Вже рік на Головному залізничному вокзалі Львова з ініціативи Львівської ОВА та у співпраці з партнерами й волонтерами працює «Медико-психологічна допомога». Волонтери надають прибулим першу медичну, психологічну, інформаційну підтримку. Підказують, де можна знайти житло, отримати їжу та одяг, консультують тих, хто хоче виїхати за кордон.
Проєкт розпочався з роботи волонтерів, серед яких – психологи та медики, у перші дні війни. Вони зустрічали людей з евакуаційних потягів та надавали загальну першу допомогу. Пізніше проєкт масштабувався, його підтримали Львівська ОВА та міжнародні благодійні організації, що дозволило відкрити у кожному районі області консультативно-координаційні центри допомоги ВПО.

Під час візиту на Львівщину перша леді Олена Зеленська ознайомилася з роботою команди волонтерів на Головному залізничному вокзалі Львова. Розповіли про роботу проєкту «Медико-психологічна допомога та консультативно-координаційних центрів кураторка проєкту, радниця начальника Львівської ОВА Галина Бордун, член робочої групи МПД, координатор проєкту «Психічне здоров’я для України» Орест Сувало та учасники проєкту. Участь у зустрічі взяли також профільний заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко та т.в.о. директора департаменту соціального захисту населення ЛОВА Роман Андрес.
Перша леді подякувала волонтерам за небайдужість і наголосила, що досвід Львівщини у реалізації проєкту, який також включає діяльність консультативно-координаційних центрів для ВПО, треба масштабувати на інші області України і її команда буде всіляко цьому сприяти.
«Львівський вокзал – ворота до порятунку. Із початку повномасштабної агресії саме сюди приїжджають наші люди з усієї країни – щоб залишитися чи їхати в евакуацію далі. Щодня тут приймають по два евакуаційні потяги Укрзалізниці. Щоб допомогти новоприбулим адаптуватися та визначитися, що робити, просто на вокзалі працює проєкт «Медико-психологічна допомога». Він об’єднав медиків, психологів і волонтерів. Вони зустрічають, стабілізують, годують, консультують, допомагають із проживанням або подальшим маршрутом, бо координуються з гуманітарними спільнотами, що вирушають із вокзалу до Євросоюзу. Щоб надати допомогу всім, тут працюють цілодобово. Серед волонтерів чимало ВПО, які по собі знають, як важко їхати з дому в невідомість. Найстаршому з тих, хто приходить сюди допомагати безкоштовно, 73 роки. Була рада познайомитись і поспілкуватись із цими небайдужими людьми. Щодня вони пропускають через себе сотні чужих доль, історій і багато болю. Самі кажуть: якщо після спілкування з ними розгубленість і біль війни меншають, це означає, що вони працюють недаремно, – зазначила Олена Зеленська. – Вірю, скоро цим самим шляхом ці самі люди повертатимуться додому».

«Дякую волонтерам на чолі з Галиною Бордун за важку щоденну працю, яка дає великий результат. За цей рік ви перетворили вокзал на острівець надії для тисяч і тисяч українців. Дехто з вчорашніх евакуйованих сьогодні уже стоїть у ваших лавах та допомагає іншим. Це дуже промовисто свідчить про атмосферу у вашому колективі і про його місію», – акцентує очільник Львівщини Максим Козицький.
Він також закликав приєднуватися до лав волонтерів проєкту «Медико-психологічна допомога». «Львівщина залишається єдиною областю, яка щодня приймає евакуаційні потяги. Тому, якщо ви студент-медик, психолог або лікар і готові допомагати нашим землякам з інших областей, заповніть
форму. Навіть один день чергування – це важлива допомога», – наголосив керівник області.
При центрах можна отримати психологічну підтримку, юридичну консультацію, адресну фінансову допомогу, скерування до лікаря тощо. ВПО можуть зареєструватися на консультацію, заповнивши анкету за посиланням.