Табу на протистояння чи відставка?

Президент знову пішов війною на прем'єра. Тимошенко не злякалася і готова тримати удар

Президент знову пішов війною на прем'єра. Тимошенко не злякалася і готова тримати удар

 

kmu.gov.ua
yulya.jpg
Над зоною лиха прем'єрські думки - лише про Київ

 

Під час святкування 17-ї річниці незалежності України Президент Віктор Ющенко доніс до громадян свій головний на цей час месидж: "Я вимагаю проголосити мораторій на політичне протистояння у питаннях, що безпосередньо стосуються добробуту людей. Пропоную невідкладно розпочати спільну, позаполітичну роботу парламенту й уряду над пакетом рішень з головних проблем соціальної і гуманітарної політики". Відтак постає низка запитань: кому адресована заява керманича держави, чому він зробив її саме напередодні нового політичного сезону і чи не запізно оголошувати подібні мораторії?

Говорячи про політичне протистояння, варто згадати, чим закінчилася сесія парламенту, після якої депутати пішли на канікули. Йдеться про невдалу спробу відправити у відставку уряд Юлії Тимошенко у липні. Для пересічного обивателя політичні війни між представниками демократичної коаліції, між урядом та Секретаріатом Президента не є чимось новим. Аналогічні до сьогоднішніх події відбувалися й під час першого прем'єрства Юлії Тимошенко і закінчилися для неї відставкою. Мотивом тоді було звинувачення у конфлікті Секретаріату, уряду та РНБО, популізм та інтриги у владній верхівці.    

president.gov.ua
yusha.jpg

Головне, аби вистачило розчину для побудови держави

"Щодня я все більше й більше ставав свідком того, як між цими інститутами відбуваються спочатку протистояння, потім серйозні конфлікти. Потім взаємні закулісні інтриги, що почало переходити уже на основу державної політики. Став свідком того, як, по суті, щодня довелося втручатися у конфлікти, які виникають між РНБО і урядом, між урядом і ВРУ. Ці конфлікти вже стали порядком денним роботи влади", - говорив у 2005 році В. Ющенко. Коли читаєш ці рядки, виникає відчуття дежа вю. Сьогодні, як і 2005-го, все більше набирає обертів антиурядова інформаційна війна. Вже пролунали серйозні звинувачувальні заяви на адресу глави уряду у зраді національних інтересів, а політологи прогнозують чергову відставку Каб­міну восени.  

Виходом із ситуації дійсно може стати пропонований мораторій. Але загальний скепсис серед політичних сил дозволяє зробити висновок, що заява Президента позбавлена сенсу і не матиме жодних наслідків.

На запитання  "Пошти" про те, чи не запізно робити подібні заяви, Тарас Стецьків, народний депутат від фракції НУ-НС, відповів: "Запізно ніколи не буває. Президент висловив добру думку. Я б оголосив мораторій на будь-яке політичне протистояння, особливо всередині провладної коаліції. Вважаю, що найкращим доказом щирості слів Президента було б почати з власного Секретаріату. Це було б доказом, що Президент дійсно хоче цього мораторію. Бо найбільша деструкція і найбільша проблема, яка штучно створює це протистояння і колотнечу в нашій помаранчевій коаліції, - це діяльність Секретаріату Президента".

Водночас нардеп стверджує, що проблем із прийняттям мораторію не буде - НУ-НС і БЮТ зберуться, як тільки їх покличуть. Але це проблем не вирішить. "Проблеми йдуть не від БЮТ і НУ-НС, а від Віктора Балоги і керованого ним "Єдиного центру". А БЮТ і НУ-НС радо погодяться на пропозицію прийняти мораторій, бо наші дві фракції, як правило, дотримуються політичної етики у стосунках між собою. Політична етика відсутня у протистоянні Секретаріату Президента і уряду", - додає Тарас Сте­цьків.

Погоджується із парламентарем і радник Юлії Тимошенко, відомий політтехнолог Олег Медвєдев: "Може зібратися БЮТ і НУ-НС, але 8-9 "штиків", які має "Єдиний центр", діють за своїм сценарієм, і в цей сценарій збереження коаліції демократичних сил не входить. Ми можемо зібратися  всім складом НУ-НС, крім ЄЦ, потрясти повітря і у стінах Верховної Ради побачити, що замість 226 нардепів є 216, а 10 діють за сценарієм Балоги. Тому заклик Ющенка є чистої води піаром! Повинен був Президент сказати щось таке, що б відповідало високому моменту Дня незалежності. Він це й сказав. Але за цими словами жодних дій не буде". Т. Стецьків вважає, що слова Віктора Ющенка  - це "спроба Президента підвищити свій рейтинг та імідж в очах сус­пільства".

Інакше вважає колега Стецьківа "нашоукраїнець", голова партії "Захисників Вітчизни" Юрій Кармазін. "Дійсно, запізно оголошувати такий мораторій. Адже, коли одну з най­більших політичних сил оголосили ворогами і зрадниками українського народу й зробили це безпідставно, оголошувати такі ініціативи не зовсім добре! Треба, щоб мораторії поширювалися на всіх. Говорити про мораторій і тут же шукати у власному прем'єрі ворога чи шпигуна Російської Федерації, це не добре", - наголосив "Пошті" Ю. Кармазін. Нар­деп пропонує забути про полі­тичні чвари і думати про національні інтереси: "Наш порятунок у єднанні українського народу, і це єднання можна забезпечити, якщо не шукати ворога". Крім того, Юрій Кармазін розповів, чому леді Ю не при­йшла на військовий парад на честь Дня незалежності: "Я вмовляв Юлію Тимошенко взяти участь у параді. Але, знаєте, важко їй дорікати, бо коли б нас із вами звинуватили у національній зраді, то поруч з тими, хто звинувачував, нам трохи важко було б себе почувати".

Юрій Кармазін констатує, що у державі вже почалася перед­виборна кампанія Президента: "Сьогодні, за півтора чи два роки до початку президент­ської виборчої кампанії, робимо її фальстарт. У цій ситуації пропоную або продовжити термін президентства, щоб не було суперечок, або взагалі скасувати цю посаду як таку, що є шкідливою для держави".

На думку нардепа-бютівця Валерія Писаренка, Президент суперечить сам собі, коли каже, що треба припиняти політичне протистояння. "Ця заява звучить врозріз тим діям, які зараз проводять Секретаріат Президента і сам Віктор Андрі­йович у рамках його передвиборної кампанії 2010 року. На жаль, він її розпочав, і усім зрозуміло, що заклик до мораторію не лише політична заява", - наголошує депутат і додає, що Президентові варто почати зі себе. "Вважаю, що кожна така політична заява має починатися з якихось конкретних дій тієї людини, яка до цього закликає. А Віктору Андрійовичу варто почати зі себе, щонайменше перестати блокувати діяльність Кабміну, який сьогодні щодня намагається поліпшувати життя людей. Щойно ми побачимо, що Президент готовий до того, щоб першим вийти з такого протистояння і припинити блокування роботи уряду, будемо вважати, що він дійсно до цього йде", - зазначив "Пошті" Валерій Писаренко. 

Олег Медвєдєв радить дослухатися до власних слів... самому керманичу держави. "Якби Президент сам почув свої слова, якби ці слова почув його Секретаріат на чолі з Балогою. Колись Михайло Горбачов сказав дуже мудрі слова: "Перебудову треба починати із себе". Я думаю, що цей заклик Президент має адресувати насамперед собі", - наголосив Медвєдєв. "Умовно кажучи, коли Президент закликає припинити по­літичне протистояння, а його представник у Конституційному суді солідаризується з Партією регіонів у відстоюванні відсутності коаліції, коли Президент закликає припинити протистояння, а найближчі до нього депутати Верховної Ради є джерелом нестабільності й елементом турбулентності в коаліції, коли Президент закликає припинити політичне протистояння, а його Секретаріат одночасно розгортає "чорнопіарівську" брудну провокацію зі звинувачення прем'єр-міністра у державній зраді, то яких коментарів потребує заклик Президента припинити політичне протистояння?! Сьогодні Секретаріат Президента, якщо аналізувати всю його поведінку щодо коаліції демократичних сил, починаючи зі січня, є головним джерелом нестабільності і генерації політичного протистояння в Україні", - заявив радник глави уряду.  Медвєдєв певен, що специфіка політичної ситуації полягає у тому, що, крім юридично наразі чинної коаліції демократичних сил, давно де-факто існує широка коаліція Ющенка з верхівкою Партії регіонів, а уособленням наявності цієї коаліції є секретарство Раїси Богатирьової у РНБО. Спів­розмовник додає, що за 9 мі­сяців життя демкоаліції логіка Президента полягала лише у боротьбі з урядом.

ДО ТЕМИ

Радник прем'єр-міністра Олег Медвєдєв у розмові з "Поштою" зазначив, що у вересні відбудеться відставка уряду Юлії Тимошенко: "Наскільки мені відомо, рішення про те, щоб упродовж вересня позбутися коаліції та уряду прийняте, і вже за кілька тижнів можна буде побачити, як це відбувається. І чекає нас прем'єрство Януковича..." Натомість Валерій Писаренко відкидає таку можливість - каже, що для цього немає підстав. Якщо намагання відставити уряд будуть, то вони закінчаться невдачею. Очікує загострення політичної ситуації і Тарас Стецьків. На запитання, чи буде відставка уряду, відповів: "Боюся, що буде. Буде загострення і цього року, і наступного, бо фактично політичний вектор в Україні повертає на старт президентської виборчої кампанії, а це в умовах нерозвиненої української демократії, в умовах відсутності етики у відносинах між владою і опозицією, етики відносин усередині самої влади буде набирати щораз гостріших форм".

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.6592 / 1.65MB / SQL:{query_count}