Вибори на Львівщині минули переважно спокійно, журналісти “Пошти” переконалися у цьому, відвідавши у день перегонів понад 10 дільниць Львівської області
ень виборів видався на переважній кількості дільниць Львівщини напрочуд тихим. І якщо у Львові на дільницях панувала більш ділова атмосфера, то у селах - майже святкова. На багатьох сільських дільницях, які були розміщені в школах або ж у Народних домах, стояла прикрашена ялинка. Люди приходили вбрані у вишиванки. Щоправда, якщо на деяких дільницях було тепло й затишно, то в інших члени ДВК змушені були цілий день сидіти у верхньому одязі, обігріваючись стареньким "козлом", безпечність якого викликає великі сумніви. Організація виборів на кожній конкретній дільниці, вочевидь, залежала від самих членів ДВК та місцевої влади.
Порушення
Спостерігачі на дільницях не зафіксували у день виборів серйозних порушень, які б могли суттєво вплинути на результати волевиявлення громадян. Щодо дрібних порушень, то їх було чимало. За інформацією спостерігачів ГМ "ОПОРА", не скрізь процедура голосування розпочалася вчасно, деякі дільниці запізнились із відкриттям на 10 - 15 хв.
Також зафіксовано випадки відсутності або невдалого розміщення плакатів з інформацією про кандидатів на пост Президента України. У селі Вороняки на виборчій дільниці №26 інформаційні плакати про кандидатів просто розкидали на столі. А в Новояворівську на дільниці №173 інформаційні плакати були відсутні протягом перших двох годин роботи дільниці.
У Львові (дільниця №72 ТВО №120) член дільничної комісії від БЮТу у грубій агресивній формі заборонила журналістамтелевізійникам супроводжувати членів ДВК під час голосування виборців удома. У багатьох селах виборці довший час затримувалися на території виборчої дільниці для спілкування з односельчанами, що також є порушенням законодавства.
А студенти, які мешкають у гуртожитку №3 Львівського національного університету імені Івана Франка, де була розташована виборча дільниця № 31 ОВК №120, розповіли "Пошті", що у день виборів завідувач гуртожитку, а також адміністрація факультету змушували їх взяти участь у виборах, погрожуючи подати списки тих, хто не проголосував у деканат.
У Мостиськах (дільниця №93 у ТВО № 124) виборець проголосував двічі. Порушення зафіксував спостерігач від ГМ "ОПОРА", проте присутні на дільниці офіційні спостерігачі та представники ДВК належним чином не відреагували на ситуацію. Виборець спершу проголосував, після чого підійшов до одного з членів дільничної комісії, який видав йому другий бюлетень. З новим бюлетенем виборець повторив процедуру голосування і зник у невідомому напрямку. Про злочин терміново було повідомлено СБУ.
Також під час підрахунку голосів на багатьох дільницях було зафіксовано чимало бюлетенів, які не містили підпису члена ДВК, і з тієї причини комісія мусила їх визнати недійсними.
- У нашому окрузі ми зафіксували випадки наявності великої кількості бюлетенів без підпису членів ДВК. Зокрема, через це до 200 бюлетенів уже виникли в нас запитання. Це 4 - 5 дільниць, де таким чином зіпсували в середньому по 70 бюлетенів. Зараз ми їх аналізуємо, точно сказати, скільки було таких порушень, зможемо пізніше, - зазначив "Пошті" Петро Ванько, член окружної виборчої комісії №120.
Уже кілька років поспіль проблемною залишається ситуація з міліціонерами, які охороняють бюлетені та слідкують за порядком на виборчих дільницях. Деяких правоохоронців не заміняли на чергуванні ще з четверга, однак міліціянти відмовляються офіційно озвучувати проблему. Керівництво ж міліції проблему визнає, проте, як зарадити, не знає.
- Справді, є випадки, коли міліціонер брав під охорону бюлетені і без заміни охороняв їх до завершення голосування, хоча його мали б замінити. Однак таке трапляється лише раз у п'ять років. Окрім цього, ми прослідкували, щоб він обов'язково проголосував. А люди в нас гостинні, тому в холоді і в голоді ніхто, повірте, не був. Жодних заяв від міліціонерів з цього приводу немає, - сказав "Пошті" Василь Струс, заступник начальника ГУ МВС України у Львівській області
Списки
Та чимало виборців так і не змогли втілити своє волевиявлення через неточності у Державному реєстрі виборців, яких було чимало. До прикладу, не були включені до списків виборців і так і не змогли проголосувати 70 курсантів Львівського державного університету безпеки життєдіяльності. Причому в навчальному закладі стверджують, що списки, які вони подавали до відділу реєстру, були повними. Також до списків виборців не було включено військовослужбовців сьомого полку урядового зв'язку.
- Багато військовослужбовців у день виборів не знайшли себе у списках, попри те, що в попередніх списках вони були, - розповів "Пошті" Олександр Поронюк, прессекретар Західного оперативного командування Збройних сил України. - Щодо військовослужбовців строкової служби, то станом на 13.00 у 9ти областях Західного округу вони всі проголосували. Явка - 100%.
Любов Китаєва, голова ДВК №17 ТВО №120 у Львові, розповіла "Пошті", що члени її комісії для того, щоб уточнити списки, обійшли всі квартири своєї дільниці і фактично переговорили з кожним виборцем. Попри це, коли вже уточнені списки виборців повернулися з окружної комісії, там знову було багато помилок.
- Це найбільша проблема цих виборів. Я працювала на виборах вже багато разів, проте з таким хаосом ще не стикалася, - сказала пані Китаєва.
Цікаво, що у випадку, коли виборець не знаходив себе у списках, дільничні комісії діяли порізному. Наприклад, ДВК № 35 у 118 ТВО (Сихівський район Львова), щоб виправити технічні описки у списках, скеровувала виборців до суду, попри те, що мала право самостійно вирішити проблему на користь виборця. У випадку ж відсутності виборця у списку одні комісії скеровували людину до суду, інші - голосуванням комісії надавали виборцям таке право. Експерти ГМ "ОПОРА" зазначають, що обидва варіанти допустимі, проте в одному випадку дільничні комісії керуються Законом "Про вибори Президента України", а в іншому - постановою ЦВК, яка надає їм таке право. Причому, згідно з Конституцією України, закони мають вищу юридичну силу, порівняно з рішеннями ЦВК. Після того, як виборці не знаходили себе у списку, більшість зверталась до суду для отримання підтвердження про можливість волевиявлення. За інформацією ГМ "ОПОРА", у Шевченківському районному суді на 17.00 було зафіксовано чергу близько 30 осіб, трохи менше - у Залізничному і зовсім не було черги у Сихівському та Галицькому судах Львова. Найбільше звернень зафіксовано у Шевченківському районному суді. Туди звернулось близько 80 громадян із проханням внести їх до списку виборців на закріпленій дільниці. Та у багатьох випадках члени ДВК просто не знали, як потрібно реагувати на прохання виборців внести їх до списків у день голосування. До прикладу, у Сколе (дільниця №226) 7 виборців хотіли бути занесеними до списків у день виборів, але до комісії зранку телефонували з райдержадміністрації та попередили, аби члени ДВК нікого у день голосування до списків не вносили. Натомість, у Бориславі (дільниця №131) 20 осіб було включено до списків на підставі довідки від органів місцевого самоврядування, що нібито засвідчувала особу та містила паспортні дані. У селі ЛопушанкаХомина Старосамбірського району (дільниця №192) 3 особи внесли до списків після пред'явлення паспортів. У Львові (дільниця № 83 у 120 ТВО) члени ДВК внесли громадянина до списку у день виборів шляхом голосування, що суперечить законодавству. На думку експертів ГМ "ОПОРА", подібні труднощі створює своїми діями ЦВК, видаючи постанови, які суперечать законодавству і вводять в оману членів дільничних комісій.
Суб'єктивний погляд |
Андрій Дутчак,
представник ГМ "ОПОРА", координатор моніторингу виборів Президента 2010 р. на Львівщині:
- Якщо оцінювати організацію першого туру виборів на Львівщині за п'ятибальною шкалою, то можна поставити четвірку з плюсом. До прикладу, вибори, що відбулися у 2007 році, ми оцінювали на четвірку. Загалом виборчий процес був організований добре, і, що важливо, добре була організована комунікація між усіма організаційними ланками. Звісно, були і певні проблеми, частина з яких виникала через некомпетентність людей на місцях, а частина через загальні збої в організації. Найбільше проблем мали з телефонним зв'язком, якого на певних дільницях не було до п'ятниці, та з транспортом. Певні проблеми також виникали з державним реєстром, оскільки він був неповним. Однак тут проблема і в людях, які були дуже пасивними, адже лише 3 - 4% виборців перевірили себе у списку. При цьому варто зазначити, що в день виборів добре спрацювали суди і лише в Шевченківському районному суді Львова була зафіксована черга.
Василь Струс,
заступник начальника ГУ МВС України у Львівській області:
- Резонансних порушень під час виборів в області, на щастя, ми не зафіксували. Були дрібні порушення, коли люди приходили на дільницю в нетверезому стані чи просто емоційно сперечались. У Турківському районі на дільниці агітували за одного з кандидатів. Окрім цього, ми отримали анонімні повідомлення про підкуп виборців, однак вони не підтвердилися. Як і повідомлення про те, що на одній з дільниць міліціонер втручається у виборчий процес. Щодо агітаційних матеріалів, які, попри початок виборів, залишились на вулицях міст, то це недогляд місцевої влади. Саме вона мала б дати вказівку комунальним службам за день до початку голосування познімати всі агітки і білборди. Міліція і так з четверга працювала в посиленому режимі.
Оксана Дащаківська,
виконавчий директор Львівської обласної громадської організації Комітету виборців України:
- Загалом організація виборчого процесу на Львівщині була на достатньо високому рівні. Серед проблем, які зафіксовано, - відсутність транспорту, щоб забезпечити голосування вдома. Але цю проблему вирішили - члени дільничних комісій ходили пішки, що не є порушенням закону, оскільки закон цього чітко не регулює. Загалом голосування було організоване добре і більшість дільниць відповідно обладнана. Найбільшою проблемою були, звісно, неточності у списках виборців. Однак тут є такий нюанс - уся відповідальність за це лежить на самих виборцях, які мали достатньо часу, щоб перевірити себе у списках. Однак, на жаль, наші громадяни були неактивні. Водночас, у день голосування кожен районний суд Львівщини розглянув приблизно 100 скарг про внесення у списки. Майже всі були задоволені. Однак маємо й іншу проблему - далеко не всі, хто не знайшов себе у списках у день виборів, поверталися на дільниці вдруге. Можливо, річ у тім, що багато львів'ян не вважали перший тур надто важливим.
Омелян Єренюк,
координатор Канадськоукраїнської фундації у Львові:
- У мене дуже позитивне враження від цих виборів. Люди знають, як їх проводити, і добре роблять свою справу. Я був на виборах в Україні й раніше і маю зазначити: щоразу організація поліпшується. Тому можу лише сказати, що вибори минули знаменито, тепер треба працювати над Україною.