І
з 6 по 15 грудня Україну та Польщу захопить
ХІХ Міжнародний джазфестиваль Jazz Bez. Заснований у 2001 році двома містами – Львовом та
Перемишлем, він розрісся до
20 міст і став транскордонним фестивалем-легендою,
фестивалем-епосом. Форма
його проведення є унікальною, а територія поширення
– найбільшою в Європі. Адже
це десятиденний арт-марафон
за участі десятка музичних
колективів, що охоплює до 20
міст України та Польщі. За всі
роки кількість музикантів, які
тут виступали, перевищила
півтори тисячі!
Утім не лише форма, а й зміст відрізняє Jazz Bez від усіх інших фестивалів: його родзинкою є поєднання значної кількості актуальних джазових стилів. На численних майданчиках збираються музиканти, що саме сьогодні творять майбутнє світової музики.
 |
Greg Osby & Tal Cohen Duo
|
“Із 2019 року Jazz Bez переформатовується у фестиваль сучасної імпровізаційної музики. Про це мріяв його засновник і продюсер Маркіян Іващишин, який цього року відійшов у вічність, залишивши нам чимало запитань та ідей про вплив якісної музики на зміни в суспільстві, про цінність наполегливого та жертовного служіння місії культури, – кажуть організатори Jazz Bez. – Продовжити справу Великого Інспіратора – справа честі та відповідальності усієї команди фестивалю, що налічує більш ніж 50 осіб у різних містах України та Польщі. Ми зробимо все можливе, щоб Jazz Bez розвивався так, як це уявляв Маркіян Іващишин...”
Головна місія фестивалю Jazz Bez – поширення впливу актуальної світової музики на великі міста та малі містечка України. Але головне тут не географія, а бажання донести актуальну музичну культуру до найвіддаленіших куточків країни. Саме Jazz Bez інспірував низку подій, які змінили музичний світ: він спричинився до виникнення численних локальних музичних осередків та проєктів, заснування джазових клубів у різних містах України, зокрема 32 Jazz Club у Києві, “Цитри” в Луцьку, Sumy Jazz Club і навіть створення загальнонаціональної мережі джаз-клубів, що активно співпрацюють між собою та розвивають локальні музичні середовища.
 |
“Ярош органн тріо”
|
ХІХ Фестиваль Jazz Bez – це 11 днів джазу, серед яких два вікенди, вісім музичних проектів, 45 концертів, 50 музикантів із восьми країн світу. У Львові фестиваль триватиме з 6 по 8 грудня у Національній філармонії.
Квитки на концерти можна придбати на
gastroli.ua. Вартість від 300 до 900 гривень.
6 грудня у нашому місті виступить Greg Osby & Tal Cohen Duo (США – Австралія). Американський саксофоніст, композитор і педагог Грег Осбі з 1980-их років виступає і записується з такими зірками, як Гербі Генкок, Діззі Гіллеспі, Джек Де Джонетт, Стів Колман, Джим Голл і Ендрю Гілл. У його творчому доробку 15 альбомів із легендарним лейблом Blue Note Records. У 2008 році Грег створив свій власний лейбл Inner Circle Music, який підтримує найталановитіших музикантів із усього світу.
Стиль молодого джазового піаніста і композитора з Австралії та Ізраїлю Тала Коена називають унікальним через вишукане поєднання народної єврейської музики та класики і, як це не дивно, зріле володіння блискучою технікою та вишуканим смаком. Альбом Джона Даверса American Dreamers: Voices of Hope, Music of Freedom за участі Тала Коена здобув три премії Греммі в 2019 році, він є володарем рідкісної Genius Visa США.
 |
Hans Ludemann Trio IVOIRE
|
Цього ж вечора для вас зіграють “Ярош органн тріо”. Його творець – барабанщик Пшемислав Ярош, який вирішив із Томашем Прухніцьким та Каєтаном Галасом представити свою музику. Варто зауважити, що орган Хаммонда, який досі нечасто почуєш на польських джазових сценах, надає музиці гурту характерного забарвлення.
7 грудня львівська публіка матиме нагоду почути легендарного польського композитора і скрипаля, автора музики до кінофільму “Вогнем і мечем” Кржесміра Дебського з проєктом Karasiewicz Power Set, створеним Рафалом Карасевичем та гітаристом Томасом Пакановським. Кожне їхнє шоу – це море позитивної енергетики з вкрапленнями романтичної меланхолії. Імпровізуючи, музиканти щоразу вирушають у нову реальність, в якій шукають, чим здивувати не тільки слухачів, а й самих себе.
Окрім них, у програмі події виступ проєкту Klein (Франція – Люксембург), який виник завдяки співпраці, напевне, найперспективніших у франкофонному світі музикантів Джеромі Кляйна і Поля Беларді, який приїде до України вперше за підтримки партнера фестивалю Jazz Bez, експортного офісу Люксембургу Music: LX. Джером Кляйн працює над різноманітними контрастами в мінімалістській обстановці та занурює поціновувачів музики в туманний настрій меланхолії і темних тонів. Та головні сюрпризи виконавець тримає для живих виступів.
 |
Klein
|
8 грудня на Jazz Bez зіграє Hans Ludemann Trio IVOIRE (Німеччина – Кот Д’Івуар). Ця група унікальна, адже не існує іншого тріо фортепіано, балафона і барабанів. Можливо, це одна з причин, чому їхня музика виняткова й уникає багатьох кліше світової музики та джазу.
Піаніста, композитора і лідера тріо Ганса Людеманна вважають “одним із найоригінальніших та найвиразніших європейських піаністів” (Jazz Podium) або просто “одним із великих піаністів сучасного джазу” (Hessischer Rundfunk). Він творить із Алі Кейта, “магом балафона” з Кот-Д’Івуару/Малі, чия захоплива віртуозність та енергія вражає. Ці “товариші по душі” знайшли один одного через культуру. Барабанщик проєкту Крістіан Томе об’єднує музичні світи зі своїм унікальним звуком та дарує велику ясність навіть найскладнішим ритмічним структурам.
А закриватиме у Львові ХІХ Фестиваль швейцарське тріо NOVA, яке Christian Zatta, Florian Bolliger і Florian Hoesl заснували в 2018 році. Перший альбом вони записали в квітні того ж року і одразу почали виступати наживо. У листопаді того ж року NOVA випустила наступний альбом під назвою “Міжгалактичний мандрівник”. Із січня 2019-го група гастролює Європою , і ось тепер новий проєкт почує Україна. Тож готуйтеся оцінити абсолютно свіжий європейський джаз!