Корупційна крапля

Корупцію та хабарі на офі­ційному рівні визнано загрозою національній безпеці, правоохоронці браво звітують про досягнення у битвах з цим "змієм". Та "гучні справи", які вони викривають, на пробу виявляються мильною бульбашкою, спіймані корупціонери залишаються на своїх посадах, а керівники правоохоронних органів бавляться в "гарячу бараболю", перекидаючи відповідальність один на одного. Принаймні такі висновки напрошуються після аналізу повідомлень про викриті корупційні діяння.

Марічка Ільїна
habar.jpg

Мешканці активно відгукнулися на заклик Служби безпеки України

 

Корупцію та хабарі на офі­ційному рівні визнано загрозою національній безпеці, правоохоронці браво звітують про досягнення у битвах з цим "змієм". Та "гучні справи", які вони викривають, на пробу виявляються мильною бульбашкою, спіймані корупціонери залишаються на своїх посадах, а керівники правоохоронних органів бавляться в "гарячу бараболю", перекидаючи відповідальність один на одного. Принаймні такі висновки напрошуються після аналізу повідомлень про викриті корупційні діяння. Тим часом 67 % українців, які торік мали справу з посадовцями, були втягнуті в корупційні дії. Такі результати дослідження стану корупції в Україні, проведеного за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

У сітях - дрібна рибка

Результати СБУ в царині боротьби з корупцією на Львівщині за перші півроку - 72 адміністративні протоколи, зокрема три - на працівників судової системи, 4 - на міліціонерів та два - щодо митників. Прокуратура Львів­щини від початку року притягнула до адмінвідповідальності за корупцію 40 осіб. УБОЗ ГУ МВС України у Львівській області за 5 місяців цього року склав аж... 7 протоколів про корупційні діяння, до того ж жоден з них не стосувався ні службових осіб контролюючих органів чи органів влади і управління обласного рівня, ні митників чи представників інших одіозно корупційних сфер. До прикладу, в галузі освіти правоохоронці цьогоріч порушили одну кримінальну справу, пов'язану з підбурюванням до дачі хабара. Фактів же хабарництва і корупції під час складання поточних іспитів та вступу до вищих навчальних закладів правоохоронці не зауважили.

Натомість нинішнього року правоохоронці "хвалилися" перед громадськістю кримінальними справами проти голови Соснівки; інспектора одного з відділів ЛОДА, який отримав 100 євро хабара від львів'янина за "сприяння зарахування на облік та видачі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу"; щодо дніпропетровського інспектора ДАІ, який одержав від громадянина Республіки Польща 500 грн хабара за те, щоб його автомобіль не ставили на арештмайданчик. Також "на гарячому" затримали начальника одного зі Стрийських жеків, який за влаштування на роботу вимагав 200 доларів США, та керівника одного з відділів Яворівської РДА, який хотів отримати від приватного підприємця зі Львова 300 доларів США за "прискорення виготовлення документів на земельну ділянку під торговельний кіоск у смт Краківець Яворівського району". За 200 доларів хабара затримали заступницю начальника відділу контролю обласного управління захисту прав споживачів та працівника Головтрансінспекції у Львівській області за хабар у розмірі 50 доларів США та 1400 гривень, які він вимагав та отримав від приватного підприєм­ця-львів'янина за видачу ліцензії на право здійснення транспортних перевезень.

Марічка Ільїна
musor.jpg

У боротьбі з корупцією чиновники воліють не виносити з хати зайвого сміття (ділянка на вулиці Городоцькій, 226а - серед "чорного" списку)

Співробітник служби ци­вільного захисту хотів від приватного підприємця 1,6 тис. грн за надання декларації, що приміщення його приватного клубу відповідає вимогам протипожежної безпеки. Співробітник відділу контролю забудови території вимагав та отримав 1 тис. грн хабара від приватного підприємця за те, що "не помітив" самовільного будівництва. За 400 євро хабара, отриманого за видачу 80 000 споживчого кредиту, взяли банкіра - начальника відділення Львівської філії одного із банків міста.

Кримінальні справи порушили й проти двох сільських голів Львівщини. Один з них вимагав та одержав 4 тис. доларів США за винесення сільською радою рішення про виділення земельних ділянок під індивідуальне будівництво. Інший вимагав у мешканки села 1 тис. грн за рішення сесії сільради про надання згоди на продовження договору суборенди приміщення магазину. А співробіт­ниця електричних мереж оцінила свою лояльність за непритягнення особи до адміністративної відповідальності за порушення ним норм споживання електроенергії у 3 тис. грн.

Набагато більшими виявилися розміри хабарів у правоохороній галузі. Старший оперуповноважений УДСБЕЗ ГУ МВС України у Львівській області попався на тому, що вимагав та отримав хабар у розмірі 13 200 доларів США за те, що пообіцяв не притягувати до кримінальної відповідальності родича хабародавця за зберігання наркотичних речовин та не проводити перевірок аптечних закладів, які має його родина. Працівника внутрішньої безпеки обласного управління міліції затримали під час отримання 4 тисяч доларів США як частини хабара, загальна сума якого мала бути 15 тис. доларів.

"Корупція - стоп" як PR-технологія

36 білбордів та ситі-лайтів, які розміщені по Львівщині із закликом звертатися на телефон довіри в регіональному управлінні СБУ (298-66-22), показали й ставлення самих українців до гріха корупції, його, вочевидь, більшість населення вважає цілком прийнятним. Анатолій Матіос на запитання про кількість справ, порушених за зверненнями за цим телефоном, невизначено від­повів: "Кілька". Згідно із повідомленням прес-служби, завдяки дзвінкам на телефон дові­ри було затримано двох праців­ників ДАІ. Також після звернення на телефон довіри львівського приватного під­приємця затримали начальника відділення Державної служби боротьби з економічними злочинами одного з РВ ГУ МВС України у Львівській області під час отримання хабара в розмірі 300 дол. США.

Чи не найбільший резонанс у Львові у галузі корупції цьогоріч стали корупційні справи щодо секретаря Львівської міської ради Володимира Квурта, директора департаменту містобудування Андрія Павліва та Юрія Криворучка, головного архітектора Львова. Перший отримав 4 тисячі гривень зарплати, перебуваючи у відпустці за кордоном, інші двоє "погоріли" на тому, що конкурсна комісія, до складу якої вони входили, віддала перевагу одному суб'єкту підприємницької діяльності на право виготовлення проекту відведення на земельну ділянку площею 1 та 1,02 га у місті Львові. Ціна ж цих справ у першому випадку - 850 грн штрафу, в інших двох - по 255...

На зауваження "Пошти", що таке виявлення корупції - крапля в морі, Анатолій Матіос, голова управління СБУ у Львівській області, філософськи зазначив: "З краплі складається море..."

Самі ж посадовці, незважаючи на рішення суду, винними себе не визнають й переконують, що це "політичне замовлення". Подекуди й справді створюється враження, що високопосадовці правоохоронних органів бавляться у якісь незрозумілі ігри "хто кого".

Мовою цифр

За 5 перших місяців цього року органи внутрішніх справ та прокуратури України викрили 1380 злочинів про хабарництво. У хабарництві було викрито 679 осіб, зокрема, 128 службових осіб органів влади й управління та 149 контролюючих органів, серед яких 27 службовців ДПА, 28 - МНС та державної виконавчої служби.

Якщо торік у середньому "подяка" чиновнику становила 3 тис. доларів, то за 5 місяців 2008 року ця сума вже стала більшою удвічі, а лише за червень зросла до 14 тис. у.о. За інформацією Державної служби боротьби з економічною злочинністю, сума отриманих цьогоріч хабарів  становить 56,3 млн грн.

Ба більше, боротьба зі злом корупції все частіше набуває рис PR-технології з яскраво вираженою метою "підстави" неугодних чи непотрібних.  Показовою щодо цього є справа Степана Столярського,  раніше керівника, а тепер заступника начальника Державної еколо­гічної інспекції у Львівській області. Після, без перебільшення, "бойових дій" у його кабінеті, які влаштували там працівники СБУ у пошуках хабарника, прокуратура закрила кримінальну справу за відсутністю в діянні підозрюваного складу злочину. При цьому керівники двох силових відомств обмінялися геть не дипломатичними "реверансами". Анатолій Матіос, керівник УСБУ у Львів­ській області, заявив, що він вельми подивований закриттям справи і буде це оскаржувати до вищих органів прокуратури. За його словами, прокуратура закрила справу навіть ні разу не допитавши підозрюваного. Натомість прокурор області Олексій Баганець, категорично заперечивши цю інформацію, так пояснив "Пошті" нападки керівника УСБУ: "Спочатку треба перелізти через перелаз, а тоді гоп казати".

В цілому "активна боротьба" із корупцією виглядає доволі не втішно. За інформацією Юрія Луценка, міністра внутрішніх справ, щороку в Україні затримують 1,5 тис. осіб за спробу дати чи отримати хабарі, та до позбавлення волі суди притягають не більше 40.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5067 / 1.65MB / SQL:{query_count}