Стіни немає, а образи залишилися

Учора в Німеччині відзначали 20ту річницю падіння Берлінського муру

Учора в Німеччині відзначали 20ту річницю падіння Берлінського муру

Взагаліто офіційне об'єднання НДР і ФРН відбулося 3 жовтня 1990 року, однак фактично кордон між двома Німеччинами перестав існувати в листопаді 1989го, після повалення довжелезного муру, що розділяв Східний і Західний Берлін. Тоді це називалося - "зміна правил перетину кордону".

На ювілейні торжества до німецької столиці разом з нинішніми лідерами країн Європи, а також керівниками США, Росії, НАТО і Євросоюзу, прибули й безпосередні учасники тих подій - перший і єдиний президент СРСР Міхаїл Горбачов і екс­президент Польщі Лєх Валенса. А ось колишній канцлер ФРН Гельмут Коль, за часів якого власне й завалився легендарний мур, відмовився брати участь у святкуванні. У центрі подій учора, природно, перебували рештки Берлінського муру та Бранденбурзькі ворота, а "цвяхом" програми стало падіння символічної стіни, спорудженої з тисяч пінопластових блоків.

Innerdeutsche Grenze

Варто нагадати, що кордон між НДР і ФРН проходив не тільки Берліном, хоча саме мур був найпомітнішою її частиною - передовою лінією "холодної війни". Німецьконімецький кордон (Innerdeutsche Grenze) був одним із найщільніших у світі. Його загальна дов­жина становила 1378 кілометрів.

Майже по всьому периметру він був обладнаний парканом з колючим дротом або іншими спецзасобами. Кожні півкілометра з боку НДР стояли контрольні вежі. Усього їх налічувалося близько 630. До листопада 1984 року 440 кілометрів кордону було оснащено пристроямисамострілами SM70 (загалом - майже 60 тисяч). Кількість східних німців, які загинули під час спроб утекти на Захід, відповідно до останніх даних, перевищує 800 осіб.

Німецька загроза

Тим часом "The Daily Telegraph" пише, що Маргарет Тетчер насправді вважала об'єднання Східної та Західної Німеччини загрозою. У березні 1990 року, через кілька місяців після падіння Берлінського муру, Тетчер закликала Францію об'єднати зусилля перед "німецькою загрозою", а також висловлювала побоювання, що об'єднана Німеччина спробує стати наймогутнішою країною Європи.

"Гельмут Коль здатен на все! Він став зовсім іншою людиною", - повідомила в останній рік свого перебування на посаді прем'єр­міністра Британії Тетчер французькому послові. Також вона підозрювала, що Коль на чолі об'єднаної Німеччини почуває себе диктатором і проводитиме відповідну політику. За два місяці до подій листопада 1989 року в Берліні Маргарет Тетчер зустрічалася з лідером СРСР Міхаїлом Горбачовим і сказала йому, що об'єднання Німеччини не хоче ні Британія, ні вся Західна Європа. На її думку, об'єднання загрожує дестабілізацією міжнародних відносин загалом й безпеці Британії, зокрема.

Також, як свідчать опубліковані до 20ліття падіння Берлінського муру дипломатичні документи, побоювання щодо об'єднання ФРН і НДР висловлював і тодійшній президент Франції Франсуа Міттеран. Під час зустрічі з Тетчер він заявляв, що позиції об'єднаної Німеччини будуть "міцнішими, ніж за Гітлера".

Німці
другого сорту

Навіть через два десятиліття після падіння муру не всі німці вважають спричинені цим зміни позитивним явищем. Особливо велике невдоволення на сході країни. Майже в кожному соціологічному дослідженні простежується думка, що громадяни колишньої НДР дотепер сприймаються, як люди другого сорту. Відповідно до соціологічного опитування, проведеного інститутом Forsa, 54 відсотки жителів східних регіонів Німеччини кажуть, що зміни, що відбулися, не виправдали їхніх очікувань.

А інститут досліджень громадської думки "Emnid" з'ясував, що половина жителів східних федеральних земель позитивно ставляться до НДР. 49 відсотків з 600 опитаних відзначили, що в існуванні того режиму було більше позитивних, ніж негативних моментів. Ще 8 відсотків вважають, що в НДР не було нічого негативного, а лише позитивні моменти. Німецький інститут соціологічних досліджень в Алленсбасі у середині вересня дійшов висновку, що між жителями східних і західних федеральних земель існує більше розбіжностей, ніж чогось спільного. Таку думку висловили під час опитування 63 відсотки респондентів.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4470 / 1.57MB / SQL:{query_count}