У неділю, 18 травня, в світі вшановуватимуть 70-ту річницю депортації кримських татар, яка забрала життя майже половини корінного народу Криму. Останні події на півострові, коли Росія анексувала його, знову поставили під загрозу долю кримських татар.
“Признаюся, мені це і в страшному сні не могло наснитися. Навіть не уявляєте, яка кількість кримських татар, особливо похилого віку, зараз говорить про те ж, – каже актор і режисер Ахтем Сейтаблаєв, який походить з родини депортованих кримських татар. – Усе, що зараз відбувається з нами в Криму, дуже схоже на те, що трапилося 70 років тому”.
Саме він став режисером і виконавцем головної ролі у першому кримськотатарському повнометражному художньому фільмі “Хайтарма”. Кінострічка створена на основі реальних подій і розповідає про сталінську депортацію кримських татар, що відбулася в травні 1944 року.
“На 90 відсотків “Хайтарма” заснована на документальних фактах. Мої батьки були дітьми, коли їх сім’ї пережили депортацію. Я вперше почув це слово, будучи п’ятикласником. Мене почали потихеньку готувати до розуміння того, хто я такий. Ми жили тоді в Узбекистані, в невеликому місті Янгіюль неподалік Ташкента. Власне його побудували депортовані кримські татари, поволзькі німці, корейці, – розповів під час інтерв’ю Ахтем Сейтаблаєв.
– Місто було багатонаціональне, з дуже прямими, інколи навіть жорсткими стосунками між людьми. У всіх було загострене почуття справедливості. Пам’ятаю, як уперше почув словосполучення “кримський татарин”. Тоді я зрозумів, що саме ним і є. Потім батьки потихеньку стали розповідати про те, що сталося в 1944 році, 18 травня о 4 годині ранку”.
Як уже писала “Пошта”, цього тижня “Хайтарму” покажуть на телеканалі 1+1: сьогодні, 17 травня, о 23.50 і завтра, 18 травня, о 13.45. А львів’яни і гості міста в ці непрості дні можуть подивитися цей фільм 18 травня одразу в кількох львівських музеях: Національному музеї у Львові ім. А. Шептицького (просп. Свободи, 20 – з 20.00 по 21.30), в Музеї історії релігії (пл. Музейна, 1 – з 16.00 по 17.30) і в Меморіальному музеї “Тюрма на Лонцького” (вул. С. Бандери, 1 – з 22.00 по 23.30).