Керівництво ДАІ прагне викоренити анекдоти про сержанта Петренка, запровадивши з листопада жорсткі обмеження для своїх працівників
Крім зменшення аварійності на автошляхах держави, керівництво Державтоінспекції України поставило собі надважливу ціль - ліквідувати усталений у свідомості громадян імідж даішника-хабарника. Вкотре повторимося: самі водії категорично не вірять, що працівники ДАІ житимуть на одну зарплату. Мотивують тим, що "досить важко та майже нереально викоренити те, що давно прижилося до тіла". "Операцію" на кшталт "Ні хабарництву!" розпочинають із набуттям чинності нових норм та Правил дорожнього руху, себто посиленої відповідальності за правопорушення на автошляхах держави.
Лише цього року в державі порушено 29 кримінальних справ проти працівників ДАІ за фактами фальшування даних під час складання адмінматеріалів. Складено також 69 протоколів про корупцію, з яких 64 отримали підтвердження рішеннями судів. Багато це чи мало? "Кожен із таких випадків для нас дійсно є ганебним, бо кидає тінь на ДАІ", - зазначив під час перебування у Львові заступник начальника Департаменту ДАІ МВС України Сергій Протченко. На запитання "Пошти", чи він сам вірить, що таки вдасться побороти імідж даішника-хабарника, пан Протченко впевнено відповів: "Так, я особисто вірю", закликавши водіїв: "Не давайте хабарів, і не будуть брати".
Що дві години в Україні гине людина, а кожні 15 хвилин - стається ДТП із наслідками. Минулоріч у державі зафіксували пік загиблих на автошляхах - 7,5 тис. громадян! Ще понад 50 тис. осіб було поранено. Цього року вперше за останні вісім років є зменшення кількості летальних випадків та поранених - відповідно, на 1,5 тис. та понад 10 тис. |
Задля поліпшення репутації служби, очільники ДАІ запланували комплекс жорстких обмежень. Отож, 27 жовтня цього року міністр МВС підписав наказ (він ще має пройти реєстрацію у Мін'юсті - "Пошта"), згідно з яким працівникам дорожньо-патрульної служби, реєстраційно-екзаменаційної роботи та автомобільної технічної інспекції під час несення служби заборонено мати при собі іноземну валюту, а також більш як 100 грн. "За зумисне псування спеціальних технічних засобів, зумисне нереагування на порушників Правил дорожнього руху, за залишення безпідставно маршруту несення служби, місця дислокації ми, провівши службове розслідування, будемо застосувати таку міру покарання, як звільнення із посади", - наголосив заступник начальника Департаменту ДАІ МВС України.
Та про цю згадану "сотку" серед львівських водіїв вже навіть ходить анекдот. Мовляв, тепер даішники матимуть якісь сховки-тайники, де й ховатимуть хабарі. "Як керівник кадрового апарату ДАІ України, хочу виключити ці факти анекдотів та думок про хабарі, щоб анекдоти про сержанта Петренка мінімізувати. На всі факти, які нам стануть відомі, будемо реагувати у правовому полі", - запевнив Сергій Протченко.
Ще одна новація - даішників переведуть на контрактну форму проходження служби (зараз така існує у Збройних силах України - "Пошта"). Передбачено, що за ті чи інші зловживання з працівником ДАІ розриватимуть контракт. Контракти почнуть укладати з 1 січня 2009 року, але поетапно. Спочатку з працівниками ДПС. Укладатимуть контракти на три роки з молодими працівниками, до яких керівництво ще хоче придивитися, та на п'ять років - із досвідченими співробітниками.
Якою ж сьогодні є заробітна плата працівника ДАІ? За словами С. Протченка, нині середня зарплата в ДАІ становить 1600 грн. Із початку 2009 року вона може зрости на 35%, а до кінця року вийде на 60 % підвищення.
На запитання "Пошти", чи готові безпосередньо колективи до новацій та чи не буде хаосу серед працівників ДАІ, міліцейський посадовець відповів: "Дійсно, працівників ДАІ чекає дуже велика рутинна робота. За вісім років ми втратили адміністративну практику, на яку зараз покладається 90% обсягу всіх матеріалів. Скажімо, торік було виявлено 7 млн правопорушень на дорогах. А щодо хаосу, на те ми й державний орган, аби не зробити хаосу в нашій структурі".
Відеофіксацію правопорушень на дорогах реєструватимуть прилади під назвою "Візір" (українського та російського виробництва). Нині у державі є лише 98 таких засобів. До кінця ж року Департамент ДАІ має придбати ще 300 одиниць такої спецапаратури, освоївши 23 млн грн. Аналогічні спецзасоби у Росії працюють уже третій місяць. Наша область наразі має сім таких пристроїв. Прилад фіксуватиме номерний знак авто - законодавець передбачив винесення постанови без особи, яка керувала цим транспортним засобом, а відповідальність нестиме власник автівки. Власне, на перших порах нововведень працюватимуть виключно технічні засоби.