kmu.gov.ua |
![]() |
Над зоною лиха прем'єрські думки - лише про Київ |
Під час святкування 17-ї річниці незалежності України Президент Віктор Ющенко доніс до громадян свій головний на цей час месидж: "Я вимагаю проголосити мораторій на політичне протистояння у питаннях, що безпосередньо стосуються добробуту людей. Пропоную невідкладно розпочати спільну, позаполітичну роботу парламенту й уряду над пакетом рішень з головних проблем соціальної і гуманітарної політики". Відтак постає низка запитань: кому адресована заява керманича держави, чому він зробив її саме напередодні нового політичного сезону і чи не запізно оголошувати подібні мораторії?
Говорячи про політичне протистояння, варто згадати, чим закінчилася сесія парламенту, після якої депутати пішли на канікули. Йдеться про невдалу спробу відправити у відставку уряд Юлії Тимошенко у липні. Для пересічного обивателя політичні війни між представниками демократичної коаліції, між урядом та Секретаріатом Президента не є чимось новим. Аналогічні до сьогоднішніх події відбувалися й під час першого прем'єрства Юлії Тимошенко і закінчилися для неї відставкою. Мотивом тоді було звинувачення у конфлікті Секретаріату, уряду та РНБО, популізм та інтриги у владній верхівці.
president.gov.ua |
![]() |
Головне, аби вистачило розчину для побудови держави |
Виходом із ситуації дійсно може стати пропонований мораторій. Але загальний скепсис серед політичних сил дозволяє зробити висновок, що заява Президента позбавлена сенсу і не матиме жодних наслідків.
На запитання "Пошти" про те, чи не запізно робити подібні заяви, Тарас Стецьків, народний депутат від фракції НУ-НС, відповів: "Запізно ніколи не буває. Президент висловив добру думку. Я б оголосив мораторій на будь-яке політичне протистояння, особливо всередині провладної коаліції. Вважаю, що найкращим доказом щирості слів Президента було б почати з власного Секретаріату. Це було б доказом, що Президент дійсно хоче цього мораторію. Бо найбільша деструкція і найбільша проблема, яка штучно створює це протистояння і колотнечу в нашій помаранчевій коаліції, - це діяльність Секретаріату Президента".
Водночас нардеп стверджує, що проблем із прийняттям мораторію не буде - НУ-НС і БЮТ зберуться, як тільки їх покличуть. Але це проблем не вирішить. "Проблеми йдуть не від БЮТ і НУ-НС, а від Віктора Балоги і керованого ним "Єдиного центру". А БЮТ і НУ-НС радо погодяться на пропозицію прийняти мораторій, бо наші дві фракції, як правило, дотримуються політичної етики у стосунках між собою. Політична етика відсутня у протистоянні Секретаріату Президента і уряду", - додає Тарас Стецьків.
Погоджується із парламентарем і радник Юлії Тимошенко, відомий політтехнолог Олег Медвєдев: "Може зібратися БЮТ і НУ-НС, але 8-9 "штиків", які має "Єдиний центр", діють за своїм сценарієм, і в цей сценарій збереження коаліції демократичних сил не входить. Ми можемо зібратися всім складом НУ-НС, крім ЄЦ, потрясти повітря і у стінах Верховної Ради побачити, що замість 226 нардепів є 216, а 10 діють за сценарієм Балоги. Тому заклик Ющенка є чистої води піаром! Повинен був Президент сказати щось таке, що б відповідало високому моменту Дня незалежності. Він це й сказав. Але за цими словами жодних дій не буде". Т. Стецьків вважає, що слова Віктора Ющенка - це "спроба Президента підвищити свій рейтинг та імідж в очах суспільства".
Інакше вважає колега Стецьківа "нашоукраїнець", голова партії "Захисників Вітчизни" Юрій Кармазін. "Дійсно, запізно оголошувати такий мораторій. Адже, коли одну з найбільших політичних сил оголосили ворогами і зрадниками українського народу й зробили це безпідставно, оголошувати такі ініціативи не зовсім добре! Треба, щоб мораторії поширювалися на всіх. Говорити про мораторій і тут же шукати у власному прем'єрі ворога чи шпигуна Російської Федерації, це не добре", - наголосив "Пошті" Ю. Кармазін. Нардеп пропонує забути про політичні чвари і думати про національні інтереси: "Наш порятунок у єднанні українського народу, і це єднання можна забезпечити, якщо не шукати ворога". Крім того, Юрій Кармазін розповів, чому леді Ю не прийшла на військовий парад на честь Дня незалежності: "Я вмовляв Юлію Тимошенко взяти участь у параді. Але, знаєте, важко їй дорікати, бо коли б нас із вами звинуватили у національній зраді, то поруч з тими, хто звинувачував, нам трохи важко було б себе почувати".
Юрій Кармазін констатує, що у державі вже почалася передвиборна кампанія Президента: "Сьогодні, за півтора чи два роки до початку президентської виборчої кампанії, робимо її фальстарт. У цій ситуації пропоную або продовжити термін президентства, щоб не було суперечок, або взагалі скасувати цю посаду як таку, що є шкідливою для держави".
На думку нардепа-бютівця Валерія Писаренка, Президент суперечить сам собі, коли каже, що треба припиняти політичне протистояння. "Ця заява звучить врозріз тим діям, які зараз проводять Секретаріат Президента і сам Віктор Андрійович у рамках його передвиборної кампанії 2010 року. На жаль, він її розпочав, і усім зрозуміло, що заклик до мораторію не лише політична заява", - наголошує депутат і додає, що Президентові варто почати зі себе. "Вважаю, що кожна така політична заява має починатися з якихось конкретних дій тієї людини, яка до цього закликає. А Віктору Андрійовичу варто почати зі себе, щонайменше перестати блокувати діяльність Кабміну, який сьогодні щодня намагається поліпшувати життя людей. Щойно ми побачимо, що Президент готовий до того, щоб першим вийти з такого протистояння і припинити блокування роботи уряду, будемо вважати, що він дійсно до цього йде", - зазначив "Пошті" Валерій Писаренко.
Олег Медвєдєв радить дослухатися до власних слів... самому керманичу держави. "Якби Президент сам почув свої слова, якби ці слова почув його Секретаріат на чолі з Балогою. Колись Михайло Горбачов сказав дуже мудрі слова: "Перебудову треба починати із себе". Я думаю, що цей заклик Президент має адресувати насамперед собі", - наголосив Медвєдєв. "Умовно кажучи, коли Президент закликає припинити політичне протистояння, а його представник у Конституційному суді солідаризується з Партією регіонів у відстоюванні відсутності коаліції, коли Президент закликає припинити протистояння, а найближчі до нього депутати Верховної Ради є джерелом нестабільності й елементом турбулентності в коаліції, коли Президент закликає припинити політичне протистояння, а його Секретаріат одночасно розгортає "чорнопіарівську" брудну провокацію зі звинувачення прем'єр-міністра у державній зраді, то яких коментарів потребує заклик Президента припинити політичне протистояння?! Сьогодні Секретаріат Президента, якщо аналізувати всю його поведінку щодо коаліції демократичних сил, починаючи зі січня, є головним джерелом нестабільності і генерації політичного протистояння в Україні", - заявив радник глави уряду. Медвєдєв певен, що специфіка політичної ситуації полягає у тому, що, крім юридично наразі чинної коаліції демократичних сил, давно де-факто існує широка коаліція Ющенка з верхівкою Партії регіонів, а уособленням наявності цієї коаліції є секретарство Раїси Богатирьової у РНБО. Співрозмовник додає, що за 9 місяців життя демкоаліції логіка Президента полягала лише у боротьбі з урядом.
Радник прем'єр-міністра Олег Медвєдєв у розмові з "Поштою" зазначив, що у вересні відбудеться відставка уряду Юлії Тимошенко: "Наскільки мені відомо, рішення про те, щоб упродовж вересня позбутися коаліції та уряду прийняте, і вже за кілька тижнів можна буде побачити, як це відбувається. І чекає нас прем'єрство Януковича..." Натомість Валерій Писаренко відкидає таку можливість - каже, що для цього немає підстав. Якщо намагання відставити уряд будуть, то вони закінчаться невдачею. Очікує загострення політичної ситуації і Тарас Стецьків. На запитання, чи буде відставка уряду, відповів: "Боюся, що буде. Буде загострення і цього року, і наступного, бо фактично політичний вектор в Україні повертає на старт президентської виборчої кампанії, а це в умовах нерозвиненої української демократії, в умовах відсутності етики у відносинах між владою і опозицією, етики відносин усередині самої влади буде набирати щораз гостріших форм".