамбами. Їх відновлюють, нові будують. Старі дамби ми піднімаємо, бо такі опади, які були у липні, навчили нас шукати запаси міцності на випадок природних катаклізмів. Улітку рівень води на 2 - 2,5 метра накривав з верхом старі дамби. Нова програма розрахована на захист від останньої повені. І хоч, кажуть, що така катастрофа буває раз на сто чи двісті років, нова програма до її повторення готова.

- Від води до вогню. Минулого року ви презентували новий протипожежний авіазагін. МНС закуповує нові вертольоти. Це якось допомогло, скажімо, на Чернігівщині, де горіли ліси?

- У загоні чотири літаки АН-32 П, і вони успішно гасили пожежі в Чернігівській та Харківській областях, викинули понад 300 тонн води. Ми закупили вертольоти "Єврокоптер". Це найкращі гелікоптери, які виробляють у світі. Підписано договір на закупівлю двох вертольотів після тендеру, в якому взяли участь тільки заводи-виробники, що випускають вертольоти не менше, ніж три роки. Ми вже проплатили замовлення. Гелікоптери можуть літати вночі, оснащені санітарною капсулою, і дуже нам допомагатимуть у порятунку людей.

- Гелікоптери можна викликати звично - 01? Що з єдиним європейським телефонним номером порятунку - 112?

- Усе ще технічно погоджуємо єдиний номер між різними відомствами. Кілька тижнів тому ми таки підписали технічний протокол узгодження на службу 112. МВС мало свою позицію і важко було порозумітися. Однак, врешті,  міліція,  лікарі, комунальники, СБУ тощо - усі, хто мав би працювати у цьому режимі, дійшли згоди. Ми запустили пілотні проекти єдиного номера служби порятунку, але вони усі поки на номері "01". Це має бути не механічне об'єднання всіх служб "01", "02", "03", "04". Ми хочемо, що б це була служба 5-го покоління, яка би якісно поліпшила надання екстреної допомоги.

- У жовтні мала би закінчитися Новобогданівська епопея. Обіцяли закінчити рекультивацію землі й передати військове містечко на баланс місцевих рад. Щось зривається?

- Плани не ламаються. До кінця року закінчимо рекультивацію. У квітні завершили поверхневу очистку території, зараз закінчуємо поглиблену очистку - до 5-ти метрів. У листопаді передамо цю землю місцевому керівництву. Що­до Лозової - це територія військової час­тини, нею за законом займається війсь­кове відомство. Якщо буде інше рішення - тоді можемо працювати і ми. Ново­богданівка і Лозова - це військові бази, які діють. Цього року  ми розпочали роботу на закинутих після Радянського Союзу військових базах. Наприклад, в урочищі Товстому. Там ми викопали понад 2 000 боєприпасів. Таких баз нарахували 34. Підготували спеціальну програму з розмінування. Вона вже два місяці висить у Кабміні. Міністерство фінансів ігнорує цю програму. Тут ми працюємо з місцевими органами влади самостійно.

Розмовляв Олег Гулик, Київ 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5533 / 1.58MB / SQL:{query_count}