Без долара…

Хто зацікавлений у забороні валютної готівки?

Питання заборони валютної готівки, ініційоване чинним главою уряду, - неоднозначне. У всякому випадку, про згубність такого кроку (на нашу думку) досі мовчать знані економісти від правлячої коаліції - Сергій Терьохін, Сергій Соболєв і навіть відомий банкір Петро Порошенко. За такого "одобрямсу" після виборів, якщо влада зміниться кардинально, із економікою країни можна буде робити, що заманеться.

Питання тільки у тому, яким чином запровадять цю заборону і до яких каральних санкцій проти новітніх валютників вдасться майбутня влада.

Відверто кажучи, дивує аргументація, якою послуговуються прихильники заборони на чолі з прем'єр­міністром. Перший з них - боротьба з корупцією. Так, жадібне вітчизняне чиновництво середньої ланки звикло брати хабарі в доларах або євро. Після заборони готівкової валюти їм доведеться брати у гривнях. Пакунки із "кешем" стануть удесятеро товстішими, що спричинить певні "незручності", та навряд чи змусить когось відмовитися від корупційних надприбутків. А для тих, хто на шпилі цієї піраміди, взагалі нічого не зміниться: як отримували "відкати" через офшор, так і отримуватимуть.

А от як ті, хто займається прикордонним бізнесом, дрібнооптовою торгівлею? Здати державі зароблену валюту вони ще зможуть, хоча й за грабіжницьким курсом обміну, а як її придбати без права на зовнішньоекономічну діяльність та укладених зарубіжних контрактів? Чи мають більшість вітчизняних гастарбайтерів дозвіл на зовнішньоекономічну діяльність - питання риторичне. Тобто про громадян, як завжди, забули.

Хоча й прикритися турботою про державу теж не вийде. Заборона обігу іноземної готівкової валюти та примусовий викуп її державою у власників міжнародних контрактів за так званим "офіційним курсом" спочатку забезпечить певні надходження до бюджету. Мабуть, місяці зо два після інавгурації (якщо оберуть!) нинішній прем'єр із командою зможуть платити "Газпрому" та спати спокійно. А промисловість у ситуації валютного голоду стане остаточно. Та й іноземні кредити брати за умови невизначеності з готівкової масою теж буде важкувато.

А хто ж тоді буде з гарантованим зиском? Цілком зрозуміло: власники банківських установ, які отримають від держави право вилучати у громадян "зайву" валюту. Природно: олігархи тепер змушені витрачатися на масштабну передвиборну кампанію. Після ймовірної перемоги насамперед вони кинуться повертати втрачене. Із надлишком.

Можна передбачити, що бруднитися у забороні готівкової валюти майбутній гарант не стане. Мабуть, що у "рамках підготовки бюджету­2010" рішення проведуть постановою уряду. А потім підтвердять на рівні Верховної Ради, ухвалюючи бюджет.

Тому вже зараз із урядових кабінетів лунають твердження про те, що долар коштуватиме лише... шість гривень. Хіба пропагандистська підготовка до запровадження примусового (і несправедливого!) обмінного курсу долара до гривні? А от заощаджувати громадяни зможуть тільки в коштовностях. У кого вони є.

 

Про автора

Петро Демченко, кандидат технічних наук

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4670 / 1.55MB / SQL:{query_count}