Що може зупинити Путіна?

Кремль кинув виклик не лише Україні, а й усьому цивілізованому світу. Найближчі дні можуть стати вирішальними. Євросоюз лиш думає про нові санкції щодо Росії, а США – про зброю для України

фото: facebook.com/ato.news
Війна не відкладається – вона в Україні триває вже сім місяців. Хоча російські, західні та навіть українські політики намагалися нав’язувати якусь паралельну реальність із перемир’ям, припиненням вогню і домовленостями, в останні тижні небезпека прямого військового вторгнення Росії в Україну знову стала великою. 
Вже навіть місія ОБСЄ, з якою пов’язані безліч скандалів, доповідала цього тижня про рекордне переміщення російських військових і техніки через кордон. Це фіксують і в НАТО. Генсек Альянсу Єнс Столтенберг поклав відповідальність за порушення режиму припинення вогню в Донбасі на Путіна. Але Росія традиційно іронічно знімає з себе всі звинувачення.
Як повідомляють у групі “Інформаційний опір”, зосередження угруповання російських військ у Донбасі закінчилось, майже повністю укомплектовані банди терористів. 
“Триває доукомплектування і перекидання окремих підрозділів. Боєприпаси, пальне й інші ресурси перекидають із території Російської Федерації в рамках накопичення запасів матеріально-технічних засобів на осінньо-зимовий період. Так, можна констатувати, що інструмент для нарощування інтенсивності бойових дій і вирішення локальних завдань у зоні АТО агресор сьогодні створив”, – пише на своїй сторінці у Facebook координатор групи “Інформаційний опір” Дмитро Тимчук.
Він також повідомив, що поблизу Маріуполя зафіксоване висування вперед передових ударних груп супротивника загальною чисельністю до двох рот (авангард). Окрім цього, ворог посилив передові позиції в Донецьку. 
“На північно-східних околицях Макіївки супротивник обладнав вогневі позиції для артилерії, однак самі артилерійські підрозділи перебувають у глибині оборони супротивника та виходять вперед лише для завдання вогневих ударів”, – повідомляє Тимчук.
Звичайно, сценарій повномасштабної війни найгірший. Не хочеться ще більше нагнітати ситуацію, але нині потрібно бути готовими до будь-яких дій кремлівської верхівки. Російські маріонетки-терористи в Донбасі далі говорять про черговий раунд перемовин у Мінську й нову угоду. От тільки попередніх домовленостей вони не виконували... Саме на цьому наголошує радник голови СБУ Маркіян Лубківський: “Поки терористи не виконають умов Мінська-1, то не буде Мінська-2!” 
Обмін полоненими тимчасово припинений. Українська влада, звинувачуючи Росію в порушенні мінських домовленостей, заявляє, що сама не відходить від них. Наші військові поки готують три лінії оборони в Донбасі, а стріляють тільки у відповідь.

Ймовірність російського наступу

фото: facebook.com/ato.news 
Цього тижня український міністр оборони спочатку заявив, що силам АТО потрібно готуватися до активних бойових дій, але вже наступного дня, 13 листопада, зауважив, що говорити “про масовий наступ терористів у Донбасі зарано”. 
За словами міністра, це неперевірена інформація. Нагадаємо, що ЗМІ поширили повідомлення про те, що бойовики, яких затримували українські військові, переконані, що наступ розпочнеться вже цими вихідними. 
“За даними розвідки, окупаційно-терористичні війська вже в суботу чи неділю можуть спробувати розширити територію “ракової пухлини” “ЛНР” – “ДНР”. Це стане серйозним випробуванням і для військових, і для всіх державних механізмів, і для кожного громадянина”, – написав у соцмережі Facebook голова “Блоку Петра Порошенка” Юрій Луценко
А вчора, 14 листопада, Президент Порошенко зібрав силовиків для наради щодо оборони країни. “Жодних підстав для того, щоб піддаватися паніці, не існує. Ми розробили і за останні два місяці втілили в життя серйозні кроки з підготовки наших Збройних сил та інших підрозділів до захисту України. Якщо події почнуть розгортатися всупереч мирному плану, українські Збройні сили сьогодні готові та здатні дати відсіч. 
Україна завжди відстоювала позицію мирного врегулювання ситуації в Донбасі й доклала максимум зусиль для того, щоб не допустити ескалації. Ми бачимо вирішення питання окремих районів Донецької і Луганської областей виключно політичним, мирним шляхом. Але сили й засоби для того, щоб захистити державу, в нас сьогодні є. Порох треба тримати сухим”, – цитує Президента Порошенка його прес-служба. 
Якщо аналізувати можливість російського наступу в Донбасі вже сьогодні-завтра, варто звернути увагу на кілька нюансів. Зокрема, екс-радник Путіна, а нині старший науковий співробітник Центру глобальної свободи й процвітання інституту Катона (США) Андрій Ілларіонов наголошує, що в найближчі дні господареві Кремля невідна ескалація насилля. Він також звертає увагу на деяке пом’якшення риторики Кремля. Зрештою не можна забувати, що Російська Федерація поки офіційно не визнала псевдовиборів у Донбасі, а тільки висловила “повагу” до них. 
“Пауза, можливо, частково пов’язана з результатами виборів у Конгресі США, але, думаю, більшою мірою з нинішнім візитом Путіна у Східну Азію, а також форумами АТЕС і Великої двадцятки. Вочевидь, під час зустрічей Путіна із зарубіжними лідерами загострення ситуації в Україні та нові напади з боку Росії створять несприятливе тло для переговорів. 
фото: facebook.com/ato.news  
Якщо це правильна оцінка, то одразу після завершення переговорів ми знову побачимо підвищення напруги, можливо, навіть наступ, про який говорили і українські, і російські, і західні спостерігачі… Нині Володимир Путін опинивсь у глухому куті, адже він не може постійно утримувати російські війська на сході України, не віддаючи їм ані наказу рухатися вперед, ані вийти з України. Він мусить віддати один із цих наказів! Зробити це Путін повинен упродовж дуже короткого терміну: від кількох днів до одного-двох тижнів”, – заявив Ілларіонов у інтерв’ю Українській службі “Голосу Америки”.
Натомість політолог, науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин Школи фундаментальних міжнародних досліджень при Університеті Джонса Гопкінса Тарас Кузьо переконаний: найімовірніше, повномасштабне вторгнення Російської Федерації може відбутися вже навесні. 
“Якби Путін зробив повномасштабне вторгнення у Східну Україну навесні, він би переміг, бо тоді були б тільки Збройні сили України і не було би батальйонів із волонтерами. Робити це сьогодні йому буде дуже важко… Але він не може змиритися з тим, що сталося. Це головна проблема”, – каже Кузьо.
Неможливо залізти в голову Путіна. Його війська уже в Донбасі, навіть іскри вистачить для повномасштабної війни. Російські терористи створюють їх щодня, обстрілюючи позиції сил АТО й житлові квартали українських міст. Нині триває гра на нервах і залякування України та цілого світу. Можливий будь-який варіант. Терористи вже неодноразово здійснювали провокації, перевдягнувшись у форму української Нацгвардії.
При цьому не забуваймо, що сьогодні та завтра в австралійському Брісбені триватиме саміт Великої двадцятки, від якого очікують серйозних розмов світових лідерів із Путіним. Від їх перебігу багато чого залежатиме. Власне, Путін уже публічно заявив, що просити пом’якшення санкцій щодо його держави даремно. А ті санкції, що вже є, не зупиняють господаря Кремля. Тому виникає питання: чи зуміє Захід зіграти на випередження?!..

Нові санкції

Європейські та американські ЗМІ вже неодноразово засуджували своїх лідерів за м’які відповіді Путіну, та прогресу в політиці санкцій поки не відбулось. Однак зрозуміло, що сировинна Росія нині не готова до великої війни. 
Українська економіка вже давно на дні, тому війна з Російською Федерацією фактично знищить обидві країни. Тільки не Україна вирішила воювати... В нинішній ситуації нам доводиться захищати цілісність країни за будь-яких умов.
Про жорсткіші санкції щодо Російської Федерації в Росії та США говорять постійно. Однак події останніх тижнів, коли Росія активно перекидала регулярні війська та важку техніку в український Донбас, поки залишилися без адекватної відповіді з боку наших західних партнерів. Єдине, про що вони говорили впевнено – про неможливість скасування існуючих санкцій.
Якщо говорити про новий економічний удар по Кремлю, то його міг би завдати Євросоюз уже в понеділок – 17 листопада у Брюсселі відбудеться зустріч міністрів закордонних справ Євросоюзу, які мають розглянути питання санкцій. От тільки експерти прогнозують, що вони обмежаться лише поповненням чорних списків нев’їзних у Євросоюз осіб. Санкції здебільшого мають торкнутися самопроголошених керівників терористичних “ДНР” і “ЛНР”. А тепер питання: ці терористи хочуть літати до Європи?..
фото: AFP
Введення справді жорстких санкцій щодо Росії у Євросоюзі раніше блокувало країни, найбільше економічно залежні від Російської Федерації (зокрема Угорщину та Словаччину). Нині вони, за повідомленням західних ЗМІ, уже начебто не проти адекватно відповісти на дії Росії в Україні. Питання в тому, наскільки адекватно.. 
Нагадаємо: ще наприкінці літа британський прем’єр Девід Камерон пропонував відключити Російську Федерацію від міжнародної міжбанківської системи SWIFT, яка з’єднує російські банки зі світовою фінансовою системою. Це був би справді серйозний удар по кремлівській економіці, бо в такому випадку Росія не змогла б отримувати гроші з-за кордону. 
Вже була і відповідна резолюція Європарламенту, але Росію так і не відключили від SWIFT. Водночас Центробанк Російської Федерації планує до травня 2015 року завершити роботу зі створення російського аналога системи міжбанківських переказів. Кремль готується до будь-яких сценаріїв…

Західна зброя

Іншим важливим питанням, яке може допомогти Україні протистояти Путіну, є поставки зброї в нашу країну. Тут претензії виникають до США: нам багато обіцяли, була певна допомога (намети, бронежилети, катери тощо), та летальної зброї в Україну поки не постачали. 
Однак після перемоги республіканців на проміжних виборах до Сенату (верхня палата парламенту) ситуація може змінитися. Як заявив цього тижня республіканець Гордон Хамфрі, нині в Сенаті США публічно висловлювалися за надання Україні сучасної зброї 47 зі 100 сенаторів. Для ухвалення рішення потрібно 50 голосів, а для того, щоб президент не наклав вето, – 60 – 65. 
І навіть ті, хто публічно не говорив про допомогу Україні, можуть проголосувати за неї. Це стосується і сенаторів-демократів (відомі сенатори-демократи підтримують надання зброї Україні, попри позицію президента Обами).
В американському парламенті зареєстровані два законопроекти про надання військової допомоги Україні – “Акт щодо допомоги Україні в питаннях безпеки” й “Акт на підтримку свободи України”. Американські експерти певні, що Сенат зможе ухвалити відповідні рішення. От тільки ці питання він може почати розглядати в середині січня. Це дуже пізно в ситуації, за якої лік іде на дні. 
Зрештою, Захід має нарешті зрозуміти, що може заплатити надто високу ціну за зволікання. Повномасштабна війни між Росією та Україною переверне з ніг на голову світовий порядок.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4363 / 1.66MB / SQL:{query_count}