Із 6 по 15 грудня в Україні та Польщі триватиме ХІХ Jazz Bez. Цього року наймасштабніший за територією поширення джазовий фестиваль Європи дещо змінить формат, розширить межі і переросте у фестиваль імпровізаційної музики.
ХІХ Jazz Bez – це 11 днів джазу, серед яких два вікенди, вісім музичних проєктів, 45 концертів, 50 музикантів із восьми країн світу. У Львові фестиваль триватиме з 6 по 8 грудня у Національній філармонії. 6 грудня в нашому місті виступлять Greg Osby & Tal Cohen Duo (США – Австралія) та Yarosh Organ Trio. 7 грудня львівська публіка матиме нагоду почути Кржесміра Дебського з проєктом Karasiewicz Power Set і проєкт Klein (Франція – Люксембург). А 8 грудня на Jazz Bez зіграє Hans Ludemann Trio IVOIRE (Німеччина – Кот-Д’Івуар) і швейцарське тріо NOVA. Квитки на концерти можна придбати на
gastroli.ua. Вартість – від 300 до 900 гривень. Докладніше про цих музикантів і особливості цьогорічного фестивалю ми вже розповідали в матеріалі
«Зробимо все можливе, щоб Jazz Bez розвивався так, як це уявляв Маркіян Іващишин...» («Львівська Пошта», №88 (2203) від 08.11.2019 р.).
Усі ми розуміємо, що для багатьох музикантів відхід засновника фестивалю Маркіяна Іващишина став великою втратою. Організатори цьогорічного фестивалю отримали чимало заявок від тих, що зростали в середовищі «Дзиґи» та Jazz Bez і в буквальному сенсі, і музично. Тож, окрім вищезгаданих концертів, відбудуться два спеціальні додаткові заходи «Граємо для Маркіяна» (13 грудня у Львові, в «Дзизі» на вул. Вірменська, 35 і 14 грудня в Польщі).
У програмі концертів виступ гурту ShockolaD у форматі + PL. Цей гурт у 2004 році заснували композитор і барабанщик Ігор Гнидин, піаністка Анастасія Литвинюк та співачка Дана Винницька. Згодом до них приєдналися польські музиканти – Міхал Ярос (контрабас) і Томаш Домбровський (труба). Спільний пошук дозволив їм створити музику, яка поєднує українське етно, польський джаз і так звану New World Music. Музиканти не виступали під назвою ShockolaD+PL 10 років, адже кожен із них створює багато інших проєктів у різних країнах, але під час концерту в «Дзизі» вони знову зустрінуться на сцені, щоб нагадати про унікальну постать української культури – Маркіяна Іващишина.
Також ви почуєте «Центрифугу, або Маркіянські дзиґрашки» (PL/UA). Це проєкт імпровізованої музики, в якому основним принципом буде синтез та перетинання меж стилів, звичок і стереотипів, а також своєрідна розвага зі слухачем. Спираючись на ідею Маркіяна Іващишина «джазу без кордонів», тобто музики без бар’єрів і меж, без поділів і забобонів, музиканти Ігор Гнидин, Марек Отвіновський (бас-гітара), Томаш Сікора (альт-саксофон, баритонний саксофон) і Марк Токар (контрабас) гратимуть у різних конфігураціях та складах, посилаючись на безліч музичних форм.
ХІХ Jazz Bez готує ще чимало сюрпризів і цікавих заходів. Але цей найдавніший український джазовий фестиваль може стати останнім в історії… І тільки в наших силах підтримати та зберегти один із найважливіших у житті Марека проєктів! Принаймні це ми йому винні. Для цього треба лише купити квитки на концерти, прийти на них і думати. Для цього треба згадати, що Львів – культурна столиця України. Культура – це не «шоубіз», не відпочинок, а те, що змушує мислити. «Коли ми щось втрачаємо, то немов прокидаємося від сну і відчуваємо, що чогось уже нема, його не повернути, – каже Ігор Гнидин. – І аби в нас це «щось» було, мусимо приходити на концерти та підтримувати своїх!»