Закуримо?..

З 1 листопада в Україні знову зросли ціни на тютюнові вироби. В середньому – на 40-60 відсотків

Чого очікували - те сталося! Попри вірусні епідемії, які зненацька (!) вразили населення країни, урядова програма зміцнення здоров'я нації втілюється у життя із подиву гідною пунктуальністю.

У цілому, головними завадами на шляху тотального оздоровлення завжди вважали зловживання міцними напоями і, звісно, тютюнокуріння (принаймні так цю недугу називають фахівці). Щодо останнього, то рідний уряд завдав чергового і, можливо, нищівного удару тим, хто й досі не зміг покласти край цій ганебній, але дуже популярній серед народу звичці. З 1 листопада усі виробники цигарок підняли роздрібні ціни на свою продукцію, про що й повідомила на початку тижня Державна податкова адміністрація України.

Неприємні новини мовою цифр виглядають так: наприклад, виробник доволі популярної (власне через ціну) марки цигарок LD - компанія "Джей ТІ Інтернешнл" - підняла ціну на свої вироби із різними варіаціями щодо вмісту тютюну та смол в середньому на 65% - до позначки вже у 7,75 грн за пачку. Як повідомляє видання "Дело", інший, не менш "народний" виріб, - "Ватра", який продукує компанія "Імперіал Тобако Продакшн Україна", зріс у ціні, щоправда, не так суттєво - на 43%. Проте і вона складає нову, вже вагому позначку рівнесенько у 5 грн за пачку. А ось ВАТ "Прилуки" "жіночі" вироби марки "Vogue" оцінило тепер у "десятку".

Це - вибіркові приклади. Загальну ситуацію та її наслідки через нове ціноутворення курці оцінять вже невдовзі - за схудненням власних кишень (наразі розпродають давні запаси і за старими цінами, які вказані на кожній пачці). Як і планував уряд, з 1 листопада ставка акцизного збору на тютюнові вироби збільшена на 16%. Отже, зросте і так звана максимальна роздрібна ціна. Але вітчизняний процес ціноутворення завше був незрозумілою процедурою для необізнаних. Нові ціни на тютюн - не виняток.

22 жовтня Верховна Рада ухвалила в цілому закон, який передбачав підвищення так званих адвалерної та специфічної ставок на тютюнові вироби (парламент пішов назустріч акцизним намірам уряду, хоча останній, зрештою, міг би обійтися і без депутатів, видавши свою постанову, бо такі питання входять у його компетенцію). До речі, адвалерна ставка (для профанів - розраховується, виходячи з максимальної роздрібної ціни) була підвищена із 20% (виручка із обороту) до 36%. При цьому реальні платежі за адвалерною ставкою становлять 30%, оскільки вони зменшуються на суму податку на додану вартість, сплаченого із оптової ціни (36% мінус 20%).

Отже, зростання ціни, якщо вдатися до індексації цін із урахуванням підвищення акцизу, не повинно бути більше 3040%. Про це, до речі, розповів згаданому "Делу" завідувач відділу контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров'я Костянтин Красовський.

Проте виробники цигарок банально проігнорували зростання цін на свою продукцію в середньому на 40%, переклавши таким чином податкове навантаження, яке, зрозуміло, також зросло, на споживачів. Хоча і не всі. Тут, до слова, є цікавий нюанс. "Пошта" зателефонувала у Львівську обласну комісію з контролю за цінами до її очільниці Любові Висоцької. Аби не втомлювати читачів подробицями розмови, зазначимо головне: попри все, виробники не мають права реалізовувати свою продукцію лише за ціною, меншою за офіційно визначеним мінімумом. Решта, як кажуть, на їх совісті. Податки із "навару" їм все ж доведеться сплачувати, за чим пильно стежить податкова. А щодо нас, грішних, - не хочеш, не купуй. Себто, не по кишені - не кури.

Головним аргументом проти підвищення ставок акцизного збору виробники тютюну висувають можливе збільшення контрабанди. Поза тим, самі ж визнають, що в нинішньому зростанні не обмежилися лише індексацією цін на підвищення акцизу, а заклали туди ще й подорожчання продукції та прибуток. Рентабельність виробництва, звісно, різна. Але опосередковано вже можемо констатувати зростання цін на цигарки із фільтром в середньому на 23 гривні.

Але найцікавіше далі. У коаліції громадських організацій "За вільну від тютюнового диму Україну" виробників цигарок вже назвали лицемірами, оскільки закон про підвищення акцизних ставок ще не підписав Президент. Отже, він не набув чинності.

Наразі виробники тютюну не прогнозують свої доходи та обсяги виробництва у ІІІ-ІV кварталах. Проте, за неофіційними даними, вже відомо, що за 9 місяців року обсяг легального ринку продажу цигарок в Україні становив приблизно 18 млрд грн. З них 6 млрд грн - акцизний збір, 3 млрд - податок на додану вартість. Минулоріч за той же період вартість виробництва та прибутки тютюнових компаній були на мільярд гривень меншими - "лише" 8 млрд. Для когось куріння народу - справа справді вигідна. Принаймні була такою досі.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4961 / 1.58MB / SQL:{query_count}