Ще не вщухли пристрасті, що розгорнулися навколо обласної державної стоматологічної поліклініки у Львові (її хотіли перевести на госпрозрахунок, а передали на баланс Львівського національного медуніверситету), як схожий скандал назрів у Стрию. Там міську державну стоматологічну поліклініку також планували зробити госпрозрахунковою. Колектив поліклініки зібрав профспілкові збори, щоб висловити таким діям обґрунтоване "ні". Але стрийським стоматологам пощастило більше, ніж львівським: напередодні Кабмін скасував своє розпорядження про платні медичні послуги. Принаймні зараз.
"Мене шантажували і змусили написати заяву на звільнення"
Натомість на зборах стоматологів несподівано прорвало нарив, який визрівав, за словами медиків, вісім місяців. Головний лікар поліклініки Теодор Гаврильців повідомив колектив, що написав заяву на звільнення за власним бажанням. І уточнив:
- Мене змусили її написати. Вісім місяців мене шантажували, присилали різні перевірки, я протистояв, як міг, звертався в різні інстанції і в Стрию, і у Львові, - сказав головний лікар. - У міському відділі охорони здоров'я мені не підписували навіть заяви на відпустку, бо вимагали, щоб я спершу написав заяву на звільнення. І сказали: не хочеш подоброму, то дамо догану і все одно звільнимо.
Така заява головного лікаря значну частину колективу шокувала.
- А чому ми про це нічого не знаємо? - запитала медсестра Галина Магурчак, що сиділа біля мене. - Ми готові захищати свого головного лікаря. Він дуже хороший керівник, завжди приходив на допомогу і як медик, і просто як людина.
- Змінювати головного лікаря наприкінці року просто нерозумно, - сказала завідувач терапевтичного відділення Богдана Зрайло. - Краще дати йому можливість допрацювати до кінця року, здати звіти, передати справи, а вже з нового року вирішувати питання про керівника.
Зауваження слушні, але потяг, як мовиться, пішов. Теодор Михайлович написав заяву на звільнення, її вже підписано, і з 3 листопада посада головного лікаря стане вакантною.
Теодорові Михайловичу, як розповіли кореспондентові лікарі, недавно виповнилося 60, хоч він повний сил та енергії. 38 років пропрацював лікаремстоматологом, з них 26 - у стоматологічній поліклініці. Останні п'ять років - на посаді головного лікаря. Яким він був керівником, судити не мені, хоча працівники поліклініки, з якими спілкувалася, відгукувалися позитивно. Але думаю, чисто полюдськи, керівництво міського відділу охорони здоров'я, зрештою, й міста, могло дещо поіншому подякувати медикові за багаторічну працю. Але...
У розмові з кореспондентом "Пошти" стоматологи розповіли, що про нездорову атмосферу в колективі знають і в міському відділі охорони здоров'я, і в комісії з питань охорони здоров'я Стрийської міської ради. Але ніхто за вісім міся ців, поки триває конфлікт, не прийшов у колектив, не поспілкувався із працівниками, не спробував розвіяти чутки і допомогти навести лад. Не прийшли чиновники і на збори колективу, хоча їх запрошували. Добре, що хоч депутати не зігнорували зібрання. З їхніх виступів з'ясувалося, що вони добре обізнані зі ситуацією у стоматологічній поліклініці й медики не раз зверталися до них по допомогу, захист.
Керівником має бути професіонал,
якого поважають
Звістка про те, що лікар Гаврильців йде з посади, змусила працівників поліклініки задуматися - хто ж його замінить? Адже саме через цю посаду, як твердять і працівники, і депутати, в поліклініці вже вісім місяців триває колотнеча, яка негативно впливає і на колектив, і, врештірешт, на пацієнтів, бо знервований лікар не може нормально працювати. Претендентів багато, й усі, як твердять, мають високих покровителів. У січні 2009 року, за словами стоматологів, керівником поліклініки хотіли призначити лікаря другої категорії. Але тоді колектив запротестував, бо прагне бачити на цій посаді передусім професіонала, лікаря вищої категорії, який у складних випадках міг би дати кваліфіковану пораду. Працівники поліклініки виступили проти, написали скаргу на ім'я мера, під якою поставили підписи 50 осіб.
Керівника, на думку лікарів, краще вибирати зі своїх, бо свій добре знає ситуацію в колективі. Новопризначений головний лікар повинен згуртувати колектив і покласти край непорозумінням, які останнім часом оселилися тут. І тому працівники поліклініки виріши провести рейтингове таємне голосування.
- А чому таємне, - запитую у медичних працівників. - Відкрите обговорення пройшло б набагато швидше.
- Та ви що? А раптом виберуть не того, кого ми підтримали, тоді без зайвих слів звільняйся. Бо інакше створять умови, за яких підеш сам.
І коли довелося голосувати, частина працівників поліклініки тихенько вийшла із зали. Від гріха подалі. Залишилися найстійкіші, 59 працівників.
- Я з вами пропрацював не один рік, - узяв слово Теодор Гаврильців, - тож добре знаю, хто що може, хто на що здатний. Тому пропоную на посаду головного лікаря Марію Лебідь, лікаря вищої категорії з 24річним стажем.
Її кандидатуру підтримали й молоді спеціалісти.
Один із лікарів запропонувала внести у списки для рейтингового голосування лікаря Ярему Лісевича. Поміж колективу ходять чутки, що саме його планують призначити на посаду головного лікаря.
- Досить шушукатися в кабінетах, у коридорах, - сказала лікар. - Давайте нарешті поставимо крапку "і". Скажемо свою думку.
Та пан Лісевич зняв свою кандидатуру.
Мене здивував такий момент. Коли всі лише обговорювали, кого можуть призначити на посаду головного лікаря, один зі стоматологів сказав:
- А я знаю, хто буде. Голосуйте - не голосуйте, це і так не має юридичної сили.
Головного лікаря справді призначає начальник міського відділу охорони здоров'я за погодженням з мером і головним управлінням охорони здоров'я ЛОДА. Але якщо там прагнуть, аби у підпорядкованій установі панував лад, зникла недовіра, то мали б почути думку колективу.
До списку для рейтингового голосування внесли також і Богдану Зрайло, завідувача терапевтичним відділенням.
Результати таємного голосування такі: Марію Лебідь підтримують 38 працівників, Богдану Зрайло - 12. Дев'ятеро не підтримують жодної кандидатури. Всього у поліклініці працює 115 осіб.
Суб'єктивний погляд |
Віталій Михайльо, - Конфлікт у стоматологічній поліклініці існує давно. Є кілька груп впливу, і кожна хоче бачити на посаді головного лікаря свою людину. Нинішній головний лікар Теодор Гаврильців звертався до нас за захистом. Я від імені фракції "Наша Україна" робив депутатський запит на ім'я мера міста. У ньому просив вплинути на ситуацію, щоб начальник міського відділу охорони здоров'я Осип Бегей не чинив тиск на головного лікаря. І нам відповів перший заступник міського голови Роман Маланій, що у головного лікаря є певні промахи в роботі й він пенсійного віку, тому його буде звільнено з роботи. А питання призначення нового головного лікаря є у компетенції міського відділу охорони здоров'я за погодженням з міським головою. І панові Бегею рекомендовано взяти до уваги думку депутатів. Побачимо, чи до нас прислухаються. Наша фракція планує найближчим часом винести на розгляд сесії міської ради проект рішення про ліквідацію міського відділу охорони здоров'я з метою економії бюджетних коштів. Краще кошти, які виділяють на утримання працівників відділу, а це понад 400 тис. грн, розподілити між медичними закладами.
Юрій Вінярський, - Колектив колотиться давно. Причина - посада головного лікаря. Коли на цю посаду прийшов Теодор Гаврильців, поліклініка була в занедбаному стані. Йому вдалося зробити, здавалося, неможливе - він запропонував лікарям за власні кошти відремонтувати кабінети, і медики його підтримали. І це свідчить про те, що до нього прислухалися. Але є група людей у колективі, для яких, як мовиться, закон не писаний. Вони й провокують оту колотнечу. У депутатському запиті, який ми скерували міському голові Стрия, ми просили: у випадку призначення нового головного лікаря керуватися виключно інтересами мешканців міста, врахувати думку колективу поліклініки та думку депутатів. Що з того вийде, побачимо. А пропозиція ліквідувати міський відділ охорони здоров'я цілком слушна, бо його було створено під особистості. Основні функції відділу - кадрові призначення і розпорядник коштів. Працівники відділу не роблять чогось такого, чого не робили раніше головні лікарі. А з міського бюджету витягують сотні тисяч гривень. Краще ці кошти розподілити між медичними закладами.
Осип Бегей, - Головний лікар поліклініки не справляється зі своїми обов'язками, є ще деякі інші моменти, і він написав заяву на звільнення за власним бажанням. Це питання стояло ще минулого року. Він твердить, що я сказав: "Якщо не підеш подоброму, підеш позлому"? Це не телефонна розмова. Хто буде головним лікарем поліклініки, ще не відомо. Це питання ще погоджують, згідно з усіма юридичними вимогами. |