Львів без феєрверків

Влада, “надзвичайники” та психологи закликають містян відсвяткувати Новий рік і Різдво без салютів, бо це вкрай небезпечно, а нині ще й аморально

Так вже повелося, що українці асоціюють Новий рік із гучними та кольоровими феєрверками. Їх закуповували заздалегідь, не шкодуючи грошей, інколи навіть економлячи на інших речах. Мовляв, таке свято – раз у рік, тож відзначити його треба помпезно. 
Зазвичай у ніч із 31 грудня на 1 січня “гримить” і центр Львова, і спальні райони міста. Цей рік мав би бути іншим – без святкових феєрверків, адже на сході країни війна. Звісно, побачимо, як свідомі львів’яни про це пам’ятатимуть у новорічну ніч. Логічно, що феєрверків не мало би бути! 

Заборона на феєрверки

Напередодні свят Львівська міськрада нагадує, що у Львові через події на сході, де гинуть українці, заборонено використовувати феєрверки та іншу піротехніку під час проведення масових заходів. Ця заборона діє ще з липня 2014-го. 
“У липні депутати на сесії міськради прийняли ухвалу “Про тимчасову заборону використання салютів, феєрверків і піротехнічних виробів під час проведення масових заходів”. Цього ж принципу дотримуються всі міста України. У країні йде війна, нам нема що святкувати! До того ж на відпочинок приїхали наші герої із зони АТО, які по-іншому сприймають гучний шум, що виникає внаслідок використання піротехніки.
Отож ми категорично просимо жителів і гостей міста утриматися від використання салютів і феєрверків під час новорічних святкувань задля спокою воїнів і, звісно, безпеки людей”, – зазначає начальник управління з питань надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення міськради Віктор Іваніцький.
Область також підтримала ініціативу міста. Зокрема, із аналогічним проханням до краян звернувся Петро Колодій, голова Львівської облради. 

Подумайте про поранених бійців!

Львівські психологи теж наголошують, що варто утриматися від використання піротехніки, бо в бійців, які зараз на ротації чи лікуванні, це може викликати обурення, що обернеться психологічними проблемами чи навіть зривами. 
Оксана Наконечна, координатор Психологічної кризової служби, в інтерв’ю “Пошті” акцентувала, що доцільно було б “святкувати різні події спокійніше і тихіше, без феєрверків і помпезності, оскільки треба розуміти, що в нашій країні війна, частина людей гине, а решта оплакує загиблих”. 
Аби вся Україна (а не лише певні міста) відмовилася від піротехнічних виробів, львівський парламентар Тарас Батенко вніс до ВРУ проект постанови “Про заборону проведення заходів і видовищ із використанням піротехніки до завершення АТО”. 
“Заборона проведення заходів і видовищ із використанням піротехнічних виробів до завершення АТО не є новизною, оскільки подібні рішення майже щодня приймають органи місцевого самоврядування по всій Україні. Проте було би правильно закріпити таку норму на найвищому законодавчому рівні, і вона була б обов’язковою до виконання на всій території нашої держави”, – зазначає Тарас Батенко.

Покалічене тіло і втрачений зір 

Святкова піротехніка – неабияка небезпека для здоров’я людини. Салюти можуть пошкодити очі, травмувати слуховий апарат, обпекти руки – і це тільки найбільш очевидні наслідки для здоров’я. Інколи трапляються випадки, коли використання піротехнічних забавок призводить до втрати життя!
Як розповіла “Пошті” Наталія Поважук, головний лікар Львівської станції швидкої медичної допомоги, статистики травмованих саме піротехнікою в медиків нема. “Минулої зими постраждали кілька людей через використання саморобних пристроїв. Звісно, травматизм може бути і від ліцензійної продукції, але тут уже винні люди, бо не дотримуються техніки безпеки”, – каже Наталія Поважук.
Львівські психологи наголошують, що варто утриматися від використання піротехніки, бо в бійців, які зараз на ротації чи лікуванні, це може викликати обурення, що обернеться психологічними проблемами чи навіть зривами
Опіки, мабуть, найменша з небезпек, які можуть виникнути. Варто лише згадати страшний випадок із депутатом Київради Олександром Пабатом, який після необережного поводження з піротехнікою опинився в реанімації. Життя політика висіло на волосині! 
У нього були роздроблені лицьові кістки, чоловік втратив око, а потім пережив чимало пластичних операцій. І все через необачність… Олександр Пабат запустив феєрверк за містом, а коли ракета не загорілася, нахилився подивитися, що з нею, і в цей момент вона вибухнула. 

Експеримент і мудрі містяни

Як розповів “Пошті” Ігор Курус, речник ГУ ДСНСУ у Львівській області, “надзвичайники” постійно закликають містян бути обережними, використовуючи піротехніку, бо навіть звичайні петарди можуть наробити біди. 
Через такі засоби є великий ризик займання в приміщенні, а якщо феєрверком невдало поцілити – він може навіть у вікно залетіти. На щастя, за останні роки пожеж через піротехніку у Львові не було. Останній такий випадок стався ще у 2010 році – загорівся магазин піротехніки. 
“Хоча є постанова міськ­ради про заборону використання піротехнічних виробів, ніхто не забороняє продавати їх, якщо є ліцензія на продаж. Проте роблять це і без дозволів, але піротехнічні вироби можуть бути дуже низькоякісними та небезпечними! Рятувальники, звісно, завжди готові прийти на допомогу, але краще відмовитися від цього сумнівного задоволення”, – зазначає Ігор Курус. 

Шкідливі “хімічні коктейлі”
Екологи також б’ють на сполох! Так, департамент екології та природних ресурсів облдержадміністрації закликає жителів Львівщини відмовитися від використання в період новорічно-різдвяних свят піротехнічних виробів: феєрверків, салютів, петард.
“Кожен піротехнічний виріб має свій антиекологічний еквівалент. З одного боку, для його виготовлення використовують цінні природні ресурси та енергію, і вже так завдається шкода довкіллю, з іншого – під час його активації в повітря вивільняється “коктейль” хімічних елементів, таких як діоксини, бензол, толуол і важкі метали, що призводить до додаткового негативного впливу на довколишній світ і його забруднення. 
Такі “хімічні коктейлі” здатні не лише провокувати підвищення рівня алергічних реакцій чи загострення астми, а й сприяти розвитку онкологічних захворювань”, – інформує прес-служба ЛОДА.
Аби перевірити містян на обачність, рятувальники минулого тижня провели цікавий експеримент. На одному з ринків Львова “надзвичайники” розгорнули торговий намет, у якому буцімто продавали піротехніку. Так вони вивчали ставлення львів’ян до особистої безпеки та дотримання тимчасової заборони міськради. Згідно з задумом, рятувальники намагалися продати містянам якомога більше феєрверків. Дехто підходив і нагадував про заборону продажу салютів, хтось питав про ліцензію на товар. Були й такі, яких турбувала лише ціна продукції, а не якість. 
“Побутові піротехнічні вироби, які є у вільному доступі, поділяються на три класи потенційної небезпеки. До першого належать хлопавки та бенгальські вогні. Небезпечний радіус їх дії становить 0,5 метра. До другого належать петарди і так звані фонтани, радіус небезпечної дії яких складає до 5 метрів. Користуватися ними неповнолітнім заборонено, – розповідає заступник начальника управління запобігання надзвичайним ситуаціям, начальник відділу пожежної безпеки ГУ ДСНСУ у Львівській області Орест Галонько. – До третього, найнебезпечнішого класу, належать ракети, батареї салютів і римські свічки. Їх радіус небезпечної дії сягає до 20 метрів”. 
Варто нагадати: купуючи піротехнічні вироби, звертайте увагу на наявність сертифікатів щодо відповідності вимогам безпеки, інформує прес-служба “надзвичайників” області. Якщо вони відсутні, то їх реалізація та використання заборонені. Продавати піротехніку мають право тільки за наявності відповідних на те документів, зокрема, копії довідки про проходження спеціальної підготовки та допуску до роботи з піротехнічними виробами. Сама піротехніка повинна мати інструкцію до застосування українською мовою. 
Допомагали рятувальникам провести акцію волонтери, які вдавали з себе постраждалих від піротехніки, із перев’язаними головами, опіками рук і очей підходили до людей і роздавали листівки-застереження.
Позитивно, що громадськість міста виявилася свідомою – жодна людина не купила салюту. Натомість багато потенційних покупців говорили про заборону використання феєрверків, люди похилого віку чесно зізнавалися, що бояться використовувати такі вироби. 

Заборонено, але ж продають!

Як розповів “Пошті” Микола Рубаняк, керівник ЛКП “Муніципальна дружина”, активісти разом із міліцією проводять рейди в місцях стихійної торгівлі та шукають недобросовісних продавців піротехніки.
“Нині міліція має дуже багато роботи: то вбивства, то замінування, тому працюємо самостійно. Але якщо потрібно – викликаємо її на допомогу. Кілька днів тому на одному з сихівських ринків активно продавали піротехніку. Наші хлопці сказали продавцям, що це незаконно, але виникла сутичка. Продавці казали, що й далі продаватимуть. Але поки ми викликали міліцію, вони втекли”, – розповів Микола Рубаняк. 
З його слів, дружинники створили відділи громадського порядку кожного району, тож перевіряють стихійні ринки по всьому місту. 
“Піротехніку можна купувати лише в ліцензійних магазинах, де продавці-консультанти мають відповідну підготовку, а товар – усі сертифікати. На ринках ці товари продають навіть неповнолітнім! Тому й перевіряємо, де є порушення. Стежимо і за використанням піротехніки. Відповідно до законодавства, з 22.00 до 8.00 воно заборонене. Винятком є лише новорічна ніч”, – каже Микола Рубаняк. 
Зі слів співрозмовника, активісти і члени дружини можуть лише попереджувати про порушення, а не штрафувати – це справа міліції. Зазначимо, що штраф за продаж неліцензійної піротехніки – 510 – 1 200 грн, а за неправильне її використання – 85 – 255. Якщо ви помітили людей, які продають піротехніку, або тих, хто застосовує її з порушенням, телефонуйте в міліцію!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4743 / 1.64MB / SQL:{query_count}