Держкомпідприємництва пропонує змінити принципи сплати єдиного податку, який хочуть "прив'язати" до рівня мінімальної зарплати
В уряді знову дбають про підприємців. Цього разу турбується безпосередній захисник їхніх прав і поборник сприяння бізнесу - Державний комітет підприємництва. На своєму сайті він оприлюднив новий законопроект про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
Переваги змін підприємці відчують у разі ухвалення проекту вже наступного року. Проте про деякі з них, гадаємо, розповісти варто вже.
Насамперед ставка податку і граничний обсяг доходу малого бізнесу буде "прив'язано" до мінімальної зарплати. Це означає фактичне щорічне збільшення ставки єдиного податку, оскільки мінімальна зарплата в нас невпинно зростає. Тож ініціатива Держкомпідприємництва з 2010 року дозволить місцевим бюджетам отримувати більше доходів.
Потерпатимуть від реформи хіба що Пенсійний і соціальні державні фонди. Однак у парламенті негативно оцінили нову податкову схему, хоча про її переваги з екранів телевізорів натхненно розповіла голова комітету Олександра Кужель.
Наразі малий бізнес щомісяця сплачує єдиний податок в розмірі 20 - 200 грн. Та з 2010 року ставка податку становитиме 4 - 15% мінімальної зарплати, визначеної на 1 січня кожного року.
Нагадаємо, у проекті держбюджету2010 передбачено мінімальну зарплату на початок року на рівні 681 грн. Таким чином, ставка єдиного податку може становити 27,24102,15 грн, а максимальна річна виручка фізичних осіб - 510,750 тис. грн (750 мінімальних зарплат), юридичних - 1,021 млн (1,5 тис мінімальних зарплат), що на 10,75 тис. грн і 21 тис. грн більше, ніж зараз.
При цьому зростання рівня мінімальної зарплати упродовж року не впливатиме на розмір ставки і річної виручки. Але як це узгоджується з останнім "соціальним законом" про розмір мінімальних зарплат, який ухвалила Верховна Рада, хоча наразі не підписав Президент?
Реально можуть виграти справді місцеві бюджети. Адже вся сума єдиного податку платниківфізичних осіб потрапить саме до них, тоді як зараз - тільки 43%. Для спрощення: регіональні скарбниці отримуватимуть із кожного підприємця вже до 102,15 грн замість нинішньої максимальної суми в 86 грн. Решта розподілу виглядає так: 57% йдуть у Пенсійний фонд (нині - 42%) і соціальні фонди (15%). Але новий механізм передбачає, що фізичні особи (крім пенсіонерів, інвалідів і тих, хто не наймає працівників) платитимуть пенсійні та соціальні внески в розмірі 13% і 1% мінімальної зарплати (сумарно 95,34 грн).
Від такої реформи фонди недоотримають майже 19 грн із кожного підприємця. Фізичні особи за максимальної ставки податку заощадять всього 2,51 грн, а втрати почнуться вже за мінімальної зарплати в 700 грн - 3 грн.
Держкомпідприємництва від офіційних коментарів досі утримується. Неофіційно пояснюють, що плаваючу ставку податку запропонували для щорічного перегляду граничної виручки. Мовляв, у комітеті хочуть запобігти ситуації, коли ціни ростуть, а ставка - ні.
Не забуваймо, що з 1 грудня перейдемо до Єдиної тарифної сітки оплати праці. Цю норму передбачає і проект бюджету2010. Відповідно, запровадження ЄТС збільшує ставку першого тарифного розряду майже на 35%, порівняно із 2008 роком.