В неділю, 30 березня, в шести найбільших українських аеропортах відбудеться акція “Спільне повітря”, яка об’єднає симфонічні оркестри Львова, Києва, Харкова, Донецька, Одеси та Дніпропетровська.
У визначений час вони виконають “Оду до радості” – офіційний гімн Євросоюзу. Початок акції – о 13.00, але можливі зміни, тож просимо стежити за анонсами. Послухати виконання “Оди” зможе будь-хто – акція буде відкритою. Єдине, що потрібно зробити глядачам, це приїхати в аеропорт.
“Спільне повітря” має три мети: перша – вшанування пам’яті усіх загиблих під час громадянського протистояння у Києві 18 – 20 лютого: як “Небесної Сотні”, так і працівників правоохоронних органів; друга – підтримка цілісності та неподільності України, спільності завдань, бажань та почуттів жителів усіх її регіонів; третя – святкування підписання Україною політичної частини Асоціації з Євросоюзом (власне, саме тому для виконання обрали “Оду до радості”).
Ініціаторами акції виступили: головний координатор – львів’янка Іоланта Пришляк, заступник генерального директора Львівської філармонії, голова правління оркестру “INSO-Львів”; Харків’янка Олена Рофе-Бекетова та киянка Христина Храновська, благодійниця і меценат. Координаторами акції стали харківська піар-агенція Bagels & Letters, Івана Скиба-Якубова і Тетяна Ландесман. Зв’язок із усіма аеропортами здійснювала адміністрація аеропорту “Львів”. Окрім приміщення та інформаційної підтримки, майже всі аеропорти подали музикантам транспортну допомогу.
Проект повністю волонтерський – і музиканти, і організатори здійснюють його безкоштовно. В аеропортах акцію вирішили проводити, по-перше, тому, що вони є символом відкритості світу, об’єднання, своєрідним містком між людьми, країнами, регіонами. Внутрішня символіка такої акції – “вікно в Європу”, “Схід і Захід разом”, “спільне повітря для всіх людей світу”.
По-друге, аеропорти певним чином асоціюються з небом, “а з небом так само асоціюється пристановище для душ тих, хто загинув за свої ідеї та свій обов’язок. Так ми повертаємося до ідеї вшанування полеглих”, – кажуть ініціатори акції. Зрештою, проведення музичних акцій в аеропортах популярне, але ще “не заїжджене” світовим трендом останніх років.
Варто зауважити й те, що у львівській частині акції візьме участь піаніст Маркіян Мацех – ініціатор акції “Піаніно для Беркута”.
Історія виникнення проекту
Цікаво, що, як і більшість знакових та просто помітних подій останніх місяців, акцію “Спільне повітря” придумали пересічні люди, які не так давно познайомилися. Від виникнення ідеї до реалізації акції знадобилося менш ніж десять днів.
“У лютому я страшенно надихнулася акцією “Інструменти свободи”, яку організовували мої друзі в Харкові та ще в 11 містах України (а вона, своєю чергою, була логічним продовженням “Піаніно для Беркута” – акції, яку влаштував Маркіян Мацех ще в грудні на Банковій), – розповідає Олена Рофе-Бекетова. – Я переконана, що музика – це те, що надихає нас увесь цей час, нагадує, що ми цивілізована нація, і не дає втратити орієнтири. А оскільки мені дуже болить чиєсь намагання штучно розірвати регіони країни, я подумала про свого роду “телеміст” у виконанні симфонічних оркестрів Львова та Харкова”. Ідею підхопила й розвинула Іоланта Пришляк, з якою Олена познайомилась у Facebook: “Оскільки наш оркестр уже грав у Львівському аеропорту, то я і цього разу звернулася до них по допомогу, а вже вони запросили приєднатися інші аеропорти”, – розповідає вона.
Координацією проекту в Києві займалася Христина Храновська: “Я ж, своєю чергою, надихнулася акцією Національного одеського філармонічного оркестру під управлінням Хобарта Ерла, який 22 березня виконав “Оду до радості” на одеському Привозі”. “Ми хочемо, щоб люди, які цього дня вирушатимуть у подорож з українських аеропортів, взяли зі собою частку великого українського європейського духу – ідеї рівності й братерства” – кажуть організатори.