Перше місце праці

«Пошта» довідувалася, як нині у Львові шукають роботу випускники вишів та коледжів і на що їм особливо треба звернути увагу

Звичайно, кожен із випускників чи вишу, чи коледжу мріє про світле майбутнє та стрімку кар’єру. Однак знайти перше місце праці завжди було нелегко, навіть у період відносної економічної стабільності. Сьогодні ж, коли без роботи залишаються і працівники зі солідним досвідом, більшість випускників вищих навчальних закладів, отримавши диплом, мають проблеми із працевлаштуванням. Адже новоспеченому фахівцю важко конкурувати з  досвідченими працівниками. До того ж більшість абітурієнтів, обираючи майбутню професію, слабо орієнтуються, що відбувається на сучасному ринку праці, недооцінюють або, навпаки, переоцінюють свої можливості

Через центр зайнятості

За словами заступника начальника відділу статистики, моніторингу та прогнозування Львівського обласного центру зайнятості Оксани Шолудько, у Львівському обласному центрі зайнятості сьогодні перебувають на обліку 3474 випускники ВНЗ, які шукають перше місце праці, а від початку року першу роботу з допомогою центру знайшли 692 особи. Від початку року до центру звернувся 1571 випускник ВНЗ, найбільше у липні – 626 (40%). „Така велика кількість звернень у липні нас не дивує. Це повторюється щороку і зумовлено тим, що саме в цей час випускники починають шукати своє перше місце праці», – розповідає Оксана Шолудько.

Як розповіла посадовець, трохи менше перебуває на обліку випускників закладів профтехосвіти – 2564, з них 518 працевлаштовано. За останні сім місяців до центру зайнятості звернулося 1425 випускників, з них 380 – у липні (26%).

Зі слів Оксани Шолудько, до центру зайнятості звертаються і студенти. Статусу безробітних їм не надають, оскільки вони частково зайняті. Це своєрідна консультативна послуга центру. Студенти, на відміну від випускників, погоджуються на будь-яку роботу, тому знайти для них роботу легше.

Через агенції працевлаштування

Оскільки випускники прагнуть якомога швидше розпочати трудову діяльність, то покладаються не лише на центр зайнятості, а й на власні сили. Одним із варіантів, безперечно, є агенції з працевлаштування. Вони поділяються на дві групи: ті, які беруть плату з шукачів роботи, та рекрутингові – ті, що виконують замовлення компаній з питань підбору персоналу, саме роботодавці оплачують їх послуги. У Європі цей вид послуг популярний, але й самі послуги дещо іншої якості. Наприклад, агенції виконують усю попередню роботу: розсилають біографічну довідку до значної кількості потенційних роботодавців.

Відвідавши та обдзвонивши більш ніж десяток агентств, «Пошта» довідалась, що агенції, які беруть гроші за пошук роботи, пропонують чекати на робоче місце впродовж року і нерідко роботу клієнтам так і не знаходять. А за працевлаштування зобов’язують виплачувати агенції 30-35% від зарплати.

Покладаючись на рекрутингові агенції, чекати на перше місце праці можна безкінечно, адже зазвичай роботодавці відають перевагу людям із досвідом роботи.

«Перше місце роботи шукав сім місяців. Працевлаштуватися без досвіду роботи дуже складно, тому дуже переживав. Знайти перше місце праці мені допоміг центр зайнятості», – каже випускник економічного факультету …. Андрій Назаркевич. Він застерігає не вірити рекламним оголошенням й агенціям, які нібито надають послуги з працевлаштування. Шукати роботу потрібно через центр зайнятості або самому.

Так, випускник юрфаку ЛНУ ім. Івана Франка Володимир Соха за півроку так і зміг знайти праці за фахом. «Юристам сьогодні надзвичайно важко знайти роботу. Вони просто не потрібні, державне замовлення на спеціалістів у галузі права останніми роками значно скорочено. Згодом його зовсім ліквідують. Коли я шукав роботу, звертався до рекрутингових агенцій, але безрезультатно. Мені видається, що такі організації лише обдурюють людей, виманюють гроші і тягнуть час. Роботу слід шукати самому або через знайомих», – переконаний він.

Набиратися досвіду та здобувати авторитет

Розчарованих шукачів першого місця роботи сьогодні, на жаль, багато. Михайло Хміль, начальник Львівського обласного центру зайнятості, рекомендує всім, хто шукає перше місце роботи, не впадати у відчай і наполегливо продовжувати пошук роботи. «Щодо агенцій із працевлаштування, то я не рекомендую довіряти цим компаніям. Я особисто шукав роботу через одну з таких агенцій – на жаль, невдало. Перше, до чого я закликаю людей, які шукають перше місце роботи, – це скласти грамотно, стисло, інформаційно наповнено резюме. У жодному випадку не платити гроші агенціям, які шукають для вас роботу, не їхати за кордон у пошуку легкого заробітку, забуваючи здобуті вміння і навички під час навчання, а наполегливо йти до своєї мети. Наші студенти повинні ще зі студентських років шукати робоче місце. Старанно відпрацьовувати практику, стажування, здобувати авторитет.  Це стане запорукою їх успіху у майбутньому», – каже він.

Двічі на рік проводить стажування і Львівська міськрада.

– Мета стажування: по-перше, це формування кадрового резерву; по-друге, допомогти людям відшукати себе і здобути практичні навички в тій чи іншій сфері діяльності. До нас приходять не лише випускники і студенти, але й люди різного віку. Ми намагаємося допомагати людям розібратися, що вони можуть і що вони хочуть робити, – розповідає Галина Бородун, заступник начальника відділу кадрів апарату виконкому Львівської міської ради. – Дехто з тих, хто приходить до нас на стажування, шукає перше місце роботи, інші хочуть працювати після певної перерви, після декретної відпустки тощо. Нещодавно до нас на стажування прийшов старенький дідусь, хоче бути волонтером на Євро-2012. Наше основне завдання –  допомагати людям, тому спробуємо зробити все можливе, щоб допомогти цій людині знайти себе.

 

Як врізка:

Для тих, хто шукає перше місце роботи, важливо скласти грамотно, стисло, інформаційно наповнено резюме

 

До теми:

Богдан Мазуркевич, приватний підприємець, радить усім, хто шукає перше місце праці, насамперед покладатися на власні сили. «Я дуже часто брав молодих людей на роботу, дехто з них уперше працював у мене. Можу сказати напевне, що про своє перше робоче місце люди повинні думати наперед, ще до того як обирають професію. Звичайно, якщо я беру людину на роботу, звертаю увагу на її досвід роботи в тій чи іншій галузі. Але багато залежить від самої людини. Завжди ретельно читаю резюме, проводжу співбесіди, контролюю процес виконання роботи. Практикую для початківців стажування. Розпочинати завжди треба з простого», – каже він.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4680 / 1.6MB / SQL:{query_count}