Був десятий день, як Христос вознісся на небо, і п’ятдесятий день після Воскресіння Господнього. Євреї відзначали велике свято П’ятидесятниці. Всі апостоли разом із Богоматір’ю та іншими учнями Христовими перебували разом в єрусалимській світлиці. Була третя година дня за єврейським часом, а за нашим – дев’ята година ранку.
Раптом зчинився шум з неба, ніби від сильного вітру, і наповнився ним увесь будинок, де перебували учні Христові. І з’явилися вогненні язики та зупинилися по одному на кожному з апостолів. Усі сповнилися Духа Святого і почали прославляти Бога різними мовами, яких раніше не знали.
У Єрусалимі в цей час було багато юдеїв, які прийшли з різних країн на свято. Апостоли вийшли до них і проповідували їхніми мовами воскреслого Христа. Проповідь так подіяла на слухачів, що близько трьох тисяч того дня увірували в Христа та прийняли хрещення.
До теми |
Трансляції богослужінь Перший національний телеканал України запрошує до перегляду 23 червня о 9.00 прямих трансляцій Троїцьких Богослужінь із кафедральних соборів України. Про це повідомляє головна редакція каналу. Глядачі Першого національного у прямому ефірі зможуть побачити, зокрема, служби із Свято-Володимирського кафедрального собору УПЦ КП та Свято-Успенської Києво-Печерської лаври УПЦ (МП). |
Цей день вважається днем постання Христової Церкви. “Після Христового Різдва і Воскресіння цей празник вважається найбільшим празником нашого церковного року. Зіслання Святого Духа – це наче вінець і печать на справі спасення людського роду, що здійснив Божий Син. У дні святої П’ятдесятниці сам Святий Дух помазує апостолів на проповідників Христового Благовістя. У дні Зіслання Святого Духа зароджується і починає діяти Христова Церква. Святий Дух її провадить, просвічує, освячує і зберігає на дорозі правди...”, – пише про це свято відомий український літургіст о. Юліан Катрій.
Церква як празник Пасхи, так і празник П’ятдесятниці перейняла від Старого Завіту – це було одне із трьох найбільших свят у році: у 50-й день після Пасхи вихідці з Єгипту отримали на горі Синай Божий Закон, а ще раніше це був 50-й день від початку жнив, у який належало скласти Богові пожертву за врожай.
Перші християни залишили його назву, але надали йому нового змісту, бо і для них це був 50-й день після Пасхи. Головний мотив святкування П’ятдесятниці для новозавітньої Церкви – подія зіслання Святого Духа на апостолів. Тому це свято має й інші назви: День Зіслання Святого Духа або День Святої Тройці.
Старозавітна Церква мала звичай у дні П’ятдесятниці долівку своїх домів та божниць вкривати свіжою травою, прикрашати їх гілками дерев і квітами на знак, що в той час, коли був наданий Божий Закон, уся природа стояла в зелені. І апостоли, зберігаючи цей звичай, свою світлицю замаїли зеленню та квітами.
 |
фото: ungaz.info |
Цей звичай перейшов до новозавітної Церкви. Звідси ще одна назва П’ятдесятниці – Зелені свята. Квіти й зелень дерев є ознакою життя, тож вони стали символом життєдайного Святого Духа. Як природа навесні оновляються зеленню і квітами, так і Церква та її вірні оновлюються силою Святого Духа. Тому і священики у ці дні одягають зелені ризи, а вірні після служби освячують зелень та квіти.
У понеділок після празника П’ятдесятниці Східна Церква святкує празник Святого Духа. День Святої П’ятдесятниці святкує саму подію зіслання Святого Духа на апостолів, а ми віддаємо особливе почитання Святому Духові як третій Божій Особі.
Святий Дух дав апостолам дар мови, дар розуміння святого Писання і дар мужності у проповідуванні та визнаванні святої віри. І сьогодні він провадить Христову Церкву. “Через Святого Духа, – каже святий Василій Великий, — відбувається повернення до раю, піднесення до небесного царства, привернення синівства. Через Нього можемо Бога звати Вітцем, можемо стати учасниками благодаті Ісуса Христа, зватися дітьми світла, брати участь у вічній прославі...”
Дари Святого Духа великі й щедрі. Про них апостол Павло каже: “Плід Духа – любов, радість, мир, довготерпіння, лагідність, доброта, вірність, тихість, здержливість” (Гал. 5: 22-23). Їх ми отримали у таїнстві миропомазання, яке звершується у нашому обряді відразу після хрещення, аби новоохрещений отримав благодать і зростав у ній.
П’ятидесятниця – це завершення пасхального циклу. Від неї Церква починає вести літургійний відлік неділь, який триватиме аж до початку нового пасхального циклу – Неділі Закхея. Це свято завжди було дуже шановане у нашому народі, а в деяких регіонах вважалося другим за значенням після Великодня, часто зберігало давні язичницькі звичаї. Зокрема давній культ вшанування предків перейшов на Зелену суботу, яка у Східній Церкві є одним із днів Вселенського поминання померлих. Хоча і нині багато хто вірить, що у клечальній зелені ховаються душі померлих, а перед тим, як у сісти ці дні, потрібно подути на те місце, “аби яку душу не присісти”.