Під час війни, навіть неоголошеної, усі гілки влади в країні мають працювати як один злагоджений механізм. На жаль, наші теперішні депутати не надто навчені досвідом свого перебування в опозиції і дуже швидко забувають власні обіцянки.
З одного боку, не дуже хочеться критикувати владу в такий час, а з другого, не можна закривати очі на очевидні речі – парламент з великим тріском нині ухвалює рішення. Навіть незважаючи на те, що коаліція на папері налічує понад 300 голосів і може ухвалювати рішення без жодної допомоги колишніх “регіоналів”, які залишаються “п’ятою колоною” в Раді.
До речі, останні, найбільше представлені в “Опозиційному блоці”, хотіли ухвалити заяву, в якій пропонували визнати неможливим вирішення конфлікту на сході України військовим шляхом, провести прямі переговори з Росією, визнати АТО реальними військовими діями, а також запросити миротворчий контингент ООН (зрозуміло, що в ньому могли б бути і російські війська). Таку ініціативу Льовочкіна і Ко парламент відхилив.
Натомість перед цим ВРУ позбавила Віктора Януковича звання президента – такий собі символічний жест очищення. Під час обговорення цього питання доходило до сміху, пропонували не тільки позбавити Януковича звання президента, але й… розстріляти. Жарти жартами, але навіть таке начебто одностайне прагнення забрати в екс-диктатора звання набрало не 300, а 281 голос.
При цьому дехто з “Опозиційного блоку” підтримав це рішення, а понад десять членів коаліції або не голосували, або ж були відсутні. Представник “Блоку Петра Порошенка” Олексій Мушак утримався.
Не до сміху…
Якщо навіть таке питання більшістю підтримується неодностайно, то що ж тоді буде з майбутніми
змінами до Конституції? Вже сьогодні депутати мають зробити перший крок до зняття із себе та суддів недоторканності.
В першому читанні для цього вистачить простої більшості – 226 голосів, а на наступній сесії вже знадобиться 300. Не забуваймо і про обіцяну децентралізацію влади.
Візит Керрі інспекційний. Це сигнал стривоженості Білого дому тим, як проходять реформи в Україні і як складається партнерство в коаліції
Країні потрібно пришвидшити реформи. На цьому наполягають західні партнери, які дають гроші. До речі, вже сьогодні в Україну прилітає Держсекретар США Джон Керрі. І не лише про ситуацію в Донбасі та про підтримку України він говоритиме (в Україні надіються на обговорення можливих поставок летального озброєння), але й про прогрес у проведенні нашою владою реформ.
“Візит Керрі інспекційний. Це сигнал стривоженості Білого дому тим, як проходять реформи в Україні і як складається партнерство в коаліції. Тому від цього візиту варто чекати не лише посилення реальної допомоги. Декому у владі буде явно не до сміху”, – пише на своїй сторінці у Facebook відомий політтехнолог Тарас Березовець.
Що вирішили?
Парламент намагається працювати швидко, майже всі рішення ухвалюються за скороченою процедурою. Ще в понеділок спікер Гройсман анонсував вирішення питань, пов’язаних із обороноздатністю країни.
У середу депутати визнали юрисдикцію Гаазького трибуналу щодо ситуації, яка склалася внаслідок збройної агресії РФ проти України з 27 лютого, та вчинення на території України міжнародних злочинів. Окрім іншого, депутати просять Міжнародний трибунал розслідувати військові злочини вищих посадових осіб Росії, які призвели до масового вбивства українських громадян. Як і передбачалось, наші парламентарі звернулися до Гааги за процедурою ad hoc, не ратифікуючи Римського статуту.
Напередодні, у вівторок, депутати змінили закон про Національну гвардію України. Відповідно до цього рішення, чисельність нацгвардії обмежать 52 тисячами військовослужбовців (загальна чисельність – 60 тисяч), однак якщо виникне необхідність, ця чисельність може бути збільшена відповідним законом. Якщо раніше застосування зброї передбачалось тільки у випадку збройного нападу на громадян або ж на об’єкти, які охороняються нацгвардією, то зараз військовослужбовці мають право стріляти при будь-якому нападі.
У першому читанні були ухвалені зміни, що мають полегшити волонтерську діяльність, і зроблений перший крок до посилення кримінальної відповідальності за “дідівщину” у війську та за ухиляння від мобілізації
Окрім цього, тепер в складі Національної гвардії України будуть танкові, артилерійські військові підрозділи, а також підрозділи протиповітряної оборони, бойового забезпечення (радіаційного, хімічного і біологічного захисту, інженерного забезпечення). Командувача Національної гвардії України призначатиме не ВРУ, а президент (за поданням міністра МВС).
Понад те, депутати вирішили, що уряд повинен визначати, що робити з військовополоненими та інтернованими особами. Відповідний закон ініціювало Міністерство оборони. Передбачається, що завдання щодо збору військовополонених відтепер буде покладене на Збройні сили України, а конвоювання зі збірних пунктів, охорона і утримання – на Державну пенітенціарну службу та Національну гвардію України.
У вівторок парламентарі ухвалили рішення про створення в Донбасі тимчасових військово-цивільних адміністрацій, які діятимуть у складі Антитерористичного центру при СБУ і дозволили консультативній місії ЄС допомагати нам реформувати сектор цивільної безпеки.
Поки що в першому читанні були ухвалені зміни, що мають полегшити волонтерську діяльність, і зроблений перший крок до посилення кримінальної відповідальності за “дідівщину” у війську та за ухиляння від мобілізації.
Інформаційна небезпека
 |
зображення: driverlayer.com |
Треба сказати, що нардепи провалили у вівторок питання, які стосуються інформаційної безпеки: з цілої низки відповідних законопроектів змогли ухвалити в першому читанні тільки заборону реклами на іноземних каналах, які транслюють в Україні.
Проте ця заборона не стосуватиметься каналів з держав-членів ЄС. Щодо каналів всіх інших держав, то в документі сказано, що реклама на них може транслюватися за умови, якщо за неї заплачено юридичній особі України. Таким чином депутати планують залишати в нашій державі чималі гроші від телереклами.
На жаль, парламент не зміг позитивно проголосувати за законопроект щодо посилення санкцій проти ліцензіатів за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення. З ініціативою збільшити штрафи для телеканалів виступила голова Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар, яка серед іншого запропонувала, щоби ліцензію в каналів-порушників міг забрати лише суд за позовом Національної ради з питань телебачення і радіомовлення.
Парламент відхиляв цей законопроект двічі. “Ми стаємо свідками того, як українським парламентом керують олігархи, які є власниками медіа-груп і які не хочуть регулювання медіа з боку держави. Ми ослаблюємо державу Україна в угоду цим олігархам. І ті депутати, які не голосували, чудово знають, що вони робили це”, – заявила Вікторія Сюмар.
Зазначимо, що на сьогодні був перенесений розгляд законопроекту, який забороняє російським компаніям чи фізичним особам інвестувати в українські телеканали та прямо або опосередковано володіти ними. Побачимо, як депутати вирішуватимуть це питання, яке так і не розглянули у вівторок.
Їхні інтереси цілком зрозумілі: медіа – це бізнес, гроші не пахнуть. Далі починаються теревені про демократію, плюралізм, “іншу точку зору” – все те, що є темою дискусій у мирний час, але в умовах війни викликає, м’яко кажучи, подив
Всі найбільші медіа-групи в Україні (окрім “1+1 медіа”), а також екс-президенти Кравчук, Кучма і Ющенко виступили проти радикальних змін законодавства у сфері інформаційної безпеки. Всі вони бояться обмеження свободи слова. Але нині справа не в свободі слова, а в тому, що триває війна – справжня та інформаційна.
“Я від початку був прихильником швидких і рішучих обмежень. Що стосується медійників, які не підтримують цього, то їм треба визначитися, що для них є пріоритетним – вони медійники чи громадяни. Їхні інтереси цілком зрозумілі: медіа – це бізнес, гроші не пахнуть. Далі починаються теревені про демократію, плюралізм, “іншу точку зору” – все те, що є темою дискусій у мирний час, але в умовах війни викликає, м’яко кажучи, подив”, – заявляє соціальний психолог Олег Покальчук, повідомляє
“Телекритика”.
Нещодавно стало відомо, що олігарх Фірташ і нардеп, екс-голова адміністрації Януковича Льовочкін викупили в російського “Первого канала” 29% акцій “Інтера”, і тепер тільки вони є його власниками. Тобто на цьому каналі вже страхуються від можливих законодавчих змін.
В нинішній ситуації маємо розуміти, що Україні потрібно не лише посилити санкції проти недобросовісних ЗМІ, які популяризують серіали та інший контент держави-агресора, але й повністю переглянути інформаційну політику. Недарма ж створили Міністерство інформації. Нині просто необхідно вводити обмеження на висвітлення військових операцій.
Адже трапляються надзвичайні ситуації: офіцер Західного регіонального медіа-центру Міноборони України повідомив, що після сюжету “Інтера” з передової ворог знищив нашу мінометну батарею…
Запобігли диверсію
Голова СБУ Валентин Наливайченко заявив, що його співробітники запобігли ймовірну диверсію біля стін парламенту.
“Нами затриманий вантаж – величезний, зі зброєю, який був прихований поблизу Києва і який планували використати 5 лютого в Києві. Йдеться про 10 гранатометів, набої та вибухівку, що мали бути використані для диверсій біля Верховної Ради під час розгляду питання про визнання “ЛНР” та “ДНР” терористичними організаціями”, – повідомив у середу голова СБУ, інформує
“Українська правда”.
З його слів, серед вилученого були інструкції російських спецслужб, а самі диверсанти мали діяти від імені “обурених представників добровольчих батальйонів”.
“Насправді ці люди або не були в батальйонах або є дезертирами та провокаторами”, – зауважив Валентин Наливайченко. І повідомив, що був затриманий підполковник Генштабу ЗСУ, який підбурював бійців добровольчих батальйонів до дезертирства. Начебто саме цей підполковник – Михайло Чорнобай є одним з організаторів фейкового штурму Адміністрації Президента 3 лютого. Затриманий і його спільник, представник терористичної “ДНР”, який шпигував на українській території.