Миру як не було, так і нема

Вже чітко видно, що нові мінські домовленості не діють: наші вояки й ідалі гинуть... Під Дебальцевим – справжня бійня

фото: АР
Що ми отримали від Мінська-2? Примарну надію на хоча б тимчасове перемир’я. Але ці сподівання були такими примарними, що нині ніхто не здивований фактичним провалом чергово режиму припинення вогню. 
Відповідно до домовленостей від 12 лютого, вже сьогодні мало б розпочатись відведення важкого озброєння (мінімум 50 км один від одного для артилерійських систем калібру 100 мм і більше, на 70 км для РСЗВ і на 140 км для РСЗВ “Торнадо-С”, “Ураган”, “Смерч” і тактичних ракетних систем “Точка” (“Точка У”)).
Однак передумов для цього російсько-терористичні війська в Донбасі так і не створили. В ніч на неділю наш Головнокомандувач Петро Порошенко віддав наказ українським військовим припинити вогонь. Це вони й зробили. Але тиша з боку російських бойовиків тривала недовго. Вони стріляли навіть в цю першу ніч. З меншою інтенсивністю, але стріляли… 
Самопроголошені лідери терористів начебто наказали своїм бойовикам припинити вогонь, але зазначили, що це не стосується Дебальцевого. Вони вважають це місто своєю територією, незважаючи на будь-які домовленості. Захарченко, як і Путін, і далі наголошував на тому, що під Дебальцевим українські війська перебувають в оточенні, тому мають скласти зброю.
“За останню добу бойовики 88 разів обстріляли наші позиції в цьому секторі оборони. Ворог активно застосовує проти українських воїнів РСЗВ БМ-21 “Град”, танки, артилерію і міномети. За оперативною інформацією, “ополченці” отримали від своїх російських “кураторів” наказ будь-що взяти Дебальцеве та спровокувати наших військових на вогонь у відповідь. При цьому бойовики не допустили до міста представників місії ОБСЄ, що є грубим порушенням мінських домовленостей”, – повідомив 16 лютого речник Інформаційно-аналітичного центру РНБО Андрій Лисенко.

Гаряча точка

Описувати ситуацію під Дебальцевим украй важко, бо з’являється дуже багато різної інформації. Українське командування наголошує на тому, що наші військові тримають оборону. Відомо, що в надважкій ситуації опинились бійці батальйону “Кривбас” на опорних пунктах поблизу Дебальцевого. 
В Міноборони учора стверджували, що ситуація контрольована, є можливість доставки боєприпасів і продовольства. Водночас у Дніпропетровську відбулася прес-конференція, на якій заступник комбата “Кривбасу” Юрій Сіньковський заявив, що його бійці в оточені. Тобто “котла” в Дебальцевому немає, але окремі опорні пункти російські бойовики повністю або частково блокують, а Генштаб не реагує. Крім того, вояки на постах не мали номера телефону вищого керівництва, а штатний зв’язок не працював, про що повідомив “Лівий берег”.
Російські бойовики атакували не тільки Дебальцеве. Тому не можна говорити, що вони не додержують перемир’я лише там
За інформацією РНБО, за добу загинуло п’ятеро наших військових, ще 25 поранені. Але варто зазначити, що на Facebook-сторінці “Оборони Маріуполя” вміщена інформація про п’ятьох загиблих та 22 поранених у Широкиному. Тож невідомо, чи в РНБО мали на увазі ті ж самі жертви тільки на одному напрямку, а чи інформацію про загиблих після оголошення нового перемир’я просто приховують. 
Як бачимо, російські бойовики атакували не тільки Дебальцеве. Тому не можна говорити, що вони не додержують перемир’я лише там. Зафіксовані артилерійські обстріли й на Луганщині. Загалом за добу було щонайменше 129 обстрілів сил АТО.
А в понеділок бойовики вчинили ще одну провокацію – обстріляли з важкого озброєння Донецьк і розповіли російським журналістам, що це зробили українські військові.

Коли перестанемо підставляти другу щоку?

Тож насправді від оголошення чергового перемир’я у Донбасі нічого не змінилося. Війна, провокації… А в неділю приїхав черговий ні з ким не погоджений “гумконвой” від Путіна. 
Тим часом українські вояки можуть відкривати вогонь лише у відповідь. Фактично наші бійці опинилися в заручниках того, що Порошенко пообіцяв у Мінську не стріляти з 15 лютого. І що тепер? Скільки часу потрібно, аби переконатись у “нежиттєздатності” нових мінських домовленостей? Скільки ще наших хлопців повинні загинути?..
Отримавши удар по одній щоці, іншу ми підставляти не будемо, і нехай простить мене Господь
Під час звернення з Генштабу в ніч на 15 лютого Порошенко заявив: “Ті, що хочуть зірвати мирний процес на самому його початку, попереджені про наслідки. Я свідомо зараз не буду говорити, що буде робити Україна у випадку, коли мирний процес буде зірвано. Скажу одне – отримавши удар по одній щоці, іншу ми підставляти не будемо, і нехай простить мене Господь”.
А ще перед поїздкою до Мінська Президент зазначав, що є два виходи: або справжнє перемир’я, або воєнний стан. І як би прикро це не звучало, нині ми набагато ближчі до воєнного стану, аніж до мирного варіанта розвитку подій.

Що далі?

Ще в неділю, 15 лютого, мало відбутись екстрене засідання Радбезу ООН, ініційоване Росією. Кремль, за повідомленням ЗМІ, планував просунути ухвалення резолюції, в якій мав намір перекласти всю відповідальність за мирний процес виключно на Україну, змусити нас першими відводити важке озброєння, а для себе отримати право скеровувати в Донбас “гумковної”. Засідання перенесли на найближчі дні, щоби підготувати спільний документ, а не лише вигідний Росії. От тільки таке спільне рішення РФ безперешкодно зможе заблокувати.
Росія фактично дистанціювалася від мінських домовленостей і далі наполягає на тому, що не є учасником конфлікту. Співробітники Інституту зовнішньої політики Фінляндії в тексті мінських домовленостей докопались до того, що там згадується реактивна система залпового вогню “Торнадо-С”, яка є на озброєнні тільки російської армії. І що? Так, прокол російської сторони. Але хто на Заході не знає про російську зброю в Донбасі?!
Росія фактично дистанціювалася від мінських домовленостей і далі наполягає на тому, що не є учасником конфлікту
Канцлер Німеччини Ангела Меркель підтверджує, що нема жодних гарантій миру. Але Заходу вже треба переходити від слів до діла. Невиконання мінських домовленостей повинно було передбачати набагато жорсткіші санкції проти РФ.
16 лютого ЄС лише розширив санкції у відповідь на січневий обстріл Маріуполя. До чорного списку серед інших потрапили депутат Державної думи Йосиф Кобзон, заступник голови Держдуми Валерій Рашкін, перший заступник міністра оборони РФ Аркадій Бахін, заступник міністра оборони РФ Анатолій Антонов, заступник начальника Генерального штабу Збройних сил РФ Андрій Картаполов, бойовики “Моторола” і “Гіві”. А ще санкції торкнулись кількох організацій сепаратистів. На цьому все…
Найближчі дні покажуть, наскільки активно Захід відстоює Україну. Це стосується як питання постачання американської зброї, так і жорсткіших санкцій чи принаймні їх анонсування.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0516 / 1.6MB / SQL:{query_count}