Що не до снаги мільйонеру?

Андрій Федоренко, керівник ЛМКП "Львівелектротранс", про нові ціни на проїзд в електротранспорті та про тягар кредитів 

Андрій Федоренко, керівник ЛМКП "Львівелектротранс", про нові ціни на проїзд в електротранспорті та про тягар кредитів 

fedor.jpgПроїзд у трамваї і тролейбусі цьогоріч подорожчає вдруге, однак чи це межа, ніхто сказати не може, як і про те, що буде з підприємством. ЛМКП "Львів­електротранс" цього року  отримало від Львівської міської ради 9 млн грн: 4,8 млн на купівлю трамваїв і 3,7 на капремонт, однак вже зараз підприємству катастрофічно бракує стільки ж. З них 5 млн грн - на погашення кредитів, які  взяли для виплат заробітної плати. Виходом із ситуації може стати черговий кредит - цього разу до 30 млн євро. Однак навіть за умови залучення таких коштів підприємство далі буде дотаційним.  Про трамвайно-тролейбусні плани і негаразди  розповів керівник ЛМКП "Львівелектротранс" і за сумісництвом "мільйонер, який хоче допомогти людям", як він  себе назвав, Андрій Федоренко.

- Найближчим часом прогнозують чергове підвищення плати за проїзд у трамваях і тролейбусах. Яким воно буде, коли почне діяти і як довго протримається?

- Орієнтовно запровадження нового тарифу планують з
1 жовтня. Потрібен час для погоджень в Антимонопольному комітеті, для громадського обговорення. Вартість проїзду зросте до однієї гривні. Водночас тариф абсолютно відірваний від економічних реалій. Це тільки частина коштів, які потрібні для роботи електротранспорту. Тому скільки часу протримається новий тариф, залежить лише від політики міста.

- Який відсоток видатків на електротранспорт покриває тариф?

- Я не знаю. Справа в тому, що до мого призначення витрати підприємства "підганяли" під конкретний бюджет. Брали не стільки, скільки потрібно, а скільки дають. 

Така згубна політика тривала не один рік.

- Як же підприємство досі тримається "на плаву"?

 - Ми виживаємо завдяки субвенції за перевезення пільгових категорій громадян. Цього року нам затвердили 21,5 млн грн. Частину грошей отримуємо з продажу квитків. Окрім того, місто час від часу "кидає" нам мільйон-два фінансової допомоги. Ми, як циган, який доїв корову і не годував її. Це довго тривати не може.

- Як плануєте вийти з цієї ситуації?

- Це не я повинен думати, нехай міська рада думає! Ми виконуємо роботу, і за неї потрібно платити. Нам брати гроші нема звідки, тарифи погоджує місто. У всьому світі громадський транспорт є дотаційним, оскільки він виконує соціальну функцію. Варшава витрачає на громадський транспорт 15 % бюджету. Ба більше, вартість квитка у десять разів більша, ніж у нас, за рахунок пасажирів покривається лише 38 % витрат підприємства.

- Ви не передбачаєте, що "Львівелектротранс" може бути самоокупним?

- Навіть не припускаю! Це нереальні завдання. Чому маршрутка має коштувати дві гривні, а трамвай гривню? Так, у нас дешевше пальне, але над обслуговуванням одного трамвая чи тролейбуса працює 15 осіб, тоді як в Німеччині 2,5 людини! Це й аварійні бригади, й слюсарі, й  монтажники, робота яких необхідна, але непомітна.

- Що ви робите для оптимізації підприємства?

- З 18 вересня зникне посада кондуктора, натомість удвічі збільшиться кількість контролерів. Оскільки 35 % від коштів, які збирають наші кондуктори, йде їм же на зарплату. Тому ми повернулися до старої системи компостування талонів. Відтак квитки можна купити в кіосках "Інтерпрес" і "Високий замок". Звичайно, прогнозуємо, що спочатку матимемо малі збори, але це компенсується зменшенням витрат, і ми будемо у ви­граші.

- Нещодавно Львівська міська рада підписала меморандум з Європейським банком реконструкції і розвитку про підготовку кредиту в розмірі 30 млн євро. Знаю, що більша частина цих коштів піде "Львівелектро­трансу", розкажіть, що за них плануєте зробити?

- Нам потрібно зробити реконструкцію колії, контактної мережі. І саме на це використаємо більшу частину кредиту ЄБРР. Він забезпечить середовище, де рухається трамвай. І це стосується руху транспорту в місті загалом. Без обмеження руху маршруток у центрі ми  проблеми теж не вирішимо. Бо люди повинні знати, що через 3-5 хвилин трамвай має прибути, він не може стояти в корках.

- Скільки трамваїв і тролейбусів зараз обслуговує місто?

- Наразі 70 тролейбусів, 60 трамваїв, з яких 11 "німецьких". А з кінця серпня приїде ще 11 одиниць. До речі, надалі ми не зможемо купувати трамваї, які були в експлуатації, оскільки їх стає все менше. Можна, звичайно, купувати нові. Фактично кожен виробник може випускати трамваї і на широку, і на вузьку колію. Проблема в грошах. Один трамвай коштує до 2 млн євро. Окрім того, у нас немає по чому їздити. Це те ж, що купити автомобіль Формули-1 і намагатися проїхатись ним Городоцькою.

ДО ТЕМИ

Учора розпочали страйк водії тролейбусів. Водії трамваїв теж заявляють, що готові до них приєднатися. Причина - двомісячна затримка зарплати. Як розповів головний ініціатор страйку Богдан Коцінський, слюсар тролейбусного депо ЛМКП "Львівелектротранс", страйк триватиме доти, доки людям не виплатять зароблені гроші.

- Зараз водій трамвая за умови, що він працює без вихідних по 16 годин, отримує зарплату не більше двох тисяч гривень, а за нормальну роботу - 1100 - 1200 гривень, і навіть ці гроші нам не виплачують, - зазначає він.

У Ратуші невиплату зарплати пояснюють затримкою планової субвенції з держбюджету. Микола Шкурган, начальник  управління транспорту і зв'язку Львівської міської ради, відразу ж  провів переговори  із страйкарями і запевнив, що до кінця дня якщо не всю, то більшу частину суми перерахують: "Загалом працівникам заборгували 3,8 млн грн. Однак наразі ми можемо виплатити лише 1,8 млн грн, які надійшли в рахунок субвенції на перевезення пільгових категорій громадян. Про виділення коштів з міського бюджету не йдеться, тому що це вирішує сесія міської ради". Андрій Федоренко ситуації не коментував, оскільки від 21 серпня у відпустці...

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4666 / 1.6MB / SQL:{query_count}