Грибовицький санвузол

Мешканці підльвівських сіл перекрили в'їзд на сміттярку. Вони вимагають вирішити проблеми полігону побутових відходів. Мерія попросила місяць, аби Львів не перетворився на минулорічний Неаполь

Мешканці підльвівських сіл перекрили в'їзд на сміттярку. Вони вимагають вирішити проблеми полігону побутових відходів. Мерія попросила місяць, аби Львів не перетворився на минулорічний Неаполь

Останньою краплею у чаші терпіння жителів сіл Малехова, Великих і Малих Грибовичів, Збиранки, міста Дубляни Жовківського району став викид інфільтратів з полігону твердих побутових відходів у річку Малехівку, зафіксований актами Жовківської СЕС. Крім інфільтрату, джерелом забруднення є озера кислих гудронів. Жителі навколишніх сіл забили на сполох, але їхнього голосу не чує, видається, ніхто. Львівська влада запевняє, що шукає інвестора, а влада області вважає, що сміттєзвалище перебуває у її підпорядкуванні, а отже, саме вона має право розпоряджатися сміттям. Поки пани чубляться, населення залишається наодинці зі своїми проблемами: споживає непридатну воду, дихає забрудненим повітрям, хворіє.

Ще 2000 року обласна рада вирішила з 1 січня 2006 р. припинити експлуатацію звалища, провести державну та санітарно­гігієнічну експертизу, підшукати нове місце для вивезення побутових відходів. Рішення є, але його не виконують. 12 червня на сесію Жовківської районної ради прибули депутати сільських рад, громадські активісти з Малехова, Грибовичів, Дублян, щоб заявити про надзвичайну екологічну ситуацію, яка спричинила незворотні зміни довкілля. Ярослава Волос, депутат райради, голова постійної комісії з екології, надала протоколи Львівської СЕС від 31 жовтня 2007 року з результатами дослідження води в криницях Дублян. Згідно з ними, вміст кадмію у 4,5 раза перевищує допустимі норми, є хлориди, марганець, феноли.

Сільський голова Грибовичів Ігор Питель розповідає, що сміттєзвалище вже втричі перевищило ліміт часу, відведений йому для функціонування. За його словами, приписи головного санітарного лікаря області головному санлікарю м. Львова про нагальну потребу закрити полігон ігнорувалися два роки. У листопаді 2003 року головний санітарний лікар області підписав постанову №119/01 про припинення роботи львівського міського сміттєзвалища і заборонив управлінню ЖКГ міськради його експлуатацію. Тоді чиясь "мудра голова" з міськради нашвидкуруч придумала так звану "угоду чотирьох", яку підписали голови обласної ради Мирослав Сеник, голова облдержадміністрації Михайло Сендега, міський голова Львова Любомир Буняк та голова Жовківської районної ради Ігор Максимів. Ця угода в обмін на дозвіл і надалі возити сміття зі Львова обіцяла допомогу міста у вирішенні низки соціально­побутових проблем прилеглих територій.

Уже у 2007 році, згідно із цим документом, малехівські діти мали вчитися у новій сучасній школі, пити чисту профільтровану воду із львівських водомереж. Минуло понад чотири роки, людей знову "кинули"...

2006 року під тиском громади сесія облради повернулася до цього питання, створила комісію, затвердила комплекс першочергових заходів для стабілізації екологічної ситуації на міському сміттєзвалищі та довкола нього. Зокрема, міську раду і ВАТ "Геотехнічний інститут" зобов'язали промоніторити вплив полігону та гудронів на забруднення ґрунтів та вод. Фахівці інституту підготували три (!) томи із детальним звітом про оцінку екологічного та санітарно­гігієнічного стану територій довкола сміттярки. Результати вражають, зокрема, концентрація свинцю у 12 разів перевищує норму.

Найперше слід ліквідувати гудронні озера, потім взятися за їх інфільтрацію, дегазацію та рекультивацію території звалища. Депутат Жовківської райради Ольга Дидів застерігає, що від сміттєзвалища страждають не тільки мешканці сіл, а й львів'яни. Отрута крок за кроком прокрадається до житлового масиву на вулиці Щурата. Представник постійної комісії з питань планування території, містобудування та архітектури та ЖКГ облради п. Богдан Кук є категоричним: "Місто майже нічого не робить для вирішення екологічної проблеми, лише піариться на цій проблемі. Голова Львова Андрій Садовий ігнорує сесії обласної ради. Таким способом проблему не вирішити..."

"Триста п'ятдесят шосте китайське попередження" громади Малехова, Грибовичів, Дублян дали владі цього тижня. Чи зреагують на нього чиновники? Чи буде відповідь на звернення депутатів Жовківської райради про визнання території міського сміттєзвалища зоною надзвичайної екологічної ситуації?

За словами Ігоря Пителя, робоча комісія, яку створили цього тижня для вирішення проблем Грибовицького сміттєзвалища, є конструктивною, і мешканці не планують більше блокувати в'їзд на територію полігону. Однак, якщо влада вкотре стане у позу мавпочки, яка нічого не чує і нічого не бачить, то селяни перекриють не тільки вивіз сміття на полігон, але й трасу міжнародного сполучення. Бо що їм залишиться робити?

Нагадаємо, на території 50літнього Грибовицького сміттєзвалища на площі до 40 гектарів навезли сміття висотою до 65 метрів. Щодня сюди зі Львова виводиться 3,1 тис. куб. м твердих побутових відходів, за рік - 1 млн куб. м. У цій горі відходів накопичилося 0,7 мільярда куб. м біогазу (переважно металу, який спричиняє парниковий ефект на планеті). Там є озера загальною площею 11 гектарів, де зберігається 450 тис. тонн кислих гудронів. За даними професора Антонишина (Львівська політехніка), кислі гудрони містять сірчану кислоту - 2560%, воду - 410%, органічну масу - 3060% (у тому числі сульфокислоту - 1035%).

Суб'єктивний погляд
 Олег Синютка,
перший заступник міського голови Львова:

Богдан Горбаль,
директор ЛКП “Збиранка”

- Я запевняю: львів'янам не варто хвилюватися, бо сміття зі Львова вивозитимуть доти, доки це буде потрібно. Вчора було створено робочу групу з питань Грибовицького сміттєзвалища, яку очолили Микола Кміть, голова Львівської обласної державної адміністрації, Андрій Садовий, міський голова Львова, та сільські голови Грибовичів і Малехова. Відразу ж було проведено перше засідання, на якому досягнули основних домовленостей. Група засідатиме протягом місяця чотири рази і кожне із засідань буде присвячене вирішенню проблем, пов'язаних із діяльністю полігону. А саме: вивезення гудронів, будівництво сміттєпереробного заводу на території ТЕЦ2, вирішення проблем водопостачання, проведення рекультивації сміттєзвалища. В кінці місяці буде проведено підсумкове засідання, де мають визначити дату закриття Грибовицького сміттєзвалища.

– Жителі сіл розблокували в’їзд на Грибовицьке сміттєзвалище у четвер, о першій годині дня. Загалом доступу до полігону не було півтора дня. Але жодного форсмажору через це не виникло. Адже перевізники завбачливо вивезли сміття вночі напередодні страйку. У четвер сміттєвози зібралися біля сміттєзвалища і щойно в’їзд розблокували, вони змогли викинути сміття. Усе обійшлося добре. Усі сторони дійшли згоди і утворили комісію, яка за місяць має вирішити низку питань, зокрема, вивезення гудронів, будівництво сміттєпереробного заводу на території ТЕЦ2, вирішення проблем водопостачання та проведення рекультивації сміттєзвалища.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4201 / 1.62MB / SQL:{query_count}