Мильна опера. Акт перший

У неділю українці з’ясували те, про що знали давно: Янукович і Тимошенко – реальні претенденти на посаду Президента. Тепер залишилося чекати розв’язки – ось вона залишається наразі не відомою

У неділю українці з’ясували те, про що знали давно: Янукович і Тимошенко – реальні претенденти на посаду Президента. Тепер залишилося чекати розв’язки – ось вона залишається наразі не відомою

Прелюдія

...День тиші - субота, 16 січня - виявився не надто спокійним. Уже вранці у столиці зауважено щільне кільце синіх наметів довкола Центральної виборчої комісії - Партія регіонів таким чином захопила плацдарм для майбутніх з'ясувань стосунків із опонентами. Тут почали монтувати сцену. Схожу картину можна було зауважити і поблизу Секретаріату Президента: на вулиці Банковій - два сині торгові намети без символіки, кілька - на вулиці Лютеранській.

Міліція реагувала спокійно. Міністр Юрій Луценко запевнив, що МВС не має наміру посилювати патрулі і "робити барикади" біля будівлі Центрвиборчкому. Однак заявив: "Ми готові реагувати на будьяке застосування сили біля Центральної виборчої комісії".

...Міністерство внутрішніх справ отримало оригінал печатки Вищого адміністративного суду України. Олександр Пасенюк, який не втомлюється переконувати себе й інших у тому, що є легітимним головою цього органу, пояснив, що віддав цю регалію для експертизи на справжність. Нагадаємо, дублікат печатки має перший заступник голови ВАСУ Микола Сірош, який перебрав на себе повноваження виконувача обов'язків голови суду. Водночас, Генпрокуратура повідомила, що заступник голови Печерської райдержадміністрації Києва Олександр Мірошник поінформував її про "задоволення протесту та скасування запису щодо реєстрації керівником Вищого адміністративного суду України Миколи Сіроша".

...Прокуратура Сумської області порушила справу за фактом пошкодження членами семи дільничних виборчих комісій понад 8 тисяч бюлетенів. Там на прізвищі кандидата у Президенти Анатолія Гриценка проставили позначку "вибув". До слова, пізніше "казус" із Гриценком повторився і в столиці. ЦВК змушена розіслати на місця телеграми із забороною використовувати штамп "вибув".

...Апеляційний адмінсуд Києва ухвалив рішення, що голосування вдома може відбуватись лише за умови підтвердження причин медичною довідкою. Це рішення є остаточним і не підлягає оскарженню, - заявив представник Юлії Тимошенко у судах Валерій Писаренко. Він наголосив, що суд "поставив крапку у спорі щодо можливості фальсифікацій виборів при голосуванні удома".

Проте увечері під час засідання ЦВК член комісії Михайло Охендовський заявив, що виборчі комісії не зобов'язані вимагати медичні довідки від виборців для надання їм права голосувати вдома. Аргумент: до ЦВК не надходило рішення Київського апеляційного адмінсуду про те, що голосувати вдома можна лише за наявності меддовідки, що підтверджує таку необхідність.

... О 3.30 ночі проти 17 січня Апеляційний адмінсуд Києва поновив Анатолія Писаренка на посаді члена ЦВК. Про це заявив заступник керівника центрального виборчого штабу Юлії Тимошенко Андрій Портнов. Він зазначив, що Писаренка незаконно позбавили можливості брати участь у засіданнях ЦВК за попереднім рішенням Апеляційного адмінсуду.

На тому ж засіданні Апеляційний адмінсуд Києва в повному обсязі скасував усі попередні рішення про можливість голосувати вдома без медичної довідки.

Андрій Портнов наголосив, що, згідно із Кодексом адміністративного судочинства, рішення, які ухвалюють напередодні виборів після 00.00, не підлягають оскарженню.

До слова, Анатолій Писаренко вже брав участь у засіданні ЦВК в неділю, незважаючи на протести інших колег, зокрема й голови комісії Володимира Шаповала, оскільки, за його словами, "рішення комісії можуть узяти під сумнів через претензії до одного з членів".

День Х

Виборчі дільниці відкрилися о 8.00 недільного ранку, очікуючи, за даними ЦВК, 36 млн 576 тис. 763 осіб, наділених правом голосу. З них 1 млн 4 тис. 128 осіб подали заяви про намір голосувати вдома, однак змогли це зробити лише 3,28% від усього числа виборців (на думку представників ЦВК, це у межах норми).

За повідомленням МЗС, за кордоном громадяни України (усього 415,105 тис. осіб) мали змогу проголосувати на 29 виборчих дільницях, зокрема, у Канберрі (Австралія) вони проголосували найпершими (через різницю у часі). Відтак запрацювали виборчі дільниці у Владивостоку (Росія), Сеулі (Корея), Токіо (Японія), у Китаї, Сингапурі, Малайзії, Таїланді, В'єтнамі... У Москві посольство України в РФ (там відкрилася виборча дільниця) оточив російський ОМОН. Аби пройти на виборчу дільницю, охочі змушені були показувати правоохоронцям паспорт громадянина України або посвідчення журналіста.

Голова ЦВК Володимир Шаповал уранці поквапився запевнити, що комісія не отримала жодного судового рішення про голосування удома за наявністю медичної довідки.

На Київщині, зокрема у Білоцерківському районі (округ №91), голосування розпочалося на півгодини пізніше, позаяк напередодні члени дільничних комісій - представники явних аутсайдерів заявили про свою неучасть у їхній роботі. Їх терміново замінили.

Не змогли проголосувати мешканці українського острова Зміїний. ЦВК заявила, посилаючись на дані Кілійського райвідділу міліції і Державного реєстру виборців, що тут, станом на 9 січня 2010 року, відсутні зареєстровані громадяни, і визнала, що дільниця підлягає ліквідації.

Життя як життя: арешти, смерті, пологи...

Серед ексцесів - узяття під варту представників Грузії, зареєстрованих як журналісти місцевих ЗМІ на окремих виборчих дільницях у Донецьку. Посол Грузії в Україні Григол Катамадзе звернувся до голови ЦВК з проханням з'ясувати ситуацію. Інцидент вичерпано після заяви начальника департаменту громадської безпеки МВС Володимира Маєвського про те, що позаштатні кореспонденти мають право перебувати на виборчих дільницях.

У Зборівському районі на Тернопільщині невідомі молодики розбили вікно в приміщенні клубу, де працювала дільниця, і побили чергового міліціонера.

У Запоріжжі члени виборчої комісії побили журналістку (!).

На одній із дільниць у Смілянському районі Черкащини виникла пожежа. ДВК терміново перейшла в інше приміщення. Бюлетені та виборча документація вціліли.

На одній з виборчих дільниць у Черкаській області помер 72річний виборець. Схожий випадок стався у Хмельницькій області: у селі Кипчинці Полонського району поблизу дільниці помер чоловік 1959 року народження. Смертельні випадки зафіксовано і в Тельманівському районі Донеччини, і в Харкові - обидві померлі були пенсіонерками. А член виборчої комісії Тетяна Оренянська померла на виборчій дільниці у селі Свердлове Комінтернівського району Одеської області.

Натомість, на одній з дільниць Одеси, одразу після голосування жінка... народила трійню. Виборчком №84 виборчого округу №135 працював у Одеському пологовому будинку №7. За словами голови ДВК Надії Карпізіної, народилося двоє дівчаток і хлопчик, "що дуже порадувало членів комісії". У Херсонській же області у жінки почалися перейми прямо на виборчій дільниці. Пологи прийняв спостерігач, який виявився медпрацівником. Народився хлопчик.

Ближче до вечора Міністерство внутрішніх справ посилило патрулі на вулицях, у громадських місцях, біля виборчих дільниць за рахунок внутрішніх військ та "Беркута". Зокрема, у Києві охорону громадського порядку забезпечували понад 300 патрулів, а назагал в Україні - понад 7 тисяч.

Понад 70 тис. працівників правоохоронних органів чергували біля виборчих дільниць.

Перші оцінки

Думки спостерігачів про якість виборів розходяться. Зокрема, російські представники зафіксували низку незначних порушень під час голосування. Громадська мережа "Опора" також уважає незначними порушення у день голосування. За словами голови правління "Опори" Ольги Айвазовської, основними є проблеми із внесенням виборців у список, а також недофінансування виборчих дільниць. Схожу думку висловила й секретар ЦВК Тетяна Лукаш.

Комітет виборців України вважає найхарактернішим порушенням у день голосування присутність "мертвих душ" у списках, заявив заступник глави комітету Віталій Тесленко. "Люди, які померли 5, 8, 10 років тому, знову внесені до списків виборців. Такі порушення фіксують фактично у всіх регіонах України", - сказав він. На його думку, це є наслідком неякісного реєстру виборців. У вчорашньому звіті КВУ стверджує, що не зафіксував суттєвих і системних порушень, які б могли вплинути на загальний результат виборів. "Голосування та підрахунок голосів на виборах Президента загалом відбулися без суттєвих та системних порушень, які могли б відчутно вплинути на результат виборів".

Тим часом члени польської делегації спостерігачів місії CIS EMO фіксували системні порушення. Попри те, представник Європарламенту Ребекка Гармс позитивно оцінила вибори в Україні. "У мене немає жодних підстав вважати, що на президентських виборах було організовано маніпуляції, - сказала фрау Гармс "Дойче веллє". - Те, що я бачила, свідчить, радше, на користь чесних і прозорих виборів... Я бачу, що Україна справді є орієнтованою на Захід країною... Україна та її громадяни за останні 5 років набагато більше наблизилися до Заходу, до ЄС, ніж я гадала".

Голова місії спостерігачів на президентських виборах в Україні від Європейського парламенту Павел Коваль вважає, що перший тур виборів Президента засвідчив про перемогу, а не поразку масових акцій протесту проти фальсифікацій виборів в 2004 році: "Думаю, що це перемога Помаранчевої революції в тому сенсі, що тоді йшлося про свободу вибору", - цитує євродепутата TVN24, передає УНІАН. "Замість того, аби оголошувати кінець Помаранчевої революції, давайте звернемо увагу на те, що вдалося осягнути те, за що боролися".

Перший тур президентських виборів минув без суттєвих порушень і відповідав законодавству країни, вважає керівник наглядової місії Міжпарламентської асамблеї СНД, перший заступник голови Ради Федерації Росії Олександр Торшин. "Виборча кампанія, перебіг голосування, незважаючи на окремі недоліки, відповідають критеріям вільних, справжніх виборів на основі загального рівного виборчого права", - сказав він.

Війна екзит­полів

О 20.00 неділі кілька організаторів екзит­полів (опитувань на виході із виборчих дільниць) оприлюднили свої результати. Власне, як і слід було очікувати, цифри опитувань суттєво відрізняються, залежно від того, хто проводив ці опитування. Здебільшого орієнтиром можуть бути дані Національного екзит­полу, на чому наголошують експерти, оскільки інші опитування проводили нефахові структури, тим паче, що багато з них визнано заангажованими. Політолог Володимир Фесенко каже, що "є дискусії між соціологами щодо даних екзит­полів. Адже різниця між ними сягає і 10%. Отже, нам доведеться чекати офіційних результатів". А перший заступник керівника штабу Віктора Ющенка Роман Безсмертний відверто заявив, що результати екзит­полів не відображають достовірного голосування на виборах.

Однак, згідно з даними Національного екзит­полу (Фонд "Демократичні ініціативи", Київський міжнародний інститут соціології і Центр ім. Разумкова), перше місце посів Віктор Янукович (31,5%), на другій позиції - Юлія Тимошенко (27,2%). На третє місце вийшов Сергій Тігіпко (13,5%), далі - Арсеній Яценюк (7,8%), Віктор Ющенко (6%), Петро Симоненко (2,8%), Володимир Литвин (2,4%), Олег Тягнибок (2,1%). Решта кандидатів не досягли рівня 2 відсотків. Згідно із Національним екзит­полом, не підтримали жодного із кандидатів 2,7% виборців (сьомий "результат").

Екзитпол телеканалу ICTV засвідчив такі результати: Віктор Янукович - 35,06%; Юлія Ти­мошенко - 25,72%; Сергій Тігіпко - 13,41%; Арсеній Яценюк - 6,87%; Віктор Ющенко - 5,61%; Петро Симоненко - 3,17%; Володимир Литвин - 2,32%; Олег Тягнибок - 1,98%. Проти всіх голосували 2,85%.

Телеканал "Інтер" та компанії "Соціс", "Юкрейніан соціолоджі сервіс" і "ФОМУкраїна" презентували свої результати, згідно із якими Віктор Янукович набрав 36,6%; Юлія Тимошенко - 25%; Сергій Тігіпко - 13,5%; Арсеній Яценюк - 6%; Віктор Ющенко - 5%; Петро Симоненко - 3%; Володимир Литвин - 2%. Не підтримали жодного кандидата 1,6%.

Екзитпол "Савік Шустер студії" твердить, що лідирує Віктор Янукович (34,7%), на другому місці Юлія Тимошенко (25%), третя позиція за Сергієм Тігіпком (13,2%), далі - Арсеній Яценюк (7,1%), Віктор Ющенко (5,8%), Петро Симоненко (3%), Володимир Литвин (2,5%), Олег Тягнибок (2%). Не підтримали жодного кандидата 2,9% виборців.

Емоції зашкалюють

Ясна річ, результати першого туру спричинили шквал коментарів учасників виборів. Юлія Тимошенко, до прикладу, переконана, що Віктор Янукович за жодних обставин не стане Президентом. "Я переконана, що рука Януковича ніколи не ляже на Пересопницьке євангеліє для того, щоб Президент прийняв присягу, - сказала вона. - І це є очевидний, яскравий підсумок першого туру".

Своєю чергою, Віктор Янукович заявив, що помаранчева команда отримала справедливу оцінку громадян. "Я вважаю, що помилка помаранчевої команди була у тому, що вони розраховували на те, що від виборів до виборів можна обіцяти, а люди забудуть. А люди не забули... Сьогоднішнє голосування - це був своєрідний референдум. Сьогодні вони отримали оцінку від виборців, і ця оцінка була справедливою".

Арсеній Яценюк оптимістично заявляє, що 2015 року він таки переможе. "Це я точно вам можу сформулювати. А до 2015 року будемо воювати з тими, хто переможе... Те, що я зайняв 4те місце, у принципі, означає, що в країні є ще демократія, що в Україні є шанс, і цей шанс я обов'язково реалізую", - сказав він. Яценюк також не має наміру підтримувати ні Януковича, ні Тимошенко: "Для мене політика - це не базар, на відміну від інших кандидатів у Президенти, не бізнеспроект. Для мене це неймовірна відповідальність. Тому я ні з ким ні про що не буду торгуватися".

Найбільша інтрига міститься у заявах керівника Секретаріату чинного Президента Віри Ульянченко. Вона впевнена, що Віктор Ющенко потрапить до другого туру виборів. "Сьогодні ми впевнені, що Віктор Андрійович Ющенко буде в другому турі, - зауважила вона. - Він був, є і буде Президентом України".

Учора вранці активізувався й "майдан" регіоналів під стінами ЦВК. На площі зібралося кілька тисяч осіб. Мітинг відбувався під гаслами "Україна - чесні вибори", "Захистимо вибір народу України" і "Захистимо ЦВК". Оратори, серед яких і народні депутати, запевняли, що не допустять повторення 2004 року. Однак голова комісії Володимир Шаповал прокоментував вимоги мітингуючих спокійно: "Деякі посили, які лунають, змушують цих людей нібито захистити ЦВК. Я особисто ніякого захисту не потребую. Але якщо таке бажання є, то чому б і ні. Ніякої проблеми психологічної я особисто не бачу. Це продовження практики, яка склалася десь з 2005 року, але це в жодному разі не є проявом демократії, це якраз є неправильне розуміння демократичної влади".

Півфінал

Штаб кандидата у Президенти, лідера Партії регіонів Віктора Януковича назвав перший тур виборів Президента чесним і прозорим. "Величезна кількість спостерігачів західних, а також кандидати, які йшли на вибори не від влади, вже заявили, що перший тур виборів був чесним та прозорим. Ми також схиляємося до такого висновку", - повідомила депутат від Партії регіонів Ганна Герман.

У штабі Віктора Ющенка учора вранці визнали, що перший тур виборів глави держави відбувся чесно і демократично. Таку думку висловив перший заступник керівника штабу Ющенка Роман Безсмертний. "Ті невеликі порушення, які спостерігались, не вплинули на результати голосування. Вибори відбулися, - сказав він. - Ми працюємо над різними варіантами розвитку подій".

Єдина сила, що публічно висловилася про невизнання результатів першого туру, - Блок Литвина. "Ми не визнаємо ці вибори. Ми вважаємо їх недемократичними і такими, що не відповідають волевиявленню громадян", - сказав депутат від Блоку Литвина Олег Зарубінський в ефірі телеканалу "1+1". Він повідомив, що Блок Литвина готовий подати до Верховної Ради проект постанови про перерахунок голосів у першому турі президентських виборів, а також ініціювати ще одну постанову про визнання виборів такими, що не відповідають волевиявленню громадян.

Поза тим, учора вранці голова Центральної виборчої комісії Володимир Шаповал привітав українців з тим, що вибори Президента відбулися. "Хочу привітати з тим, що вибори Президента відбулися. І це доконаний факт", - зазначив він. Пан Шаповал пообіцяв, що остаточні результати стануть відомими сьогодні, до 11ї години.

Станом на 17ту годину вівторка Центральна виборча комісія встигла опрацювати 97,66% голосів. Лідери не змінилися. За попередніми даними, Віктор Янукович здобув 35,36% симпатій виборців, Юлія Тимошенко - 25%. (Докладніше - див. таблицю).

Фінал

Другий тур виборів Президента України відбудеться 7 лютого.

 

Суб'єктивний погляд

Ганна Герман,
народний депутат України, Партія регіонів:

- Результати першого туру свідчать про те, що перемогла опозиція, перемогла наша програма змін, а ми пропонуємо зміни і реформи. Люди проголосували за зміни і проти нинішньої влади. Люди показали нинішній владі червону картку і дали зелене світло змінам і реформам, які пропонує Янукович. Тому ті, хто проголосував не за кандидатів від влади, а за тих, хто не пройшов до другого туру, вони теж долучаться до програми змін, адже вони теж голосували за зміни. Сьогодні кандидати не від влади говорять, що вибори відбулися чесно й прозоро, міжнародні спостерігачі теж стверджують, що вибори були чесні й прозорі, і сьогодні світова преса говорить про те, якщо другий тур пройде також чесно й прозоро, то Віктор Ющенко має шанс ввійти в історію як Президент, який зробив усе для того, щоб в Україні вибори відбувалися належним чином. Що ж до реакції Тимошенко, то це мало кого цікавитиме, якщо переможе Янукович. Її реакція буде такою, як і завжди - це буде істерика, тупцювання ніжками і крик: "Хочу влади". Але це мало на що впливатиме - її поїзд уже пішов.

Володимир Пилипенко,
народний депутат України, БЮТ:

- Результат першого туру показує, що не треба вірити ніяким замовним соціологічним дослідженням. Я думаю, що у другому турі ми отримаємо значний відрив від Януковича. Ми були переконані в тому, що результат першого туру буде таким, що дасть можливість перемогти. Зараз ми розраховуємо на наших виборців, фактично на весь демократичний, прогресивний електорат. Я думаю, що голоси, віддані за Тігіпка, Яценюка, у другому турі перетечуть до Тимошенко, адже Янукович ніколи не набере більше, аніж він узяв 2004го, 2006 року на позачергових виборах. Єдине, на що він може сподіватися, - це голоси, віддані за комуністів на сході України. А щодо небезпеки судових тяганин після голосування, то якщо порушення будуть масовими, для того, щоб захистити результати, віддані за Тимошенко, ми будемо вживати всіх заходів, допустимих тільки у правовому полі.

Сергій Тігіпко,
кандидат на посаду Президента України:

- Найголовнішим є навіть не результат, а те, що він засвідчив: люди хочуть бачити у політиці нові обличчя, підтримують проведення реформ та покращення рівня економічної стабільності у державі. Нам уже набридли політичні ігри чинних політиків, які сьогодні всілися на владному Олімпі і просто не уявляють свого життя поза ним. Вони забули головне: представники народу повинні дбати про виборців, за всіх мешканців держави, незалежно від політичних симпатій тих чи інших кандидатів. Зупинятися на досягнутому результаті не можна у жодному випадку. Не за горами вибори до місцевих органів самоврядування, цілком можливі й дострокові парламентські вибори. Українці вже не хочуть слухати популістські заяви інших політиків, які виконали тільки одне: показали, що не виконують обіцянок. Так само, як і підтримувати "менше зло" із тих політиків, які вийшли у "другий тур". Результати засвідчили, що штаби якісно відпрацювали свою роботу. Сьогодні, базуючись на реального виборця, штаби не припиняють свою роботу. Україна заслуговує змін і нових політичних облич.

Андрій Парубій,
представник кандидата у Президенти Віктора Ющенка в ЦВК:

- Ми ще чекаємо на офіційне оприлюднення результатів перерахунку голосів. Однак вважаємо, що головним, власне, абсурдним моментом тієї кампанії був недосконалий закон про вибори. Те, що в останню ніч прийнято рішення про голосування на дому і внесення у списки виборців, призвело до того, що в день голосування кожна виборча дільниця вирішувала, чи виконувати рішення ЦВК, чи виконувати рішення суду. Звичайно, це спричинило певний хаос під час виборів, саме це є наслідком недосконалого закону. Президент про це неодноразово попереджав, говорив, що персональну відповідальність за цю ситуацію несуть Янукович і Тимошенко, які, власне, й приймали цей закон про вибори. Я вважаю, що саме цей нюанс вніс найбільше непорозумінь у виборчий процес. Що стосується інших порушень, то їх ще вивчають, але в будьякому випадку можемо сказати, що Президент, президентська вертикаль зробили все можливе для того, щоб в Україні виборча кампанія відбулася чесно й відкрито.

Олександр Черненко,
голова ВГО Комітет виборців України:

- Загалом вибори відбувалися досить проблемно: було багато різних проблем, перш за все організаційного плану. Це і низька якість списків виборців, і недосконала законодавча норма, і низька якість кваліфікації виборчих комісій - це все безперечно позначилося на виборчому процесі, в тому числі і на явці. Якщо ж говорити про зовнішні порушення і спроби фальсифікацій, то вони, звичайно, мали місце, але ми не бачимо серйозних і системних порушень, які могли б суттєво вплинути на кінцевий результат. У деяких місцях дійсно були спроби зриву виборів, зриву кворуму на дільницях, фіксували також спроби підкупу виборців, хоч вони й не були масовими (радше лише на місцях), однак і таке було. Якщо ж хтось хоче оскаржити результати, звісно, хай оскаржує - це його право. Головне, щоб він надав відповідну доказову базу щодо тих порушень, які були б аргументом для суду.

 

Ніко Ланге,
керівник
представництва фонду Конрада Аденауера в Україні:

- Виборчий процес загалом минав добре. Ми ще раз мали змогу спостерігати за вільними виборами. Я думаю, добре й те, що Україна підкреслює, що вона чи не єдина країна пострадянського простору, в якій вибори відбуваються чесно й відкрито. Звичайно, були під час виборчого процесу й маленькі проблеми. Що ж до програм кандидатів, то мені здається, що кожен з учасників виборчого процесу мав надто абстрактну програму. Для нас у Європейському Союзі також не зрозуміло, чому, наприклад, не були проведені дебати між фаворитами, між головними кандидатами. Окрім того, чому дуже важливі проблеми країни в цій кампанії не брались до уваги, не розглядались. Ми бачимо, що головні кандидати - ті, які пройшли до другого туру, - у першому турі отримали лише приблизно 60% сукупно. Я думаю, це не багато. Інші голоси розподілились між різними кандидатами, і, я гадаю, що це ознака тенденції в українському суспільстві до нових кандидатів, нових партій, політичних рухів.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4485 / 1.84MB / SQL:{query_count}