Наступного року ціна на газ для України може підвищитися удвічі у зв'язку з переходом центральноазійських країн на європейські ціни поставок газу. Насамперед це вдарить по промислових підприємствах. За прогнозами експертів, у випадку подорожчання ціна на газ для промислових споживачів може становити 450-500 дол. США за 1 тис. куб. м.
За словами першого заступника голови Секретаріату Президента Олександра Шлапака, в Секретаріаті знали про ймовірне подорожчання блакитного палива й готуються до перемовин. Основним козирем України в переговорах з російським "Газпромом" мають стати мережі, якими газ транспортується в Європу. Йдеться про поетапне підняття ціни для країни в обмін на "розумну транзитну політику". Головне завдання перемовин досягти одночасно впровадження рішень в обох питаннях. Крім того, окремим пунктом угоди може стати й подальша діяльність НАК "Нафтогаз України".
Очевидно, що таке суттєве подорожчання вдарить по металургійних підприємствах і, цілком ймовірно, що деякі з них поставить на межу виживання. Що ж стосується львівських підприємств, то подорожчання їхній діяльності не загрожує. Адже, як розповів "Пошті" Ростислав Сорока, начальник головного управління промисловості та розвитку інфраструктури ЛОДА, на Львівщині майже не залишилося промислових підприємств, які використовують газ у технологічному процесі. Максимум на що іде газ - на обігрів приміщень.
Хоча все ж на газі працюють "Іскра" та керамічний завод, яким підвищення ціни на газ таки завдасть значних незручностей.
"Говорити про те, що подорожчання газу сильно вплине на промисловість регіону, не варто. Промислові підприємства використовують не більше 400 млн куб. м газу на рік, у той час як комунальна сфера використовує 2 млрд куб. м газу. Те, що споживає промисловість, - дуже мало", - зазначив Ростислав Сорока.
Натомість експерти радять не поспішати рахувати збитки і робити прогнози. Адже 400 доларів це не остаточна ціна, а, так би мовити, вихідна точка.
"Не треба хапатися за 400 дол. Це лише сума для початку торгів. Умовно, вони скажуть - 400, ми - 200, і на 300 зійдемося. До того ж я не впевнений, що ціна збільшиться саме з 1 січня 2009 року. Це може трапитися й значно пізніше", - зазначив "Пошті" Олег Дорожовець, експерт з питань ПЕК.
За його словами, ситуація залежатиме від світових цін на нафту. Як швидко вони зростатимуть, так швидко подорожчає газ для України і світу загалом.
"В Європі на сьогодні ціни на газ прив'язані до цін на нафту і нафтопродукти. Тому підвищення ціни на газ залежатиме від того, чи підніматимуться ціни на нафту й далі, як це відбувається зараз, чи зупиняться. В Україні такої прив'язки газу до нафти поки що немає, але, встановлюючи нову ціну, Росія звісно орієнтуватиметься на Європу. Якщо ціна нафти ростиме і далі, то 400 дол. - ймовірна ціна, але згодом", - додав О. Дорожовець.
І якщо місцевій промисловості підняття цін на газ мало загрожує, то східні промислові гіганти його відчують досить сильно. Суттєво вдарить воно і по кишені пересічних українців. Насамперед до гори полізуть ціни на теплопостачання та гарячу воду. Можливо, що переглянуть і ціни на постачання газу населенню. Зокрема, уряд уже прийняв таке рішення, наразі його впровадження притримують на рівні НКРЕ.
Експерти стверджують, що ціни для населення, які вже не переглядалися кілька років, таки піднімуть, але це питання, радше, не економічне, а політичне, і залежатиме від того, коли в державі наступлять чергові позачергові вибори.
"Ю. Тимошенко наразі гальмує рішення на рівні НКРЕ, але скільки часу так триватиме, зараз важко сказати. Якщо її відправлять у відставку, то вона не буде піднімати вартості газу для населення, аби не лишати по собі негативний слід. Якщо уряд працюватиме далі, а коаліція виявиться життєздатною, то ціну для населення таки піднімуть. Нині все залежатиме від того, коли в країні будуть вибори", - додає О. Дорожовець.