Криза кидає тінь

За оцінками спеціалістів Всесвітнього банку, рівень тінізації вітчизняної економіки нині перевищує 50 відсотків

За оцінками спеціалістів Всесвітнього банку, рівень тінізації вітчизняної економіки нині перевищує 50 відсотків

Не знаю, хто як, та особисто я віддаю належне зусиллям уряду та його керівників у боротьбі за процвітання вітчизняної економіки, а відтак - і країни. Не можна не втішитися і цифрам, які засвідчують чергові успіхи на цій ниві, і які дозовано пропонує населенню урядове чиновництво. Аби і їм прозвітувати, і нам порадіти.

Наші здобутки

Міністр економіки Богдан Данилишин недавно повідомив громаду про перебіг "боїв із тінню". Загалом, ситуація тільки вкотре засвідчила, що наша країна не перебуває на узбіччі світових процесів, зокрема, в економіці. Міністр наголосив, що фінансово­економічна криза спричинила зростання рівня тінізації економік і в решті країн. Ми - не виняток. Маємо, щоправда, деякі відмінності, про які економічний очільник теж не промовчав.

Перш за все річ у кредитах, точніше - у відсутності таких. За обмеженого доступу підприємців до одного з основних джерел оборотних ресурсів - позик, вони, створюючи "резерв", виводять частину прибутку у тінь, аби згодом замінити недоступні кредити тіньовим капіталом. При цьому не ділитися прибутками із державою. Гадаємо, не лише через обмеження доступу до кредитів.

Найбільше виросла тінь (порівняно із 2008 роком) у промисловості та будівництві, а найменше - у сфері операцій із нерухомістю та сільському господарстві. При цьому, порівняно з першим кварталом 2009 року, рівень тіньової економіки за всіма видами економічної діяльності (за винятком сільського господарства, що пов'язано значною мірою з сезонним характером виробництва) зменшився.

Міністр вважає, що тенденція пояснюється просто: суб'єкти господарювання адаптувалися до функціонування в умовах кризи, ситуа­ція на валютному ринку і в банківському секторі стабілізувалася.

За офіційними ж даними, рівень тіньової економіки за 2008 рік, порівняно з 2007 роком, збільшився на 2,3 відсотка і досяг 31,1% загального ВВП країни.

Із тіні видніше

Проте експерти не зовсім погоджуються із Мінекономіки. До слова, за попередніми розрахунками міністерства, за підсумками ІІ кварталу рівень тінізації вітчизняної економіки становив 36% ВВП, а не 31,1%.

На відміну від урядовців, експерти вважають призупинення зростання рівня тінізації тим, що потенціал "підпільників" просто вичерпано.

З іншого боку, через загальне падіння економічної активності поменшав і попит на так званий тіньовий продукт.

І ще одну причину, через яку Міністерство економіки "не зауважило" зростання тінізації, пов'язують з політичними аспектами проблеми. Коли оприлюднили звіт за І квартал, цифра 36 % там фігурувала. Та навряд це втішило очільників уряду. Тому первинний варіант звіту побув на сайті Мінекономіки лише кілька днів, а відтак щез "для доопрацювання". Акурат до показників, про які йшлося вище.

Із тезою про зменшення рівня тінізації через адаптацію бізнесу не погоджуються і самі підприємці. Керівний партнер компанії DLL Consulting Ярослав Ломакін вважає, що в Україні бізнес стогне від податкового тягаря. Перед виборами з нього прагнуть витиснути максимально.

Скільки насправді?

Поза тим, сказати достеменно, яка частина економіки пішла у тінь, навряд можливо. Мінекономіки розраховує цей показник за чотирма найбільш вживаними у світі методами. Однак в умовах кризи дані, здобуті за допомогою цих методик, мають велику ймовірність похибки. Ми б додали, що похибку можна свідомо закласти. Хоча, безперечно, впевнені, що є інші розрахунки - не дурні ж сидять у тих міністерствах! Та навряд хтось їх оприлюднить...

Властиво тому є великі розбіжності в оцінках масштабів "тіні" в оприлюднених даних. Наприклад, Всесвітній банк узагалі каже, що її рівень сягнув половини ВВП. Експерти вважають, що, взявши за основу навіть офіційні дані міністерства, можна порахувати, що до кінця року в тіньовому бізнесі обертатиметься до 340 млрд грн. А врахувавши, що рівень тіньового перерозподілу ВВП через бюджет вже перевищив офіційні 31,1 %, можна сміливо стверджувати: держбюджет через це недоотримує понад 100 млрд грн.

З іншого боку, фахівці наголошують, що завдяки масовому походу бізнесу в тінь, чимала частина українців ще має бодай якусь роботу. Реалії життя переконують більш аргументовано, ніж промови найкращих урядових риторів.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4442 / 1.57MB / SQL:{query_count}