Сім кіл НЕКу

Національні захисники суспільної моралі розкидаються трісками, а колод не бачать

Національні захисники суспільної моралі розкидаються трісками, а колод не бачать

Минулої п'ятниці у Києві стартувала літературна акція "АнтиНЕК: ні цензурі!", ініціаторами якої виступили журнал культурного опору "ШО" та українські письменники Сергій Жадан, Юрій Андрухович, Андрій Бондар і Лесь Подерв'янський. Головний пафос акції скерований проти моральної цензури в Україні, яку, на думку літераторів (і не лише перерахованих) насаджує діяльність Національної комісії з питань захисту суспільної моралі. Акцію вже підтримали мережа книгарень "Є", художня студія "Антресоля" та Науководослідницький центр візуальної культури НАУКМА, агенція подій "АртПоле".

Нагадаємо, "жертвами" НЕКу лише за останній рік стали письменник Олесь Ульяненко та митець Олександр Володарський, а також деякі фільми, які за рекомендаціями НЕК не були допущені до українського прокату.

Водночас, як слушно відзначають у своєму зверненні, зачитаному на пресконференції в УНІАНі, організатори акції, "НЕК - це не тільки цензура, а й хрестоматійне породження "подвійних стандартів" української влади. Невсипно охороняючи "суспільну мораль" і тероризуючи то радикальних митців­акціоністів, то талановитого письменника, то окремі редакції окремих видань, НЕК цнотливо закриває очі на ті процеси, що перебувають під контролем і "дахом" можновладців. Наприклад, на стрімке перетворення країни у міжнародний заповідник секстуризму".

Навіть кардинал Любомир Гузар в одному зі своїх інтерв'ю якось наголосив, що НЕК як державна інституція зобов'язана звертати увагу на те, що з морального погляду може бути шкідливим для держави і суспільства, але не уподібнюватися інквізиції, намагаючись одразу все це "шкідливе" знищити.

Тим паче, що уявлення НЕК про користь і шкоду справді доволі специфічні. Ось, наприклад, фрагмент однієї з останніх експертиз комісії стосовно серіалу "Щасливі разом" - точної копії популярного американського ситкому "Одружені... з дітьми":

"Телевізійний серіал "Щасливі разом" за своїм змістом, а особливо ідейною спрямованістю суперечить нормам суспільної моралі, а тому його показ має бути обмежений. Телесеріал нав'язує глядачеві спотворені уявлення про подружні стосунки: чоловік та дружина повсякчас виявляють неповагу один до одного, в їх жартах міститься підступність та егоїзм. У телесеріалі постійно йде смакування теми сексуальних стосунків, з їх грубим фізіологізмом, бездуховністю, збоченнями, акцентуванням щодо гіперсексуальності жінок, усі ці хибні уявлення подаються як приклад для наслідування.

У телесеріалі пропагується невігластво й бузувірство. Молода й приваблива героїня (Світлана Букіна) демонструє безграмотність, примітивізм, ознаки зниженого інтелекту, проте всі ці негативні якості автори фільму подають лише як дріб'язковий фон, як жарт, порівняно із зовнішністю дівчини, що компенсує всі її вади. У телесеріалі подано хибні зразки дитячобатьківських стосунків. Діти постійно глузують з батьків, обдурюють їх, вдало використовують для своїх цілей, намагаються стравлювати матір і батька. Батьки, своєю чергою, застосовують дітей як знаряддя у подружніх конфліктах, втягують їх у проблеми своїх подружніх стосунків, у тому числі й сексуальних. Небезпека телесеріалу підсилюється ще й тим, що він сприймається як кінокомедія, тобто всі зазначені негативні тенденції подано як безневинні жарти. Це підсилює шкідливий вплив на глядача, оскільки на фоні позитивних емоцій інформація засвоюється краще й легко стає переконанням.

Висновок: телесеріал "Щасливі разом" має бути обмежений для показу в телевізійному ефірі відповідно до індексу "Х21", що означає можливість його показу лише після 23ї години для осіб старше 21 року".

Пильнуючи таким чином національну цноту, НЕК у той же час жодного разу не відреагувала на численні паплюження образу українців у низці кінофільмів, зокрема вперто мовчить з приводу картини "Ми з майбутнього­2", скандал довкола якої стрімко набирає обертів. Чи не тому асоціація кінокритиків України поставила діяльність комісії на перше місце у номінації "Найнегативніші кіноподії в Україні за період 2008 - 2009 рр."?

Організатори акції "АнтиНЕК" закликали громадян пильніше стежити за кожним рішенням комісії, контролювати їх. А митцям - не здаватися і продовжувати якомога активніше порушувати заборонені теми. Своїми міркуваннями щодо діяльності "АнтиНЕК" поділився з "Поштою" і один з її ініціаторів, літератор Сергій Жадан.

Сергій Жадан,
письменник, про НЕК і "АнтиНЕК":

- Постраждалих може бути значно більше. Загалом мені здається, що це не остання акція, спрямована проти НЕК та закону про суспільну мораль. Потрібно щось протиставляти державній цензурі, і доки є загроза її впровадження, гадаю, ми будемо робити акції протесту.

- Хто, на Вашу думку, сьогодні найбільше потерпів від діяльності НЕК?

- Тут вже річ не в тому, хто постраждав більше, хто менше. Жертв може буде значно більше. Оскільки НЕК - це тоталітарна структура, яка може запрацювати будьколи на повну потужність. Потрібні системні зміни, внесення правок до закону про захист суспільної моралі, навіть ліквідація НЕК, тощо.

- Як для Вас особисто "співвіднеслися" позиції мера Вашого рідного міста Харкова Михайла Добкіна, котрий викреслив Вас із списку нагороджених міською премією (і це після вручення чергової престижної міжнародної відзнаки в Києві!) і НЕКу стосовно Вашої творчості?

- На мій погляд, позиція Добкіна творчості не стосується взагалі. Вона стосується подвійної моралі харківського мера та не зовсім чистих методів формування ним культурної політики в місті. До творчості взагалі і моєї зокрема це не має жодного стосунку.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4556 / 1.59MB / SQL:{query_count}