Насамперед зауважимо, що дитина, яка йде у перший клас, не повинна хвилюватися про вступні тести чи співбесіду. Навпаки, майбутньому школярикові зобов’язані дати можливість здійснити своє конституційне право на освіту. Тож, аби “вступити” до першого класу, дитині треба лиш досягти шкільного віку і мати реєстрацію за місцем проживання в тому районі, що прикріплений до обраної школи. Всіх дітей, які досягли шкільного віку, зараховують у перший клас загальноосвітньої установи незалежно від рівня їхньої підготовки!
Частенько батьки хочуть, аби їхні діти навчалися у спеціалізованій школі. Щоб туди потрапити, потрібно пройти співбесіду чи тестування, на яких присутні психолог, логопед та педагог. Можуть бути і батьки. Як правило, дітям пропонують кілька стандартних тестів. Наприклад, намалювати хатку за зразком, скласти із геометричних фігур чоловічка або скопіювати кілька симетрично розташованих крапок. Та варто пам’ятати, що тест – не іспит. Головне – налаштувати дитину на спокій. Іноді можуть поставити й таке запитання, на яке син чи донька не зможуть відповісти – так члени комісії перевіряють їхню реакцію. Перед цим батькам бажано навчити дитину, як поводитися в такій ситуації: якщо на якесь запитання вона відповісти не може, нехай скаже, наприклад, що зараз цього не знає, але обов’язково довідається.
Що мають знати батьки майбутніх першокласників?
1. При вступі до школи слід подавати лише три документи: копію свідоцтва про народження, медичну довідку та заяву. Пам’ятайте, що, окрім зазначених документів, у вас не мають права вимагати додаткові дані, зокрема, довідки з місця роботи, проживання, довідки про заробітну плату батьків, будь-які дані, що свідчать про розвиток дитини та її готовність до систематичного навчання у школі.
2. Відсутність щеплень не може бути причиною відмови у зарахуванні до першого класу, якщо у висновку лікарів зазначено, що дитина може відвідувати школу.
3. Середня загальноосвітня школа (неспеціалізована) не має права відмовити батькам у зарахуванні дитини, якщо вони проживають у тому ж мікрорайоні, в якому розташована обрана ними школа. Аргументи на кшталт “у нас вже немає місць” є невиправданими. Школи заздалегідь знають орієнтовну кількість першокласників у своєму мікрорайоні. Перепис дітей організовує районна державна адміністрація.
4. За українським законодавством, у класі не може навчатися понад 30 учнів.
Приблизний список завдань та питань, які можуть поставити дитині під час співбесіди:
1. Назвати своє ім’я, прізвище, домашню адресу.
2. Знати імена і по батькові своїх батьків.
3. Знати назви і ознаки пір року.
4. Знати назви місяців року, назвати поточний.
5. Знати назви днів тижня, назвати сьогоднішній день і число.
6. Пояснити, чому одних тварин називають дикими, а інших – домашніми. Пояснити, яку користь приносять людині різні домашні тварини.
7. Назвати головні зовнішні (анатомічні) відмінності птахів і тварин (ніс-дзьоб, пір’я-шерсть, лапи-крила, їх кількість і т.д.)
8. Назвати дитинчат корови, вівці, кози, собаки, кішки, свині, ведмедиці, лисиці, вовчиці, білки, їжачихи, курки, качки, гуски, індика.
9. Знати, що овочі ростуть у полі чи в городі, а фрукти – в саду.
10. Чим відрізняються голосні звуки від приголосних?
11. Назвати, які фрукти і ягоди ростуть на кущах, а які – на деревах.
12. Назвати овочі, які ростуть в землі, на землі чи на гілках.
13. Назвати овочі та фрукти червоного, зеленого, жовтого, помаранчевого кольорів.
Ще тексти |
«Виявляється, стати першокласником не так просто. Принаймні якщо йдеться про спеціалізовані школи з посиленим вивченням англійської мови чи інших предметів. Тож батьки, які хочуть, щоб їхня дитина навчалася у спеціалізованому навчальному закладі, наперед записують своїх синів і дочок на тестування у різні школи. Але й у популярних загальноосвітніх закладах, всупереч забороні Міносвіти, перевіряють знання дітей!» |
"Чи легко вступити... у перший клас?!" |
14. Назвати лісові дерева, кущі, ягоди та гриби.
15. Як назвати одним словом жуків, метеликів, павуків?
16. Хто живе у морі?
17. Назвати кімнатні рослини, які є вдома і в дитячому садку.
18. Який транспорт називають повітряним, морським, наземним, підземним і підводним?
19. Визначити зайвий предмет:
помідор, огірок, яблуко, морква;
зайченя, кошеня, білченя, вовченя;
човен, вантажівка, корабель, катер
шуба, шапка, чоботи, шарф;
потилиця, підборіддя, перенісся, п’ята.
20. Показати ліве око, праве вухо, ліве коліно, правий лікоть.
21. Доторкнутися лівою рукою до правого вуха, правою рукою до лівого коліна.
22. Як називається місто, в якому живемо?
23. Які професії знає?
24. Ким працює мама і тато?
25. Які предмети в кімнаті схожі на кулю, трикутник, квадрат, коло?
26. Що належить до меблів, посуду, одягу, фруктів, овочів, взуття?
Список не повний, але дає можливість зорієнтуватися у можливостях дитини та визначити, що вимагає додаткового опрацювання.