Понад 20 осіб, охочих поїхати за кордон на заробітки до Італії та Португалії через псевдофірму з найму на роботу, стали жертвами львівського шахрая. Аферист майстерно обводив навколо пальця переважно жінок, серед потерпілих є й цілі сім'ї. З кожної жертви він збагатився на суму від 2,5 до 3 тисяч доларів. Марно сподівалися люди, що отримають роботу за кордоном, бо махляр брав гроші і зникав, тому й ошукані звернулися до міліції. Правоохоронці припускають, що жертв шахрая може бути набагато більше.
Мешканець Львова (свого часу вже відбув покарання за крадіжки, також розшукували за зґвалтування) відкрив фірму в центрі Львова. На першому поверсі одного з будинків взяв у суборенду офіс на дві кімнати, завіз комп'ютерну техніку. До "праці" долучив ще двох молодих жінок. Як повідомив "Пошті" Андрій Косик, заступник начальника Управління карного розшуку ГУ МВСУ у Львівській області, потерпілими афериста стали не лише львів'яни, але й мешканці Самбірського та Старосамбірського районів Львівщини, м. Борислава. Лиходій також гастролював на Закарпатті та Івано-Франківщині, тому ошукані є й там.
Жертвами аферистів ставали й працівники силових структур і навіть журналісти. Але, зазвичай, вони не звертаються до міліції, побоюючись розголосу
Оскільки на Львівщині ще достатньо охочих податися за кордон у пошуках роботи з кращою, аніж вдома, оплатою, тому є ризик, що цим можуть непогано користати аферисти. Потенційним заробітчанам варто бути обачними та менш довірливими до людей, які пропонують свої послуги. Правоохоронці застерігають, що обіцяна прискорена віза за окрему оплату мала б насторожити. А от "фірмочки" у підвалах на одну кімнату краще обходити стороною.
Упродовж останніх років на Львівщині побільшало випадків із квартирними шахрайствами. Пояснення просте - вартість квартир щоразу збільшується, а попит на житло буде завше. Охочих збагатитися у цій царині не бракує. Так звані квартирні "маклери" знаходять залежних від чогось людей - осіб похилого віку (насамперед тих, які прикуті до ліжка), п'яничок чи наркоманів, а також самотніх дідусів та бабусь, інвалідів, яким із корисливих мотивів обіцяють вигідно обміняти власне помешкання. Мовляв, маємо вигідну пропозицію: ваше житло в обмін на меншу квартиру, де квартплата та комунальні послуги будуть нижчими. Це один із методів, через який люди, які ще вчора мали дах над головою, вже завтра можуть стати бомжами. Шляхом обману шахраї забирають генеральне доручення на квартиру, згодом помешкання переоформляють та продають. Непоодинокі випадки, коли свої жертви сучасні остапи бендери вивозять у закинуті сільські хати чи у міста, де є дешеві квартири (скажімо, зі Львова у Новий Розділ чи Стебник), де кидають людей напризволяще. Торік правоохоронці львівського УБОЗу затримали серйозну злочинну групу, яка утримувала в одному з помешкань літніх людей, у яких забрали їхнє житло.
Часто-густо аферисти укладають із дідусями та бабусями опікунський договір, а згодом вживають усіх заходів, аби виселити цих людей з їхніх же квартир. Діють не на одинці, а групами. Звісно, це відбувається не без допомоги горе-нотаріусів, адвокатів, працівників БТІ, паспортисток. Шахраї роблять свою справу так ювелірно, що опісля потерпілі не можуть повернути власне помешкання, адже квартиру продали вже третім-четвертим власникам. Розкрити такий злочин дуже важко, адже потерпілі звертаються запізно, а про повернення квартири годі й говорити, бо добросовісні набувачі документи оформляють правильно.
Так, у травні у Залізничний райвідділ міліції м. Львова звернувся 60-річний пенсіонер, який повідомив, що невідома особа шахрайським методом заволоділа його помешканням на вул. Виговського, чим завдала матеріальної шкоди на 190 тис. грн. За інформацією прес-центру обласного управління міліції, до відповідальності притягується маклер агентства нерухомості.
Багацько на Львівщині і шахрайств із мобільними телефонами. "Легенда" традиційна: "Дозвольте зателефонувати, бо захворіла дівчина/жінка/мама, а в мене розрядився телефон/закінчилися гроші". Зазвичай мобільний дають співчутливі люди, чим й користають аферисти, які залишають їх без телефону. Один бере трубку у руки й відходить, а інший у цей момент людину заговорює. За якісь долі секунди молодик разом з телефоном зникає у невідомому керунку. Практика свідчить, коли потерпілі одразу звертаються до міліції, тоді по "гарячих слідах" легше розкрити злочин. Львів, Стрий, Дрогобич, Червоноград - саме у цих містах нині найбільше стається таких шахрайств. Жертвами шахраїв (здебільшого до цього вдається молодь, зокрема, студенти) стають жінки, діти, люди похилого віку.
Приїздять люди, які набирають охочих і одразу на місці формують бригади та збирають гроші на дорогу, проживання та харчування. Загалом з кожної особи набігає сума 300-500 гривень. Згодом люди чемно збираються на вокзалі, а організатори поїздки туди й не думають приходити.
Отак сформувавши кілька бригад, шахраї на рівному місці збагачуються на кругленьку суму. Переважно до таких шахрайств вдаються заїжджі особи. Міліціонери радять, що їхати на сезонні роботи краще зі знайомими людьми, які вже побували в тому чи іншому місці, знають, що, де і як, які гроші платять за роботу.
Розвелося чимало шахраїв, які беруть кредити у банках чи купують техніку та автомобілі у кредит. Викоренити такий злочин майже неможливо - можна лише звести до мінімуму збитки від нього, а це вже залежить від того, як у кожному конкретному випадку спрацює служба юридичної й економічної безпеки того чи іншого банку або кредитної спілки. Швидкі кредити спонукають до поширення такого виду злочину. Часто кредитні шахраї є гастролерами з інших областей.
Правоохоронці кажуть, що жодна позика не обходиться без працівника банку. Шахраї працюють у парі з кимось із працівників банку.
"Є низка кримінальних справ у Львові, де фігурують власне працівники банків", - каже
О. Синявський. Шахраї обманюють банкірів переважно двома способами: із використанням підробленого паспорта і через підставну особу, простіше кажучи - підсадну качку. У другому випадку шахрай знаходить легковажну людину, яка перебуває в скрутному матеріальному становищі, але має паспорт і постійну прописку. І вмовляє її взяти кредит на своє ім'я і, звісно ж, під свою відповідальність. Під приціл потрапляють п'янички, на ім'я яких оформляють кредити на 15-20 тис. грн. За "послугу" - паспорт - охочому до оковитої дають дуже мінімальну суму. Останній тішиться, що має за що декілька днів пити. Звісно, що його знаходять, коли приходить час повертати гроші. Бідолаха розводить руками: я не винен - лише дав свій паспорт. А хто ті люди, кому його давав, він не знає. Ба навіть з'ясовується, що особу запевняли, що кредит не треба повертати. Але кредит обов'язково потрібно повертати!
Богдан Шкарада,
екс-начальник УМВСУ у Львівській області
Шахраї - це злочинці-інтелектуали, які націлені, аби якомога швидше заробити великі гроші. Це азартні та ерудовані люди, які постійно відшліфовують свої методи. Чого лише варта афера з "Елітою-центром" у столиці! Щодо шахрайств з квартирами, то до кінця ніхто не відстежує, скільки у Львові та області залишилося самотніх людей похилого віку з квартирами. Натомість все це детально та уважно вивчають аферисти. Українська правоохоронна система така, що справу розслідуватимуть, коли буде заява до міліції. Потрібно наперед вивчати ситуацію, адже це латентна злочинність.
Найкраща профілактика шахрайств, коли ефективно діють правоохоронні органи. Шахраї випереджають міліціонерів, адже постійно змінюють свої форми та методи. Є потреба у створенні спеціального підрозділу чи напрямку у карному розшуку, який би працював саме над розслідуванням шахрайств. Потрібно удосконалити боротьбу з аферистами. Міліція сьогодні бореться з наслідками, але не з причинами! Потрібно відсікати причини, бо з наслідками дуже важко боротися, важко збирати доказову базу.