Таку несподівану заяву керівник розвідки зробив під час громадських слухань у Лондоні з приводу обставин вторгнення військ західної коаліції в Ірак, повідомляє "Російська служба BBC". За словами Джона Соєрса, який працював на початку 2000х років радником британського прем'єрміністра Тоні Блера із закордонних справ, Росія відповідає за провал запровадження низки санкцій стосовно Іраку, які могли допомогти уникнути збройного конфлікту. Соєрс стверджує, посилаючись на якихось високопоставлених росіян, що Кремль відмовився підтримати запровадження санкцій, тому що вони могли зашкодити комерційним інтересам Росії в Іраку. У випадку введення санкцій Ірак обіцяв розірвати контракти з російськими компаніями, тож Росія пообіцяла накласти вето на пропозицію про нові санкції. Усе це, за словами Соєрса. відбувалося 2001 року - за два роки до вторгнення в Ірак.
Нагадаємо, що раніше під час громадських слухань стало відомо, яка саме інформація дозволила Британії зробити висновок, що Ірак володіє зброєю масового ураження. За словами консерватора Адама Голловея, головним доказом стала випадково підслухана багдадським таксистом, який за сумісництвом був інформатором MI6, розмова двох високопоставлених іракських чиновників.
Пізніше запис розмови потрапив на Даунінгстрит, ставши частиною іракського досьє. При цьому агент MI6 передав цю інформацію з позначкою "може бути недостовірною". Однак, за словами Голловея, британський кабінет міністрів не звернув на це жодної уваги.
Іракське досьє було опубліковано у вересні 2002 року й стало основою для участі британських військ у вторгненні в Ірак у березні 2003 року. Прем'єрміністр країни Тоні Блер тоді стверджував, що в нього є достовірні розвідувальні дані, згідно з якими Ірак нібито міг розгорнути зброю масового ураження протягом 45 хвилин. Як заявив Голловей, автором інформації про 45хвилинну готовність якраз і був той багдадський таксист. Депутат наголосив, що на власні очі не бачив документів про те, що одним із джерел MI6 був власне водій таксі, але одержав цю інформацію "від надійного джерела". Твердження про те, що Ірак може розгорнути зброю масового ураження за якихось 45 хвилин, стало одним із найсуперечливіших у досьє.
Ба більше, наприкінці листопада 2009 року стало відомо, що Тоні Блера сповістили про відсутність в Іраку ядерної зброї за 10 днів до вторгнення британських військ. Про це на громадських слуханнях заявив сер Вільям Ерман, який тоді керував департаментом з розвідки та оборони британського міністерства закордонних справ. У звіті, представленому Тоні Блеру, говорилося, що іракська хімічна зброя перебувала в розібраному стані і Саддам Гусейн навіть не збирався віддавати наказ її збирати. Крім того, висловлювалося припущення, що в Іраку немає достатньої кількості боєголовок для використання хімічного озброєння.
Зрештою, про те, що значна частина "іракського досьє" базується на малопереконливих матеріалах, стало відомо ще влітку 2004 року. Тоді глава комісії з розслідування діяльності британської розвідки лорд Батлер зачитав у парламенті доповідь, у якій були підбиті підсумки 5місячної роботи його групи. Головний висновок комісії щодо даних про наявність в розпорядженні Саддама Гусейна зброї масового ураження полягає в тому, що британська розвідка не змогла виявити переконливі свідоцтва цього, повіривши неперевіреним джерелам, які найчастіше посилалися на третіх осіб.
Бойові дії західної коаліції в Іраку тривали 43 дні. Після повної окупації країни та ретельних пошуків зброю масового ураження так і не знайшли. У 2009 році за фактом вторгнення британської армії в Ірак розпочалися громадські слухання.