Безробіття – стабільне

А кількість вакансій невпинно зменшується

А кількість вакансій невпинно зменшується

Повернутися до теми безробіття нас змусив дзвінок до редакції. 47річна львів'янка поскаржилася, що потрапила під скорочення. Але  власники фірми змусили написати заяву на звільнення за власним бажанням, бо інакше грозилися виплатити лише офіційну зарплату. Куди було діватися - звільнилася і, звісно, пішла ставати на облік у центр зайнятості. Жінка має вищу освіту, але останнім часом через сімейні обставини працювала продавцем.

Вакансія - прибиральниця
на кладовищі

Коли працівниця центру зайнятості сказала, що має для неї роботу, жінка зраділа: нарешті буде при ділі. Та коли озвучили вакансію, та мало не зомліла - їй пропонували працювати прибиральницею на одному з львівських кладовищ. Звісно, вона відмовилася. Наступна пропозиція була схожою - прибиральниця у фірмі ритуальних послуг.

Мене попередили, що коли відмовлюся від ще однієї пропозиції, мені перестануть виплачувати допомогу з безробіття", - каже жінка. І водночас запитує: Навіщо пропонувати роботу, коли знаєш наперед, що буде відмова. Невже важко уявити себе у шкурі безробітної й запропонувати людині щось відповідне, звісно, з тих вакансій, що є, зважаючи на кваліфікацію людини, освіту, стаж?"

Поміж людей, хто  з різних причин став безробітним, ширяться чутки, що у центрах зайнятості є негласна вказівка зверху, яка забороняє ставити на облік нових безробітних, оскільки немає грошей на виплату їм допомоги. Кількість безробітних має бути стабільною, нових можна брати лише на місце тих, кого зняли з обліку. Ось і пропонують людям вакансії, від яких вони очевидно відмовляться. І навіть після двох відмов перестають виплачувати допомогу. А на місце вибулих реєструють нових, і таким чином складається враження, що з реєстрацією безробітних усе гаразд.

Аби спростувати ці думки чи, навпаки, підтвердити, Пошта" подалася за коментарями до Львівського обласного центру зайнятості.

- Категорично заперечую такі чутки. Служба зайнятості надає послуги всім, хто звертається по допомогу. Матеріальне забезпечення здійснюється відповідно до чинного законодавства, - сказала Ольга Федик, начальник відділу статистики, моніторингу та прогнозування обласного центру зайнятості. - Та люди думають, що можуть прийти, їх зареєструють і вони отримуватимуть допомогу з безробіття. Ми ж намагаємося добитися того, щоб люди разом з нами активно шукали роботу, брали участь у всіх заходах, які проводить служба зайнятості: ярмарках вакансій, семінарах, тренінгах тощо.

Та скільки було відмов від пропонованих вакансій, скількох безробітних через це позбавили виплат допомоги із безробіття, Ольга Федик не сказала, бо такої статистики, як вона стверджує, у центрі зайнятості не ведуть.

На одну вакансію - 20 безробітних 

Василь Буртник, перший заступник директора Львівського обласного центру зайнятості, підтвердив, що ситуація із безробіттям на Львівщині залишається  стабільною. Нині є  майже 38 тис. безробітних, 46% з них - це молодь до 30 років. Цьогоріч значно збільшилася кількість  претендентів на одне робоче місце. Якщо торік на одну вакансію претендувало сім безробітних, то нині - 20. Торік ми мали 66 тис. вакансій, приблизно 4 тис. на місяць, нині ж на місяць маємо приблизно дві тисячі", - розповів Василь Буртник.

На перше липня в обласному центрі зайнятості було зареєстровано 1823 вакансії. Працедавці пропонують роботу для швачок, охоронців, продавців продовольчих та непродовольчих товарів, водіїв, підсобних робітників, бухгалтерів, кухарів, прибиральників тощо. Як свідчить статистика служби зайнятості, серед жителів Львівщини є попит на ці професії, та третина роботодавців пропонує заробітну плату меншу за прожитковий мінімум (669 грн), тож безробітні не надто охоче погоджуються на такі пропозиції. Затребуваними серед жителів області також є професії менеджерів, економістів, листонош, адміністраторів, медичних сестер, інженерів, експедиторів та інші.

Кількість  незайнятих громадян, які реєструються у центрі зайнятості, зменшується. У червні 2008 року було зареєстровано 5 тис. безробітних, а у червні 2009го - 4800. Така тенденція, як припускає Ольга Федик, може бути пов'язана з тим, що люди знають: кількість вакансій обмежена й шанси знайти роботу через центр незначні. Найбільше безробітних  у Золочівському та Бродівському районах. Більше можливостей працевлаштуватися у Львові, Стрию.

Улітку традиційно багато мешканців області їхали  на сезонні роботи на південь та схід. У минулі роки на сезонні роботи виїжджало 600800 жителів області. Та зважаючи на кризу, яка більше зачепила саме ці області, кількість вакантних місць там значно зменшилася", - каже Василь Буртник.   

Утратив кваліфікацію - працюй двірником

За словами Василя Буртника, розмір допомоги з безробіття залежить від багатьох чинників: освіти, стажу роботи, посади тощо. Якщо людина  незастрахована і не має  робочого стажу, то вона отримуватиме щомісяця тільки 360 грн. Застраховані, але не мають стажу - 500 грн. Коли ж людина застрахована і працювала, то отримуватиме допомогу на рівні її останньої заробітної плати, але сума не повинна перевищувати середню зар­плату в області - 1600 грн. Таку допомогу виплачуватимуть безробітному упродовж 365 календарних днів. Та це не означає, що людина може рік сидіти без роботи і отримувати допомогу. Якщо у центрі зайнятості запропонують роботу і безробітний відмовиться від двох пропозицій, його можуть зняти з обліку і припинити виплату допомоги. Але це можуть зробити тільки тоді, якщо запропоновані вакансії не відповідають кваліфікаційному рівню, останній заробітній платі, яку людина отримувала, чи є невідповідність транспортної доступності. Тобто, якщо людина працювала бухгалтером, отримувала зарплату 2 тис. грн, то вона може відмовитися від пропозиції працювати двірником за 500 грн, і відмова у такому випадку не є підставою для припинення виплат. Якщо львів'янину пропонують роботу, скажімо, у Золочеві, він також може відмовитися від такої пропозиції, оскільки надто далеко добиратися на роботу. Але є один важливий, як твердять працівники центру зайнятості, нюанс: якщо людина має вищу освіту й обіймала високу посаду, але впродовж останніх півроку була безробітною, то вважається, що вона втратила кваліфікаційний рівень і їй можуть запропонувати будьяку роботу, навіть прибиральниці. Якщо безробітний від неї відмовиться, виплату допомоги після двох відмов можуть припинити.

Довідка

У Державному центрі зайнятості, за даними Міністерства праці та соціальної політики, зареєстровано 683,7 тис. безробітних громадян. За даними Держкомстату, рівень зареєстрованого безробіття в Україні на кінець травня 2009 року становив 2,6% населення працездатного віку. У квітні 2009 року цей показник становив 2,9%, у березні - 3,1%, у січнілютому - 3,2%.За шість місяців цього року на Львівщині через центри зайнятості праце­влаштовано 17,2 тис. осіб. За червень - 3,4 тис. громадян.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4337 / 1.61MB / SQL:{query_count}