Олег Зарубінський, народний депутат України з фракції Блоку Литвина, про перспективи коаліції
Останні події усередині коаліції уже навіть не дивують своєю безглуздістю. Пригадується тільки приказка, що історія повторюється двічі: вперше - як трагедія, а вдруге - як фарс.
- На ваш погляд, що спонукало ваших колег з парламенту вийти з коаліції?
- Я, звісно, не можу залізти у їхні голови, але можу сказати, що це ланка цілого ланцюга, яка є каталізатором ліквідації коаліції - не тільки де-факто, як це було протягом кількох місяців. Я думаю, що політики, які розробляли цю стратегію, кінцевим пунктом бачать інший формат владної коаліції.
- А ви можете конкретніше сказати, хто зацікавлений у такому сценарії, а відтак і у форматі коаліції? Хто може бути ідейним натхненником реалізації такого сценарію у парламенті?
- Я думаю, натхненником можуть бути ті, які, по-перше, незадоволені роботою уряду, по-друге, розглядають Тимошенко, як конкурента на президентських виборах, і, по-третє, ті, які взагалі вважають, що уряд є непрофесійним і багато питань вирішує неправильно.
- На ваш погляд, що далі буде з коаліцією? Скільки їй ще існувати у нинішньому форматі?
- Де-юре вона існує до того часу, поки, відповідно до статті 66 тимчасового регламенту Верховної Ради, голова засідання, а, згідно з нинішніми реаліями, головою може бути тільки спікер Арсеній Яценюк, оголосить, що кількісний склад коаліції зменшився і нараховує менше як 226 депутатів. З цього моменту починається відлік часу - місяць, який дається Верховній Раді для формування нової коаліції.
- А сьогодні кількісний склад коаліції менший ніж 226 чи ні? Оскільки від цього залежить, чи існує більшість у парламенті.
- Я ще раз наголошую: однією із підстав припинення діяльності коаліції є зменшення її чисельного складу, ніж визначено в Конституції.
- Але Арсеній Яценюк може й не оголосити, що кількісний склад більшості зменшився, і вона припиняє діяльність. Що тоді?
- У такому випадку це - патова ситуація, і йде процес млявого перебігу подій, коли нібито коаліція юридично не ліквідована, але 226 голосів для стабільного, результативного голосування нема. Це певний колапс коаліції.
- Ви, як представник політичної сили, яка позиціонує себе над політичними процесами у парламенті, скажіть, яку позицію займає фракція Блоку Литвина? Чи не допоможе вона втриматися коаліції на плаву?
- У фракції НУ-НС є така поважна людина, як Іван Плющ. Він може стати 226 членом коаліції і тоді нема жодних проблем. Але, очевидно, проблема не у кількості людей, а в тому, що запасна лава (як у футболі) тих людей, які у будь-який момент можуть залишити коаліцію, ще є. Я думаю, що сьогодні коаліція нагадує "Титанік". А навіщо бути "латкою", коли вже зрозуміло, що "Титанік" йде на дно?
- Тепер вважають, що у Івана Плюща є своєрідна "золота акція", оскільки саме від нього залежить доля коаліції. На ваш погляд, хто або що матиме вплив у цій ситуації на Івана Степановича?
- Від нього залежить менше, ніж ви думаєте. Ще раз хочу наполягти на своїй думці: він може стати на один день 226-м, а потім з коаліції вийдуть ще троє депутатів... А де знайти ще трьох Плющів?
- Сьогодні і Віктор Ющенко, і Юлія Тимошенко кажуть, що коаліцію треба зберегти. Як ви гадаєте, хто з них лукавить?
- Я не хочу давати такі оцінки. Але мені здається, що в глибині душі і вона, і він розуміють, що перспективи нема. Я кажу це без зловтіхи. Це не нормальне явище, коли дві фракції, дванадцять політичних сил, які входять у них, клялися перед усім народом, складали присягу про те, що "ми будемо разом, ми єдині, ми підписали" і так далі. Це дуже серйозний удар по простих людях і по довірі до політиків. Зокрема і до тих, які на найвищих посадах.