Час ізгоя

Захід на Cаміті G20 принизив Путіна через агресію в Україні. Але ЄС не готовий до нових масштабних санкцій проти Росії…

фото: Getty Images
Те, що відбулось у вихідні в австралійському Брісбені, ілюструє нинішню картину світу. Господар Кремля сам штовхає себе і свою державу до міжнародної ізоляції. 
Поза тим, західні лідери, виголошуючи полум’яні промови на підтримку України, тяжко наважуються на додатковий тиск на Російську Федерацію. 
“Гадаю, я маю потиснути вам руку, але можу сказати лише одне: забирайтесь з України!” – так речник канадського прем’єра Стівена Гарпера Джейсон МакДональд передає слова свого шефа, які той сказав під час рукостискання з Путіним на саміті Великої двадцятки, що пройшов у Австралії 15 і 16 листопада, повідомляє агентство Bloomberg.
Путіна зустріли дуже холодно, єдиними друзями господаря Кремля на саміті були… коали, з якими Путін фотографувався для створення начебто дружньої атмосфери. Коли ж учасники саміту робили офіційне фото, то Путін стояв у дальньому куті першого ряду… 
Навіть під час ланчу в суботу, 15 листопада, біля президента Росії ніхто не сидів… Загалом західні ЗМІ повідомляють, що під час зустрічей віч-на-віч світові лідери постійно критикували Путіна за агресію на Донбасі, на що Володимир Володимирович відповідав, що санкції негативно впливають і на Захід, і на Росію, що в Україні не діють російські війська…
фото: AP
Так, брехати Путіну не звикати. Але не надто дружню атмосферу саміту Великої двадцятки йому не вдалось витерпіти. В неділю, коли решта учасників саміту зібралася за робочим сніданком, Путін достроково покинув Австралію до оприлюднення підсумкового комюніке. Він порушив протокол, виправдовуючи свій відліт довгою дорогою та необхідністю виспатися. При цьому на прес-конференції президент РФ зауважив, що “атмосфера на саміті була доброзичливою та діловою…”
Так, Захід вдарив по самолюбству Путіна. Але тут потрібно зважати й на інші нюанси. Словесна обструкція не має жодного значення без реальних кроків. Захід повинен зупини військову агресію господаря Кремля, а не просто створити для нього “незручності” на міжнародних форумах. Зрештою, Путіна таки запросили на саміт Великої двадцятки. Звернемо увагу й на деякі висловлювання західних політиків.

Читайте також
Що може зупинити Путіна? Кремль кинув виклик не лише Україні, а й усьому цивілізованому світу. Найближчі дні можуть стати вирішальними. Євросоюз лиш думає про нові санкції щодо Росії, а США – про зброю для України
З одного боку, американський президент Барак Обама уже вкотре застеріг, що Росія залишатиметься в ізоляції доти, доки допомагатиме сепаратистам, але, з іншого боку, зазначив, що санкції проти Росії вже діють, а нові лише розглядаються…
Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр сказав, що перемовини з Путіним не були марними, що ЄС і далі повинен працювати над стабілізацією політичної та економічної ситуації в Україні, навіть повернувся до ідеї створити новий майданчик для діалогу в форматі ЄС – Євразійський економічний союз. 
Яка політична стабілізація?! Який майданчик?! Росія воює з Україною! А західні політики тим часом від інтерв’ю до інтерв’ю й далі… співчувають. 
“Ми сьогодні не висуватимемо на передній план питання про нові санкції проти Росії і не прийматимемо такого рішення, а говоритимемо про загальну ситуацію”, – сказав Штайнмаєр у понеділок, 17 листопада, повідомляє “Укрінформ”.

Путін не відступає

фото: vedomosti.ru 
Для розуміння ймовірних подальших кроків РФ є інтерв’ю Путіна  німецькому каналу ARD, у якому він заявив, що, по-перше, терористи на Донбасі, як виявляється, є “політичними опонентами Києва” і що знищити їх він не дозволить. 
По-друге, назвав втечу Януковича збройним переворотом. По-третє, ще раз заявив про федералізацію України. По-четверте, нарешті визнав, що російські війська блокували українські в Криму, але ні словом не обмовився про те, що його армія нині на Донбасі. 
Володимир Володимирович уже звик визнавати деякі свої дії, так би мовити, заднім числом. Йому це сходило з рук. І нині небезпека повномасштабного вторг­нення російської армії є актуальною. Експерти прогнозували, що повномасштабне вторгнення може відбутись упродовж найближчих тижнів чи вже навесні. 
Але нагадаємо, що низка джерел повідомляли: атака російсько-терористичних сил могла відбутись і у вихідні. На щастя, цього не сталося... Розлючений після саміту Великої двадцятки Путін тепер ще непередбачуваніший...

Найнебезпечніше місце

Зазначимо, що Петро Порошенко у інтерв’ю німецькому виданню Bild заявив, що Україна нині є найнебезпечнішим місцем у світі. “Ситуація в Україні небезпечніша, аніж загроза угруповання “Ісламська держава”… В моїй країні – тисячі російських солдатів, сотні танків, важкої артилерії. Це одна з найбільших армій у світі, вона загрожує нам і всій Європі. Ми не хочемо війни, ми хочемо миру і боремося за європейські цінності. Але Росія не дотримується домовленостей!” – наголосив Президент України. 
І зазначив, що Україна готова до тотальної війни. У вихідні український гарант своїм указом увів в дію рішення РНБО від 4 листопада “Про невідкладні заходи із забезпечення державної безпеки”. В документі йдеться, зокрема,  про покращення забезпечення армії та підвищення її боє­здатності.
Тим часом директор аналітичного центру Poto­mac Foundation Філіпп Карбер і генерал у відставці, колишній командувач сил НАТО в Європі Веслі Кларк, як повідомляє польська Gazeta Wyborcza, зазначили, що тепер у Кремля є три варіанти дій в Україні:
Перший – тактичний. Його мета полягає у тому, щоби зайняти найважливіші позиції на території, на якій припинені воєнні дії, аби створити точки входу для подальшої наступальної операції.
фото: АР
Другий – оперативний. Другий сценарій передбачає захоплення Маріуполя внаслідок атаки з Криму і контрольованих сепаратистами просторів Східної України. Цей варіант вимагає залучення Військово-морського флоту, перш ніж у грудні замерзне Азовське море. Розгортання російських військ у Криму буде помічене. Наслідком цього сценарію було б відкриття другого фронту.
Третій –  стратегічний. Найбільш руйнівний для України варіант, що передбачає окупацію Харкова, Дніпропетровська, Запоріжжя, Херсона, Миколаєва та Одеси. Таким чином Росія встановила б контроль від Придністров’я до нинішнього східного російсько-українського кордону. Реалізація цього варіанта вимагала б від Росії залучення авіації та 20 тисяч військовослужбовців. Цей варіант був би для України ударом, після якого наша держава уже не піднялась би.
Збільшення російської військової присутності в Україні та формування ударних груп терористів відкрило шлях для втілення цих варіантів. Вони можуть використовуватись один за одним, зауважують експерти. І звертають увагу на те, що Росія розмістила в регіоні великі військові сили, зокрема сучасні системи вогневої підтримки для своїх передових позицій в Донбасі.

Коментарі

Тарас Березовець, політтехнолог, директор компанії стратегічного консалтингу Berta communications:
– Путіну не потрібна нова війна. По-перше, вона занадто дорого обійдеться. Фінансово Росія не витягне довгу кампанію. Втрати російських військ у разі такого вторгнення будуть катастрофічними. Щомісяця агресія обійдеться Росії близько 4-6 тисяч убитими. 
По-друге, утримати нові території банально не вистачить сил. 9/10 російської армії – хворі, дефективні, наркомани, недавні злочинці. 
По-третє, її не хоче і російський народ. Ейфорія від початку війни швидко спаде з першими втратами і вона стане такою ж ганебною та непопулярною, як перша чеченська.
Все це так з точки зору логіки. Але логікою Путін не керується. Путіну необхідно відвернути власне населення від падаючої економіки, скорочення продуктових полиць, зростання дефіциту та корупції. Тому проти логіки Путін як ніколи зацікавлений у початку маленької переможної війни на Донбасі. І тому ризик відновлення війни як ніколи великий. Але ця небезпека аж ніяк не невідворотна. 
Єдине, що здатне її запобігти, – рішучість, твердість і почуття власної правоти українського народу. Тих якостей, яких у надлишку в армії, добровольців, волонтерів та батальйонів. Тут Путіну явно не пощастило. Єдине, з чим йому пощастило, це зі слабкістю, продажністю і боягузтвом більшості української еліти. Це його головний ресурс і надія, а не бойовики “ДНР”, “ЛНР”, не “Гради” і “Смерчі”. Але коли верхи не можуть, можуть низи. 
Тому плани Путіна, якими б підступними вони не були, приречені. Як і рік тому, не чекайте рішучості від політиків. Якби ви її чекали, вони б досі домовлялися з Януковичем про зняття Пшонки і Захарченка. Все в наших руках. І ось ще. Цікаво, а хтось з українських політиків здатний, як канадський прем’єр Гарпер, сказати Путіну в очі: “Забирайтеся геть із України!” 

Віталій Бала, директор Агентства моделювання ситуацій:
– Саміт G-20 в Австралії дав надію, що з Путіним таки будуть “спілкуватись” і “змусять” до миру. Тепер головне завдання української влади – все правильно проаналізувати та зробити відповідні дії, що унеможливлять розгортання проекту “Новоросія” в Україні. 
Вже заява Путіна про федералізацію в Україні, яка є великою європейською країною, показує, що не все так просто в «рашистському» царстві...
Санкції та особисте ігнорування Путіна лідерами країн вже дають перші результати, втечу з Австралії.

Олексій Гарань, професор кафедри політології Києво-Могилянської академії, директор Школи політичної аналітики:
– На думку міністра Штайнмаєра, ситуація на сході України значно погіршилась. Але додаткові санкції щодо Кремля непотрібні. Натомість запровадимо санкції проти окремих “східноукраїнських сепаратистів” – обмежимо в ЄС “доступ до майна та свободу пересування” (ха-ха, злякались Захарченко і Плотницький).
Ще одна ідея Штайнмаєра: “Якщо згадати, як нервово реагує Росія на Угоду про зону вільної торгівлі між ЄС і Україною і як нервово реагує Євросоюз на проект Євразійського економічного союзу (ЄАЕС), то варто було б звести представників ЄС та ЄАЕС для першого контакту”.
Тут, щоправда, не все так однозначно. Якщо поговорити для самозаспокоєння, то Бога ради. А якщо намагаються “самозаспокоїтися” за рахунок України та її територіальної цілісності, то зась.

Станіслав Бєлковський, російський політолог:
– Будучи приниженим та ображеним, Путін не міг залишатись на саміті довго… Було видно, що події в Брісбені не зіставлялись з його уявленнями: він все ж таки вважає себе титаном міжнародної політики…
Будучи людиною реактивною та імпульсивною, Путін реагуватиме доволі жорстко, що не обіцяє нічого хорошого ні для України, ні для російського громадянського суспільства. Путін за психотипом належить до людей, на яких майже неможливо тиснути. Під тиском він діє “на зло” і наперекір рівно із силою цього тиску. 
З Путіним потрібно проводити серйозну і важку психотерапевтичну роботу, щоб змусити його піти на поступки – треба створити враження, що він сам є ініціатором цих поступок  і що він морально правий. Захід до цієї роботи не готовий. За підсумками саміту G20 можна сказати, що ізоляція та відчуження Путіна якісно виросли, а так, як ми знаємо, що Путін дорівнює Росії, то це не означає нічого доброго для всієї Росії.
За матеріалами Facebook, блогів на “Українській правді” та “Снобі”
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4336 / 1.67MB / SQL:{query_count}