У коридорах українських вишів вступна спека, вчорашні школярі готуються стати студентами за новою системою. Тепер їм не треба тестуватися в університеті, бо в кишені є сертифікат. Запастися треба тільки терпінням і чекати той день, коли сформують список вступників.
є сертифікат. Запастися треба тільки терпінням і чекати той день, коли сформують список вступників.
photopolygon.com |
![]() |
У коридорах українських вишів вступна спека, вчорашні школярі готуються стати студентами за новою системою. Тепер їм не треба тестуватися в університеті, бо в кишені
Здавалося б, усе стало куди простішим, але нечітке українське законодавство є підґрунтям двозначності і спричиняє низку проблем, від яких доводиться потерпати саме абітурієнтам. Зміни умов прийому до ВНЗ містять у собі пункти, які спростовують одні одних: в одному з них йдеться, що вступати можна лише за допомогою сертифіката, а інший дозволяє "особливі умови участі", і серед них... внутрішнє тестування. І хоча, здавалося б, усі розуміють, що сертифікат - єдиний квиток на навчання, деякі ВНЗ запровадили внутрішнє тестування. Для вступників - це холодний душ на заклопотану голову, адже перевіряти свої знання доводиться втретє: ЗНО, випускні іспити у школі, а тут ще й тести на вступ.
- Ректори тлумачать закон по-своєму, - пояснює "Пошті" ситуацію Лариса Середяк, директор Львівського регіонального центру незалежного оцінювання якості освіти. - І хоча міністр освіти Іван Вакарчук неодноразово наголошував на тому, що виші не мають права проводити тестування з усіх предметів, окрім іноземної та творчих конкурсів, вони не реагують на його зауваження. Цьогоріч ми вже з цим нічого не вдіємо, але вже наступного року законодавство обов'язково вдосконалять.
Ще одна особливість цьогорічної вступної кампанії - масові чутки про можливість купити сертифікат, замовивши собі оцінки. "Вартість" документа встановлюється залежно від кількості балів, яку ви хочете там бачити, - від 700 до 10 000 доларів, останні за найвищі позначки 200 балів. Та реальних плодів такої фальсифікації офіційно ніхто так і не зафіксував. Принаймні у цьому запевняє пані Середяк. Начальник головного управління освіти та науки ЛОДА Павло Хобзей відкидає ймовірність існування псевдосертифіката.
- Найкраще, що з ним можна зробити, то це - в рамочку і на стіну! - заявляє пан Хобзей. - В університетах підробку впізнають одразу, коли звірятимуть дані з Центром оцінювання. Там "дописати" бали не вдасться аж ніяк. До того ж до нас не зверталися з жодною скаргою на таку проблему.
І останньою загадкою у стінах вишів стали крадіжки самих сертифікатів. Пані Середяк розповіла про зникнення документів з приймальних комісій, наразі викрали вже п'ять. Якщо не відшукати їх до кінцевого терміну подачі документів, то абітурієнт проґавить шанс стати студентом, бо на відновлення сертифіката піде щонайменше місяць...