Сьогодні місія МВФ завершує свою роботу в Україні. За її підсумками не просто вирішуватимуть, чи надавати Києву новий транш кредиту: тепер ідеться про нову програму зі значно більшою сумою.
Саме на рішення Міжнародного валютного фонду опиратимуться інші західні донори України. Якщо ще
після Давоського форуму була впевненість, що Україна отримає нову допомогу не пізніше лютого, то тепер щодо цього виникають певні сумніви.
У інтерв’ю французькій газеті Le Monde глава МВФ заявила, що виділення Україні нової лінії кредиту можливе лише за умови стабілізації ситуації на сході країни. Навесні минулого року експерти МВФ сподівалися, що конфлікт на південному сході України завершиться до осені. “Сьогодні ці гіпотези втратили силу. Тепер ми працюємо над іншими варіантами, зокрема, з продовженням на чотири роки терміну, що відводять Україні на проведення реформ”, – заявила Крістін Лагард.
Вона зауважила, що тепер варто переглянути в бік збільшення й сам обсяг фінансування, на який сподівається Київ. “Це передбачає, що ситуація стабілізується. Це пріоритет. Жоден партнер МВФ не може брати участі у програмі підтримки, якщо під знаком питання стоїть 20% ВВП України. Зв’язок між економічною та військовою ситуаціями абсолютно очевидний”, – переконана голова МВФ.
Скільки Україна отримає від МВФ і чи це справді станеться так швидко, як очікують в українському уряді, – незрозуміло. За різними підрахунками, нам потрібно від 15 до 20 млрд доларів. У Міністерстві фінансів сподіваються, що отримання коштів від МВФ стане позитивним прикладом для низки західних партнерів України, тож допоможе залучити нові кредити.
Найцікавішою історією може стати співпраця України з Китаєм – КНР готова виділити нашій країні більше 8 млрд доларів
Видається, цей процес уже почався. До прикладу, у вівторок Єврокомісія погодила виділення Україні 1,8 млрд євро макрофінансової допомоги, про що заявив віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс. Ці гроші прив’язані до нової програми співпраці між МВФ та Україною, тому навряд чи будуть виділені до рішення самого фонду.
Схожа ситуація і з кредитом від США, про який учора домовилися глава українського Міністерства фінансів Наталія Яресько та її американський колега Джейкоб Лью. Вони домовилися про виділення кредитних гарантій обсягом 2 млрд доларів, однак ці кошти також не надійдуть скоро – 1 млрд доларів Київ отримає в першій половині 2015-го за умови, якщо проводитиме реформи. Така ж сума надійде Україні в тому випадку, якщо уряд і далі дотримуватиметься курсу на реформи.
А найцікавішою історією може стати співпраця України з Китаєм. Учора стало відомо, що КНР готова виділити нашій країні більше 8 млрд доларів. Що важливо, ці кошти не потрібно буде повертати. Країни підписали угоду про технічно-економічну співпрацю, яка може принести Києву 50 млн юанів (близько 8,2 млрд доларів). Ці гроші скеровуватимуть на низку проектів, про які наразі мало відомо. Кожен із них сторони ще узгоджуватимуть додатково.