Терплячі ввічливі люди

Влада провела перший із круглих столів, які мають улагодити ситуацію на сході, сепаратисти розбудовують нові “республіки”, а Росія посилює охорону кордонів з Україною

фото: AP
У Донецькій області бойовики формують свій уряд, у Луганській – складають списки небажаних персон і компаній. Росія ж, видається, кинула сепаратистів з їхніми ініціативами, але не поспішає обривати зв’язків.

“Ввічливі люди”

“У нас немає ніяких намірів відправляти кудись якісь загони”, – так в інтерв’ю Bloomberg прокоментував можливість введення військ в Україну міністр іноземних справ РФ Сергій Лавров. Він також пояснив, чому Росія не запроваджує санкцій проти країн Заходу: “Як ви знаєте, ми ввічливі люди”. 
Про “ввічливих людей” ми вже чули на початку окупації Криму, і, як з’ясувалося під час прямої лінії з Володимиром Путіним, ці ж люди виявилися представниками російських збройних сил.
До речі, цього тижня Держдепартамент США вже втретє опублікував знімки східних кордонів України, на яких чітко видно нагромадження Росією військової техніки. Це, м’яко кажучи, суперечить словам російського президента про відведення армії. Але, що ще цікавіше, у день виборів в Україні в прикордонних із нами районах Росія проводитиме військові авіанавчання. Закінчаться вони 26 травня…

Щасливе число Ахметова

Між іншим, учора ймовірний покровитель частини сепаратистів заявив, що виступає за єдність України та збереження Донбасу в нинішніх кордонах. Про це йдеться у відеозверненні Ріната Ахметова, розміщеному на сайті його компанії “Систем Кепітал Менеджмент” (СКМ).
Найбагатший українець упевнений, що зараз є чотири сценарії розвитку ситуації. “Сценарій номер один: усе залишається, як є. Уся влада – в Києві, а регіони розбудовуються за залишковим принципом. Цей шлях себе вичерпав, і він не має права на майбутнє. У цьому я глибоко переконаний. Сценарій номер два: Донецька народна республіка. Її ніхто у світі не визнає. Структура нашої економіки – вугільна промисловість, металургія, енергетика, машинобудування, хімічна промисловість і сільське гос­подарство. Ми потрапимо під величезні санкції, ми не зможемо ані продавати, ані виробляти. Це означає припинення виробництва, безробіття, бідність”, – упевнений Ахметов.
Ще один варіант – приєднання до Росії – теж, каже Ахметов, не зробить Донбас щасливим: “Це не треба ані Росії, ані Донбасу. І від цього не виграє ні Росія, ні Донбас. Ми потрапимо під величезні санкції і також не зможемо ані продавати, ані виробляти своєї продукції. Це означає економічний спад, безробіття й бідність”. “І сценарій номер чотири. На мій погляд, це єдиний правильний шлях: зміни в Конституції, децентралізація влади, коли влада з Києва переходить у регіони, коли її не призначають, а обирають”, – сказав він додавши, що “щасливим Донбас може бути тільки в єдиній Україні”.

Республіки укріплюються

Незважаючи на це, сепаратисти в Донецьку зайнялися формуванням своїх органів влади. “Засідання парламенту відбудеться сьогодні. Делегатів збирали з усієї області. Кого знали – усіх покликали. Спершу називали цифру 140 осіб, однак остаточне число парламентарів невідоме”, – розповіли джерела з кіл сепаратистів виданню “Остров”. Окрім парламенту, “Донецька народна республіка” вирішила сформувати свій уряд й ухвалити місцеву “конституцію” ДНР.
Водночас луганські бойовики вже навіть запровадили власні санкції проти США та ЄС. У першому списку обмежень фігурують компанії “Кока-кола”, “Пепсі” та “МакДональдз”. “У випадку продовження роботи ресторану McDonald’s у Луганську споруда ресторану буде знищена без загрози життю клієнтів і працівників”, – йдеться в рішенні президіуму Луганської народної республіки. Показово, що цей “документ” підписали “ввічливі луганці”.
Днями також стали відомі результати ще одного “референдуму”, під час якого донеччан і луганців запитували, чи хочуть вони приєднати свої області до Дніпропетровської. За підрахунками сепаратистської ЦВК, майже 2 мільйони жителів цих областей хочуть з’єднатися в один регіон – за приєднання до Дніпропетровської області проголосувало майже 70% жителів Донбасу. Тепер, упевнені сепаратисти, достатньо провести ще один референдум, але вже на території Дніпропетровщини, аби з’ясувати, чи тамтешні українці хочуть долучити до себе донеччан і луганців.

Крок до компромісу

Учора ж, 14 травня, відбувся й перший загальноукраїнський стіл єдності. Про ініціативу ще 8 травня заявили Арсеній Яценюк та Олександр Турчинов.
Тоді вони запевнили, що готові почути Донбас, а тому пропонують обговорити всі сучасні проблеми та дійти згоди – і щодо зміни Конституції (відповідний проект, до слова, мав би з’явитися до кінця цього тижня), і щодо адміністративної реформи, і щодо змін у правоохоронній і судовій системах… На цей стіл запросили представників духовенства, кандидатів у президенти, парламентарів, які представляють східний регіон, а його модераторами стали два президенти – Леонід Кравчук і Леонід Кучма, які принаймні, згідно з задумом, представляють різні частини України. 
Наступний загальнонаціональний круглий стіл планують провести 17 травня у Донецьку
Цікаво, що на подію не запросили Віктора Ющенка. Прес-секретар політика Ірина Ванникова пояснила це тим, що “ініціатори поставили свої персональні політичні інтереси та зведення рахунків вище за інтерес врятувати країну”... Втім після численних виступів стало зрозуміло, що пошуки компромісу можуть затягнутися – “регіонали” вперто підтримують риторику Москви: влада – незаконна, антитерористичну операцію треба припинити, як і утиски російськомовних…
Крім цього, найпопулярніші ідеї, що вчора були висловлені під час столу, – проведення загальнонаціонального опитування в день виборів, яке вже ініціював уряд (із питаннями про ставлення до територіального устрою, мови), звернення до країн-гарантів із вимогою реальної допомоги, а також проведення ще однієї зустрічі із США, ЄС та Росією, аби змінити Женевські домовленості…
Це лише перший із круглих столів, які мають стати регулярними. Наступний проводитимуть цієї суботи (або ж, якщо виникнуть труднощі, у понеділок) у Донецьку – аби дізнатися, чого насправді хочуть люди в гарячих регіонах.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.8937 / 1.59MB / SQL:{query_count}