Жодна зима в Україні не мислима без щоденних вечірніх випусків новин з повідомленнями про газові конфлікти з Росією. Цього року спершу почали з'являтися оптимістичні заголовки на цю тему. Зокрема, 24 листопада "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" підписали нові, досить вигідні для нас, доповнення до контракту від 19 січня 2009 року. Проте недовго вони тішили. Нещодавно у ЗМІ з'явилася інформація від імені джерела з Кабінету Міністрів про те, що "Нафтогаз" подав до Мінекономіки й Мінпаливенерго розрахунки, відповідно до яких наступного року середньорічна ціна російського газу становитиме 295 - 337 дол. за тисячу кубометрів.
На початку цього року російський "Газпром" і "Нафтогаз України" підписали довгостроковий контракт на постачання російського газу українським споживачам з 2009 до 2019 року включно.
Підписані двома сторонами доповнення до контракту змінюють вже давно наболілу проблематику зменшення обсягів поставок газу в Україну. Досі договір не передбачав можливості такого зменшення за бажанням однієї зі сторін, зокрема, України. Однак новими домовленостями передбачено зниження обсягу поставок газу в Україну в 2010 році з 52 мільярдів кубометрів до 33,75 мільярда кубометрів.
Крім того, договір, підписаний на початку цього року, дозволяв Росії здійснювати штрафні санкції щодо України в разі недобору газу. Так, за підсумками десяти місяців, Україна недобрала 13 млрд куб. м. Рівень споживання газу в Україні різко знизився у зв'язку з економічною кризою. За 10 місяців 2009 року при контрактних зобов'язаннях в 31,7 мільярда кубометрів "Нафтогаз" закупив лише 18,85 мільярда кубометрів. "Нафтогаз" заявив, що, якби штрафні санкції були застосовані, Україні довелося б заплатити 5,8 мільярда доларів. Президент Віктор Ющенко назвав значно більшу суму - 7,8 мільярда доларів. Однак "Газпром" змилосердився і, згідно з підписаними новими доповненнями, відмовився штрафувати НАК "Нафтогаз" в 2009 році.
Прем'єрміністр Юлія Тимошенко повідомила, що наступного року Україна купить 25 мільярдів кубометрів російського газу.
"Ми радикально скорочуємо споживання природного газу, заміщаємо його всім, чим можливо. Якщо в 2007му ми брали 52 мільярди кубометрів газу, цього року беремо 33 мільярди кубометрів російського газу, а наступного року візьмемо 25 мільярдів кубометрів", - сказала голова уряду.
Щоб не платити штрафи за недобір у 2010 році, нові контрактні обсяги повинні становити максимум 34 млрд куб. м (за договором, "Газпром" вимагає оплати 80% контрактних обсягів, тобто якраз 27 млрд при 34 млрд у контракті).
Таким чином Україна може себе застрахувати від майбутніх небажаних штрафів з боку Росії, скасування яких на наступний рік не поширюється.
У разі, якщо нам все ж буде потрібно більше, ніж заплановано, газу, за словами Тимошенко, в Україні "фактично за всіма галузями діють програми щодо заміщення використання газу іншими джерелами енергії".
Однак, попри радісні доповнення до контракту, наступного року ми не матимемо 20ти відсотків знижки на газ, яку Росія благодушно надавала нам протягом 2009 року.
Адже згідно з укладеним контрактом, "Нафтогаз" і "Газпром" з 1 січня 2010 року перейдуть до газового ціноутворення і формування транзитного тарифу відповідно до європейських стандартів. Згідно з контрактом, на 80% річного обсягу поставок газу поширюється умова "бери або плати" ("take or pay").
Формула ціни для "Нафтогазу України" прив'язана до котирувань нафтопродуктів за попередні дев'ять місяців і протягом цього року неухильно знижувалася. В результаті, за цей рік Україна має заплатити Росії 5,5 - 5,8 млрд дол., враховуючи знижку. А в 2010 році, при планах "Нафтогазу" щодо імпорту 27 млрд куб. м, ми заплатимо вже 7,7 млрд дол. Це як мінімум, адже ще не відомі нові ціни на газ, які будуть діяти у 2010 році.
Кожен квартал ціна перераховується за формулою, що враховує зміну індексів цін на мазут і газойль. Отже, у першому кварталі поточного року ціна на російський газ для України становила 360 доларів за тисячу кубометрів, у другому кварталі - 270,95 долара, в третьому кварталі - 198 доларів за тисячу кубометрів.
Прем'єрміністр України заявила в ефірі "5го каналу", що ціна на природний газ для промисловості в першому півріччі 2010 року не зміниться. "Я можу абсолютно точно стверджувати, що з 1 січня люди навіть не відчують, як зміниться формула, як буде встановлена ціна на газ. І більше скажу: за тими прогнозами, які ми зараз маємо, ціни на нафту, мазут, газойль, а це і є складові формули, у нас як мінімум у першому півріччі ціна для промисловості на природний газ не зміниться, вона буде така, як і була в 2009 році ", - наголосила Ю. Тимошенко.
У жовтні "Нафтогаз" повідомляв, що ціна газу для України в четвертому кварталі поточного року може становити 208 - 209 доларів за тисячу кубометрів.
Проте офіційний представник ВАТ "Газпром" Сергій Купріянов в ефірі радіостанції "Эхо Москвы" назвав середню ціна газу для України в 2010 році близько 280 дол. за тис. куб. "Оцінюю середню ціну газу наступного року для України приблизно в межах 280 дол. Це відповідає європейським цінам", - сказав
С. Купріянов.
Крім того, Сергій Купріянов зазначив, що в результаті підписаних додатків до контракту "Газпром" втрачає чималу частину прибутку через зниження об'єму поставок. "Ми розуміємо, що спробувати отримати кошти з України за газ, який вона не отримала, в даній ситуації просто не реально", - сказав він. За словами С. Купріянова, нові рішення продиктовані об'єктивною економічною, фінансовою ситуацією в Україні, з якою, що називається, не посперечаєшся.
Зовсім нещодавно в ЗМІ з'явилася інформація від імені джерела з Кабінету Міністрів про те, що "Нафтогаз" подав до Мінекономіки й Мінпаливенерго розрахунки, згідно з якими, в наступному році середньорічна ціна російського газу буде 295 - 337 дол. за тисячу кубометрів, а не 280 дол., як заявляв Купріянов.
Такі цифри НАК скерував у Мінекономіки і Мінпаливенерго для підготовки макроекономічних прогнозних показників на наступний рік, пише "КомерсантУкраїна".
За словами джерела в "Нафтогазі", розрахунки спрямовані в міністерства для підготовки макроекономічних прогнозних показників на 2010 рік, у тому числі держбюджету. До речі, справжню ціну, а не "теоретичну" буде оголошено офіційно в другій половині грудня. Принаймні так запевняє Олег Дубина, голова правління НАК "Нафтогаз України".